Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Silenton selektívne potlačí hluk pri existujúcich slúchadlách

Silenton selektívne potlačí hluk pri existujúcich slúchadlách
Zdroj | Suhyun Tech
Juraj Procházka
Silenton selektívne potlačí hluk pri existujúcich slúchadlách
Zdroj | Suhyun Tech
Zdroj | Suhyun Tech

Hoci sú dnes mnohé aktívne slúchadlá vybavené technológiou automatického potláčania hluku (Active Noise Cancellation, ANC), zvyčajne blokujú všetky zvuky, vrátane hlasov ľudí.

To môže byť v určitých situáciách nevýhodné, napríklad, keď čakáte na ohlásenie odletu v letiskovej hale. Drahšie modely mávajú preto niekoľko prepínateľných režimov ANC.

Pozrite si

Chcete mať od všetkých pokoj? Skúste slúchadlá OnePlus Buds Pro

Juhokórejská firma Suhyun Tech však tvrdí, že jej zariadenie Silenton odfiltruje väčšinu rušivých zvukov, pričom stále umožňuje prenos hlasov do slúchadiel (prípadne do bezdrôtových reproduktorov) tretích strán.

Vysielač Silenton je navrhnutý tak, aby sa dal pripnúť na golier, prilbu, náhrdelník, alebo na iné miesto v blízkosti úst používateľa. Je bezdrôtovo prepojený so smartfónom a slúchadlami používateľa cez Bluetooth.

Zdroj | Suhyun Tech

Mikrofón v zariadení zachytáva okolitý zvuk, ktorý sa analyzuje pomocou algoritmu založeného na umelej inteligencii v integrovanom mikroprocesore.

Podľa konštruktérov tým Silenton dosiahne, že hlasy ľudí v okolí sa prenášajú do slúchadiel, pričom všetky ostatné zvuky sú utlmené až o 25 decibelov. Táto redukcia hluku sa vykonáva tradičným spôsobom – zariadenie produkuje zvukové vlny s rovnakou amplitúdou ako nežiaduce zvuky, ale s invertovanou fázou. Po sčítaní sa signály navzájom rušia.

Zdroj | Suhyun Tech

Silenton s hmotnosťou iba približne 16,5 gramov tiež funguje na izoláciu hlasu používateľa a zároveň blokuje zvuky na pozadí, keď prijíma telefónne hovory cez zabudovaný mikrofón.

Pozrite si

Klipsch T5 II TW McLaren Edition ANC – ideálny darček k 75. výročiu značky

Slúchadlá kombinované s prídavným zariadením Silenton sa dajú, samozrejme, používať aj na počúvanie hudby. Hodinové nabíjanie lítium-polymérovej batérie s kapacitou 230 mAh údajne zariadeniu dodá energiu až na 23 hodín prevádzky.

Zdroj | Suhyun Tech

Na Silenton beží v súčasnosti kampaň na Kickstarteri. Za predpokladu, že sa dostane do výroby, podporovatelia ho získajú za 89 USD. Plánovaná maloobchodná cena má byť 149 USD, čo motivuje k zamysleniu, či nedáva väčší zmysel siahnuť rovno po kvalitných slúchadlách s prepínateľnými režimami ANC.

Zdroj