Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Siete 5G sa hlásia aj na Slovensku. Pohltia 700 MHz pásmo DVB-T

Siete 5G sa hlásia aj na Slovensku. Pohltia 700 MHz pásmo DVB-T
Zdroj | Qualcomm
Juraj Procházka
Siete 5G sa hlásia aj na Slovensku. Pohltia 700 MHz pásmo DVB-T
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Siete 5G sa od tých súčasných líšia v mnohých aspektoch. Popri dramaticky vyššej rýchlosti a nízkej latencie prinesú aj podstatne vyššiu kapacitu na jednotku plochy a omnoho príjemnejšiu užívateľskú skúsenosť oproti sieťam 3G a 4G. O 2G nehovoriac.

V praxi to znamená, že „marketingové“ parametre nebudú také odlišné od tých reálnych, ako je tomu dnes, zvlášť v okrajových oblastiach pokrytia.

Pozrite si

27 Gbit/s v aute! NTT DOCOMO a Mitsubishi Electric dosiahli rekord 5G

Aby tieto ciele dosiahli, budú nové siete využívať masívne MIMO pripojenie s veľkým počtom súčasne aktívnych kanálov na prenos dát. S tým je spojená potreba veľkých prídelov spektra, ktoré budú kombináciou viacerých frekvenčných pásiem.

Zdroj | Qualcomm

Ich počet nemá v histórii bezdrôtovej komunikácie obdobu, pretože siete 5G využijú pásma od bývalej TV (od 450 MHz) na spodnej hranici po milimetrové vlny (30 GHz a vyššie) v hornej časti spektra.

Využijú sa dva nové rozsahy frekvencií:

Frekvenčný rozsah 1 prekrýva a rozširuje frekvencie 4G/LTE od 450 MHz do 6 GHz. Pásma sú pritom očíslované od 1 do 255 a tento rozsah sa bežne nazýva „nové rádio“ (New Radio, NR) alebo „sub-6GHz“ (čiže pod 6 GHz).

Frekvenčný rozsah 2 pracuje na vysokých kmitočtoch od 24,250 GHz, do 52,600 GHz. Tieto pásma sú číslované od 257 do 511 a rozsah sa označuje aj ako „milimetrové vlny“ (mmWave).

Odsunú televíziu

Niektoré časti spektra nebude možné použiť bez predchádzajúcej koordinácie s doterajšími používateľmi dotknutých, alebo susediacich frekvenčných pásiem (viď napríklad obavy leteckej komunity z ohrozenia rádiových výškomerov sieťami 5G v pásme C-band).

Pozrite si

Ohrozia siete 5G leteckú dopravu?

Sieťam 5G ustúpi aj časť pásma využívaného pozemnou digitálnou televíziou DVB-T. V EU má DVB-T do 30. júna 2020 opustiť pásmo 700 MHz (694-790 MHz) v prospech mobilných sietí 5G.

Zdroj | Daily Excelsior

Opatrenia na to prijal aj slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), ktorý už oznámil zámer vykonať zmenu v existujúcich terestriálnych prevádzkových povoleniach vydaných spoločnosti Towercom.

Frekvencie z pásma 700 MHz sa budú využívať najmä na budovanie mobilných sietí 5G, ale doterajší rozsah pozemného vysielania DVB-T zostane zachovaný.

Pozrite si

Prvé 5G smartfóny sú na dosah, no nebudú od Apple

Towercom aktuálne využíva frekvencie pásma 700 MHz v 1. – 4. celoplošnom multiplexe.

Slovenská republika v zmysle požiadaviek článku 1 ods. 1 Rozhodnutia (EÚ) 2017/899 do 30. júna 2020 umožní využívanie frekvenčného pásma 700 MHz na pozemské systémy schopné poskytovať bezdrôtové širokopásmové elektronické komunikačné služby, uvádza sa v tlačovej správe RÚ.

Zdroj | TelecomStudy18

RÚ v roku 2017 uzavrel všetky nevyhnutné dohody o cezhraničnej koordinácii frekvencií so susednými krajinami (Česká republika, Poľská republika, Rakúska republika, Maďarská republika a Ukrajina), čím naplnil požiadavky čl. 1 ods. 2 Rozhodnutia (EÚ) 2017/899. Slovensko tak môže prideliť frekvencie z pásma 700 MHz pre budovanie sietí 5G.

Pozrite si

Anténa mmWave pre smartfóny 5G znamená technologický míľnik

Kedy sa tak stane, zatiaľ nie je jasné. Isté však je, že operátori okrem pásma 700 MHz zabojujú aj o frekvenčné prídely vo viacerých ďalších pásmach, takže pri udeľovaní licencií na prevádzkovanie sietí 5G bude zrejme poriadne „veselo“. Mohlo by k tomu dôjsť už v tomto, najneskôr v budúcom roku.

Zdroj