Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Skateboardová elektrická platforma má pomôcť HMG k efektívnejšej elektrifikácii

Skateboardová elektrická platforma má pomôcť HMG k efektívnejšej elektrifikácii
Zdroj | Hyundai Motor Group
Juraj Recký
Skateboardová elektrická platforma má pomôcť HMG k efektívnejšej elektrifikácii
Zdroj | Hyundai Motor Group
Zdroj | Hyundai Motor Group

Hyundai Motor Group v spolupráci s vizionárskymi Canoo pracujú na univerzálnej elektrickej platforme, ktorá má uľahčiť výrobu elektromobilov.

Rýchlo rastúcu spoločnosť Canoo sme vám predstavili v článkoch Canoo – elektromobily ako predplatná služba a Canoo je iný pohľad na autonómnu hromadnú dopravu budúcnosti. I keď sa pôvodne zdalo, že ich vízia elektrickej dopravy sa diametrálne odlišuje toho, ako vozidlá vnímame dnes, Canoo sa nebránia ani spolupráci s tradičným výrobcom.

Zdroj | canoo

Výsledkom spolupráce tradičnej automobilky Hyundai Motor Group a vizionársky zmýšľajúceho projektu má byť úplne nová elektrická platforma so skateboradouvou architektúrou, na ktorej budú postavené budúce elektrické modely značiek Hyundai a Kia. Canoo majú mať v rámci spolupráce na starosti inžiniersku časť a ich cieľom je škálovateľná celoelektrická platforma navrhnutá presne pre špecifikácie Hyundai Motor Group. Automobilka chce týmto krokom dodržať záväzok elektrifikácie svojich produktov v celej produktovej škále s konkurencie schopnými cenami.

Pripomeňme, že Canoo je spoločnosť, ktorá na seba strhla pozornosť nápadom nepredávať elektrické vozidlá do súkromného vlastníctva, ale prenajímať ich. Ich práca sa vyznačuje tiež absolútnym minimalizmom, nakoľko veria, že vozidlá nemajú byť pre zákazníkov hodnotovo vzácne, ale čisto užitočné. Ich vlastný projekt je prvým riešením vôbec, ktoré nemá mechanicky spojený volant s kolesami.

Zdroj | canoo

Pre HMG majú Canoo vytvoriť skateboradovú platformu, teda takú ktorá nebude mať prednú a zadnú časť, do ktorej integrujú všetky dôležité a potrebné komponenty automobilu s dôrazom na funkčnú integráciu. Nová platforma má zredukovať hmotnosť vozidla a celkový počet dielov potrebných pre plne fungujúci elektromobil. Zásadným benefitom má byť zníženie ceny vozidla, tiež sa týmto spôsobom dosiahne viac priestoru v kabíne a v neposlednom rade bude mať HMG univerzálnu platformu, na ktorú nasadí akokoľvek nadizajnovanú kapotáž.

-| WE ARE CANOO |- from C A N O O on Vimeo.

Automobilka tiež očakáva, že vďaka novej plne elektrickej a univerzálnej platforme sa jej podarí zredukovať počet výrobných liniek a otvoria sa nové možnosti ako rýchlejšie reagovať na požiadavky zákazníkov. Tie sa v otázke dizajnu neuveriteľne rýchlo menia, presvedčene tvrdia zástupcovia HMG. Do vývoja novej platformy Hyundai investuje 52 miliárd amerických dolárov a Kia 25 miliárd v najbližších piatich rokoch. Investícia sa má postarať o to, že práve v roku 2025 bude 25% tržieb automobilového koncernu z elektromobilov.