Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Škoda perfektne zabodovala starostlivosťou o e-motoristu

Škoda perfektne zabodovala starostlivosťou o e-motoristu
TECHBOX
Škoda perfektne zabodovala starostlivosťou o e-motoristu

Nikto nepochyboval o tom, že Škoda ukáže vydarené elektromobily – a tak sa aj stalo. Prvé elektrické SUV Škoda ENYAQ iV sa už začalo predávať aj na Slovensku a je oň veľký záujem. Pre majiteľa tohto vozidla je to takmer na 100 % aj jeho prvý elektromobil. Veľa vecí je tu riešených inak, ako pri konvenčných spaľovákoch. Škoda si to uvedomuje a prináša niekoľko praktických služieb, ktoré sú pri elektromobile doslova na nezaplatenie.

Vyrobiť elektromobil si dnes trúfne množstvo výrobcov. Samotným predajom elektromobilu sa všetko iba začína. Nielen pre vás, ale aj u samotného výrobcu. Škoda tu ide príkladom, prináša službu POWERPASS a balíčky eMobility.

Čo je POWERPASS?

Elektromobil nenabijete len tak na bežnej čerpacej stanici. Je potrebné vyhľadať nabíjacie stojany, ideálne je však elektromobil nabíjať doma. Škoda rieši oba spôsoby nabíjania na výbornú. Ak si kúpite nový ENYAQ iV, jednoducho ihneď po prevzatí ho môžete nabíjať u vás doma, alebo kdeľkovek v Európe. Jednou z vítaných noviniek je totiž služba POWERPASS pre jednoduché a finančne dostupné nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach.

Vďaka POWERPASS máte pomocou čipovej RFID karty, alebo mobilnej aplikácie prístup k viac ako 820 nabíjacím staniciam na Slovensku. V rámci Európy je to už viac ako 200 000 staníc, čo je mimoriadne praktické práve v toto ročné obdobie, keď veľa z vás vyrazí na výlety a dovolenky. Nabíjacie stanice pritom pribúdajú doslova na dennej báze.

Na Slovensku umožňuje POWERPASS prístup k nabíjačkám vrátane tých od spoločností ZSE či Green Way, rovnako je k dispozícii aj rýchlonabíjacia sieť IONITY. Proces nabíjania je úplne jednoduchý, ak prídete k nabíjaciemu stojanu stačí sa identifikovať vašou POWERPASS RFID kartou alebo aplikáciou POWERPASS. Za prístup k nabíjacím staniciam sa pritom platí mesačný paušál, podobne ako je to u mobilného operátora.

Pozrite si

Škoda ENYAQ iV 80 – Toto je najlepšia Škoda všetkých čias, navyše elektrická!

Ceny sú, samozrejme, transparentné a jednotné. Vopred ich poznáte. Vynikajúcu výhodu získate, ak si kúpite Škoda ENYAQ iV. Počas prvého roka od aktivácie služby POWERPASS máte výhodné sadzby na mesačný paušál, dokonca môžete mať aj nulový mesačný poplatok (pri kúpe ENYAQ iV s rýchlym DC nabíjaním a tarifou Charge Faster).

 

Vašou výhodou je, že vďaka službe POWERPASS tak nemusíte vlastniť niekoľko rôznych kariet pre rôzne spoločnosti poskytujúce nabíjanie a riešiť ich autorizáciu. Stačí vám jedna služba, jedna karta, jedna aplikácia. POWERPASS má pevne zazmluvnené ceny pre 24 európskych krajín a vy si ich viete pozrieť vopred, ešte pred cestou do zahraničia. Najväčšia kapacita batérii (ENYAQ iV 80) vám zaručí dojazd viac ako 500 km, takže sa rozhodne nemusíte obávať, že budete nabíjať v každom veľkom meste.

„Vychádzame z toho, že zákazníci s elektrifikovanými vozidlami značky Škoda svoje vozidlá prednostne nabíjajú doma alebo v zamestnaní. POWERPASS predstavuje ideálny doplnok na dobíjanie na dlhších cestách, poprípade pre ľudí cestujúcich často po území celej Európypričom zo zahraničného roamingu nevyplývajú pre zákazníka žiadne dodatočné roamingové poplatky,” vysvetľuje riešenie POWERPASS aplikácie Robert Barta, koordinátor eMobility Škoda AUTO Slovensko.

Aplikácia POWERPASS neslúži len na „tankovanie elektriny“. Ukáže vám aj podrobné informácie o sieti nabíjacích staníc a pomôže s naplánovaním jazdy k vybranému nabíjaciemu bodu. Zistíte, aké sú ceny za nabíjanie, či je nabíjačka voľná a tiež technológiu nabíjania – tá rozhoduje o tom, ako dlho budete nabíjať svoj ENYAQ iV.

Pozrite si

Plánujete kúpu ENYAQ iV? Prichádza aj s nabíjacou službou POWERPASS

Ceny v službe POWERPASS sú nastavené mimoriadne priaznivo. Ak plánujete cestu na dovolenku, treba si uvedomiť, že ceny za nabíjanie sa v jednotlivých štátoch môžu líšiť, tak ako je odlišná cena za elektrickú energiu, či za benzín. Najvýhodnejšie je rýchlonabíjanie na IONITY nabíjačkách, ktoré vám rozhodne odporúčame využívať aj my. Nečakajú na vás žiadne skryté poplatky, presne viete za koľko a kde nabijete. Okrem toho, na rozdiel od konvenčných automobilov, všetko zaplatíte až keď sa vrátite z výletu po vystavení faktúry. Ako sme spomínali v úvode – kúpou ENYAQ iV sa všetko len začína. Akonáhle si sadnete za volant, môžete vyštartovať a prejazdiť celú Európu.

POWERPASS bude k dispozícii s tromi tarifami pre všetky hybridné a plne elektrické modely Škoda iV s ohľadom na spôsob využívania elektrických modelov (áno, POWERPASS viete využiť aj s plug-in hybridnými či inými plne elektrickými iV modelmi výrobcu). V základnom tarife Charge Free neplatíte žiadny mesačný poplatok. Pri dobíjaní na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY však zaplatíte 0,79 € za kWh, pri dobíjaní striedavým prúdom (AC) je cena 0,49 €/kWh a pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,79 €/kWh. Ceny nabíjania sú v tomto prípade vyššie.

Tarifa Simply Charge má základný mesačný poplatok vo výške 17,59 €. Na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY vás bude nabíjanie stáť 0,50 € za kWh. Na ostatných verejných nabíjačkách budete pri nabíjaní striedavým prúdom (AC) platiť 0,29 €/kWh, pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,49 €/kWh. Mesačný poplatok v prípade kúpy ENYAQ iV v prvom roku však je len 4,99 €.

Za Charge Faster, najvýhodnejší nabíjací program vrámci POWERPASS, pri kúpe ENYAQ iV s rýchlym DC nabíjaním, neplatíte prvý rok žiadny mesačný poplatok. Štandardne je to pritom 22,59 € mesačne (alebo len 9,99 € mesačne pri kúpe ENYAQ iV). Cena nabíjania je v tomto prípade len 0,30 €/kWh v sieti IONITY, alebo na nabíjacích staniciach ostatných poskytovateľov 0,19 €/kWh (AC) a 0,39 €/kWh (DC). Vyúčtovanie prebehne fakturačne, raz za mesiac.

Zopakujme si, že ak si kúpite nový model Škoda ENYAQ iV vybavený rýchlejším nabíjaním (balík rýchle DC nabíjanie) získate v rámci služby POWERPASS na prvých 12 mesiacov od aktivácie služby tarifu Charge Faster bez základného poplatku, teda 0 € mesačne pri najvýhodnejších cenách (AC 0,19 €/kWh, DC 0,39 €/kWh, IONITY 0,30 €/kWh).

Majitelia ENYAQ iV bez balíka s rýchlym nabíjaním budú mať k dispozícii všetky tri tarify s rovnakými nabíjacími sadzbami, ale zo zvýhodnenými mesačnými poplatkami. Charge Free bude bez mesačného poplatku, za tarifu Simply Charge zaplatíte 4,99 € a za Charge Faster len 9,99 € mesačne. Doba viazanosti POWERPASS bude dvanásť mesiacov.

Čo na to poviete? Ide naozaj o perfektné ceny, ktoré výrazne znížia náklady na cestovanie.

Dodávame, že služba POWERPASS je súčasťou ekosystému Škoda iV, ktorý Škoda Auto zavádza súbežne s elektrifikáciou svojho portfólia. Prinesie vám množstvo výhod súvisiacich s elektromobilitou, napríklad špeciálne mobilné on-line služby, resp. služby pre nabíjacie wallboxy ŠKODA iV.

Balíčky eMobility

Obrovskou zmenou oproti vozidlám na spaľovacie motory je aj to, že elektromobil si viete nabiť doma. Je to pohodlné a pritom ešte lacnejšie, ako na verejných staniciach (v priemere počítajte s cenou okolo 0,15 €/kWh – závisí od dodávateľa energie a tarify nabíjania u vás doma). Prirodzene, nefunguje to tak, že si svoj ENYAQ iV pripojíte do 220 V zásuvky a nabijete si ho ako smartfón. Áno, je to možné, ale trvalo by vám to viac ako 30 hodín. Na takýto spôsob nabíjania boli vyvinuté wallboxy. Aj v tomto prípade vie Škoda výrazne pomôcť.

Viete, že…

s domácou nabíjačkou – Wallboxom – dokážete nabiť batériu z 0 na 100 % kapacity svoj ENYAQ iV 80 za 7 hodín a 30 minút? U predajcu Škoda získate s minimom námahy vlastný Wallbox, na vás ostane rozhodnúť sa pre vhodné balíček eMobility.

Škoda v spolupráci s partnermi navrhla pre svojich zákazníkov tri balíčky služieb eMobility. Tie pokrývajú komplexné služby – od kontroly elektrickej infraštruktúry, inštaláciu wallboxov až po vybudovanie vlastnej fotovoltaickej elektrárne.

Základný balíček S za 136 € využijete, ak neplánujete obstaranie nástennej nabíjačky ŠKODA iV, Wallboxu, ale postačí vám univerzálny nabíjací kábel. Aj pre takéto nabíjanie je však vhodné nechať si odborníkmi skontrolovať ističe a elektrické rozvody. Ešte pred dodaním vozidla máte v rámci balíka zabezpečenú kontrolu v mieste bydliska, resp. v priestoroch firmy, tzv. Home-Check. V balíku je zahrnuté aj vypracovanie potrebnej dokumentácie. K pohodlnému nabíjaniu vášho nového elektromobilu vám poslúži aj šikovná appka spolu s nabíjacou kartou POWERPASS, je dostupná pre OS Android a iOS.

Balíček S je určený pre motoristov s možnosťou domáceho nabíjania – teda v podstate pre väčšinu majiteľov elektrifikovaných vozidiel Škoda.

Zdroj | Škoda

K Balíčku M dostávate okrem obsahu balíčka S domácu nástennú nabíjačku ŠKODA iV. Môžete si vybrať variant Connect (Wi-Fi a LAN pripojenie k internetu prepojené s mobilnou aplikáciou a autorizácia pomocou čipovej karty RFID s možnosťou využitia viacerými používateľmi), alebo Connect + (tu je navyše LTE modul a certifikovaný elektromer so zobrazením spotreby elektriny v mobilnej appke).

Súčasťou tohto balíka je tiež odborná inštalácia Wallboxu ŠKODA iV na vašej adrese. Cena balíčka M je 368 € bez Wallboxu (za Wallbox platíte osobitne, podľa toho, ktorý si vyberiete) a ďalších nákladov spojených s dodatočným vybudovaním elektroinštalácie.

Balíček M využije súkromná osoba, ktorá chce komplexné riešenie, alebo menšia firma s niekoľkými elektromobilmi.

Najrozsiahlejší balíček L je určený najnáročnejším, ktorí potrebujú komplexné riešenie energetickej sebestačnosti domu, úradom, alebo veľkým klientom, ktorí majú vo svojom vozovom parku množstvo elektrických škodoviek. V takomto prípade zvyčajne už chcete vybudovať systém nabíjačiek, vlastnú fotovoltaickú elektráreň a batériové úložiská.

Architektúra balíčka L je preto založená na energetickom úložisku, ktoré zhromažďuje energiu na dobu, keď bude potrebné jej využitie. Cez noc sa nabíja lacnejším prúdom, a cez deň sa takto naakumulovaná energia použije na vykrytie odberu v špičkách. Tento balík ráta aj s pomocou návrhu fotovoltaickej elektrárne pre akumuláciu zelenej energie a poradenstvo v oblasti dotačných stimulov z fondov EÚ. Z pochopiteľného dôvodu je cena balíčka L individuálna a závisí od zadania a navrhnutého riešenia.

Ak sa teda rozhodnete pre kúpu elektromobilu, rozhodne vám odporúčame službu POWERPASS, ale aj jeden z balíčkou eMobility – ideálne s inštaláciou Wallboxu, ktorý určite využijete. RFID karta vám bude po objednaní služby POWERPASS zaslaná poštou, aktivujete si ju pomocou aplikácie POWERPASS, kde si kartu prepojíte s vašim účtom. V aplikácii si môžete pozrieť váš program, aktuálne ceny elektriny, registrované karty ale aj všetky realizované dobíjania. Jednoducho všetko budete mať prehľadne na jednom mieste. Okrem toho si aplikáciu viete spárovať s vašim wallboxom a vytvoríte si vlastný ekosystém správy nabíjania doma, aj na cestách.

Veríme, že sme vás dostatočne zoznámili s ponukou služieb, aby ste videli, že kúpa elektromobilu nie je slniečkársky experiment, ktorý je v reálnom živote nerealizovateľný. Práve naopak, už dnes sa dá jazdiť bez problémov, moderne, lacno a pritom ekologicky. Cesta na dovolenku do Chorvátska, či na sever Talianska pre vás môže znamenať len jedno zdržanie na rýchlonabíjačke.

Článok sme pripravili s partnerom Škoda Auto Slovensko.