Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Simpsonovci sa svojimi predpoveďami objavili v centre konšpirátorov

Simpsonovci sa svojimi predpoveďami objavili v centre konšpirátorov
Zdroj | The Walt Disney Company
Michal Spiegel
Simpsonovci sa svojimi predpoveďami objavili v centre konšpirátorov
Zdroj | The Walt Disney Company
Zdroj | The Walt Disney Company

Simpsonovci sa dlhodobo objavujú ako seriál, ktorému sa vo svojich epizódach podarilo predpovedať rôzne svetové udalosti. V súčasnosti sa opätovne objavujú aj v centre konšpirátorov.

Či už ide o prezidenta Trumpa, kryptomeny alebo pandémiu, Simpsonovcom sa viackrát podarilo trafiť sa do udalostí, ktoré sa neskôr skutočne stali.

Známym je tiež prípad, kedy sa vo filme Simpsonovci vo filme z roku 2007 objavila scéna, ktorá ukázala, že americká agentúra NSA odpočúva ľuďom hovory, čo sa potvrdilo v roku 2013 na základe výpovede Edwarda Snowdena. V súčasnosti sa objavuje teória, že tvorcovia seriálu majú vopred informácie o svetových pandémiách.

Ako informoval portál Infosecurity, počas pandémie COVID-19 sa internetom šírili konšpirácie o tom, že seriál predpovedal výskyt tohto vírusu v epizóde o rozšírení „Osaka chrípky“.

Pozrite si

Vystrelili si z Apple, Muska aj Gatesa. Simpsonovci dnes oslavujú 35. rokov

Podobné tvrdenia sa objavujú aj v súčasnosti s rozšírením opičích kiahní, ktoré konšpirátori označujú ako vopred naplánované práve na základe epizódy populárneho animovaného seriálu.

Okrem epizód, kde sa skutočne podarilo čiastočne predpovedať budúce udalosti, pri iných ide o častokrát upravené videá, ktoré majú za cieľ vytvoriť informačný šum.

Podobne ako pri víruse COVID-19, tak aj pri opičích kiahňach sa objavujú podobné konšpirácie. Tie majú za cieľ podkopať dôveru vo vedecký konsenzus, odborníkov a očkovanie. Pri pandemických konšpiráciách sa navyše pravidelne objavujú naratívy, že za vírusmi „stojí nejaká organizácia či vlády“, ktoré vírus vypustili zámerne.

Konšpiračné teórie sa pravidelne opakujú a naratívy sú recyklované. Aj preto je jednoduché nájsť aj v seriáli, akým sú Simpsonovci, vzorce, ktoré zapadajú do videnia sveta konšpirátorov. Asi je jednoduchšie nájsť skryté odkazy v kreslenom seriáli ako dôverovať odborníkom.