Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ŠKODA má svoj prvý elektromobil CITIGOe iV s dojazdom 265 km

ŠKODA má svoj prvý elektromobil CITIGOe iV s dojazdom 265 km
Zdroj | ŠKODA AUTO
Števo Porubský
ŠKODA má svoj prvý elektromobil CITIGOe iV s dojazdom 265 km
Zdroj | ŠKODA AUTO
Zdroj | ŠKODA AUTO

U nás najznámejšia automobilka ŠKODA dnes oficiálne predstavila svoj prvý elektrický model. Nečakajte síce prekvapenie v podobe sériového modelu z konceptu VISION iV, no ani model CITIGOe iV nemusí byť na zahodenie. Navyše firmy poteší plug-in hybrid SUPERB iV pre šetrenie nákladov.

Pozrite si

ŠKODA Vision iV – elektromobil z budúcnosti od bratov Čechov

Zdroj | ŠKODA AUTO

„Dnešným dňom vstupuje spoločnosť ŠKODA AUTO do éry elektromobility. Počiatok vstupu do éry elektromobility označujú hneď dva modely, naše prvé plne elektrické vozidlo CITIGOiV a SUPERB iV ako prvé plug-in- hybridné vozidlo značky ŠKODA. Nový druh pohonu sa popri našich úspešných benzínových, naftových motoroch a pohonu na CNG čoskoro stane dôležitou súčasťou ponuky značky ŠKODA. Očakávame, že jeho podiel na celkovom predaji bude do roku 2025 činiť približne 25 %, povedal Bernhard Maier, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO 

Zdroj | ŠKODA AUTO

CITIGOe iV

Čisto elektrický model má teda ŠKODA zatiaľ iba jeden. Škoda. Napriek tomu nejde o žiadny top-end model, naopak, elektromotor česká automobilka implementovala do svojho najmenšieho modelu, CITIGO. S dodatkom e iV príde s 61 kW (81 k) elektromotorom s krútiacim momentom 210 Nm. CITIGOe iV má necelých 3,6 m na dĺžku, čím je ideálne auto do mesta.

Zdroj | ŠKODA AUTO

Batéria s kapacitou 36,8 kWh (60 Ah) má podľa výrobcu zvládnuť 265 km na jedno nabitie podľa WLTP metodiky merania. V praxi to bude pokojne okolo 200 km. Žiaľ, batériu je možné nabíjať iba 40 kW výkonom cez CCS slot, teda jednosmerným prúdom.

Na 80% kapacity sa batéria nabije za 1 hodinu. Z 7,2 kW wallboxu sa batéria na 80% dobije niečo vyše 4 hodiny, z 2,3 kW nabíjačky jej to potrvá až vyše 12,5 hodiny.

Maximálna rýchlosť je 130 km/hod, zrýchlenie z 0 na 100 km/h má trvať 12,5 sekundy. Cenu ani dostupnosť automobilka zatiaľ nezverejnila. Predpokladáme a dúfame, že sa bude predávať s cenou pod 20 000 €. Najdrahší model s benzínovým motorom štartuje na 13 000 €.

Zdroj | ŠKODA AUTO

SUPERB iV

ŠKODA dnes ale predstavila aj vynovený model SUPERB, s ktorým prichádza aj jeho elektrifikovnaá verzia SUPERB iV. Ide o plug-in hybrid s 1,4-litrovým TSI a elektrickým motorom s celkovým výkonom sústavy 160 kW, čo je 218 koní. Nový SUPERB iV navyše spĺňa normu Euro 6dTEMP.

Zdroj | ŠKODA AUTO

S 13 kWh batériou toho ale veľa na čisto elektrický pohon neprejde. Výrobca udáva 55 km na jedno nabitie, no podľa metodiky WLTP. V praxi to bude určite menej. Batériu je okrem bežných spôsobom možné dobíjať aj za jazdy rekuperáciou, alebo priamo benzínovým motorom. Celkový dojazd s plnou nádržou je podľa WLTP metodiky 850 km. Nádrž má 50 l.

Zdroj | ŠKODA AUTO

Batériu je možné nabíjať aj z wallboxov. Z 3,6 kW nabíjačky nabitie trvá 3,5 hodiny. Konektor nabíjačky je v prednej maske. Kvôli batérii sa ale zmenšil batožinový priestor na 485 l (pôvodne 625 l), resp. 510 l (pôvodne 660 l) vo verzii kombi.

Zdroj | ŠKODA AUTO

SUPERB iV má aj zvukový generátor pre pomalú jazdu v meste na elektrický pohon, ktorý vydáva zvuk pre chodcov či cyklistov.

Okrem mierne upraveného dizajnu nového SUPERBu je sú prvýkrát v histórii automobilky využité full LED svetlomety. Ponúkajú pritom rôzne svetelné módy pre rôzne jazdné situácie a poveternostné podmienky. Ani v prípade SUPERB iV nie je známa cena a dostupnosť.

Novinkou je aj prediktívny tempomat či systém asistenta zmeny jazdného pruhu. V interiéri môžete mať aj vynovený systém COLUMBUS s eSIM kartou pre on-line služby. Novinkou sú appky, ktoré je možné sťahovať priamo do infotainment systému. Samozrejmosťou je podpora Android Auto a Apple CarPlay.

Zdroj | ŠKODA AUTO

ŠKODA iV

S plne elektrickým a plug-in hybridným modelmi sa v portfóliu značky začína objavovať aj skratka iV (inteligentné, inovatívne vozidlo). Tú budeme vídať u všetkých elektrifikovaných modeloch, čo ale neznamená, že tie budú iba na elektrinu, môže ísť aj o hybridný pohon. Okrem toho ale iV skratku uvidíme aj na cenovo dostupných wallboxoch na domáce dobíjani.

Zdroj | ŠKODA AUTO

Do roku 2022 chce automobilka uviesť na trh viac ako desať elektrifikovaných modelov a vytvoriť tak produktový rad ŠKODA iV. Po vozidlách ŠKODA CITIGOe iV a ŠKODA SUPERB iV budú v roku 2020 nasledovať prvé dve čisto elektrické vozidlá na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Jedným z nich bude aj sériová verzia štúdie SUV kupé ŠKODA VISION iV.

Zdroj | ŠKODA AUTO

Ďalšou novinkou je karta ŠKODA eCharge s medzinárodným presahom, ktorá nebude závislá od jedného poskytovateľa elektrickej energie a ponúkne jednoduché platenie za dobíjanie v rámci Európy pomocou jedinej karty.

Zdroj | ŠKODA AUTO
Zdroj