Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 15.3.2021

Shell GCxN vybral tri startupy pre zmenu energetiky

Shell GCxN vybral tri startupy pre zmenu energetiky
Zdroj | FuelCellsWorks
Juraj Procházka
Shell GCxN vybral tri startupy pre zmenu energetiky
Zdroj | FuelCellsWorks
Zdroj | FuelCellsWorks

Shell, európsky gigant v segmente produkcie ropy, zemného plynu a súvisiacich výrobkov, oznámil najnovší výber firiem pre podporu v rámci svojho akcelerátora projektov Shell GameChanger Accelerator (GCxN).

Pozrite si

Shell sa chystá na éru „po rope“.  Rád by šiel do zeleného vodíka

Ten je zameraný na podporu progresívnych spoločností vyvíjajúcich technológie pre prechod od fosílnych palív k čistejším formám energie. Ide už o štvrtú etapu podpory podobných projektov, v ktorej získa prostriedky na vývoj a realizáciu svojich riešení trojica spoločností.

Zdroj | Air Company

Air Company so sídlom v Brooklyne premieňa oxid uhličitý na alkoholy, aromatické látky, dezinfekčné prostriedky a výrobky pre spotrebný priemysel. Jej métou je výroba syntetického paliva. To je azda aj dobrý nápad, pretože sotva sa dá uveriť, že vodka, alebo iný alkoholický drink vyrobený chemickou syntézou z oxidu uhličitého a vody, bude silným magnetom pre vyznávačov „ohnivých nápojov“.

Ionomr Innovations sa zameriava na iónomeničové membrány a polyméry, ktoré sú potrebné pri výrobe zeleného vodíka, vo vodíkových palivových článkoch a pri technológiách zachytávania uhlíka. Táto spoločnosť sídliaca vo Vancouveri chce tieto komponenty zlacniť a vyrábať ekologickejšie.

Tretím partnerom je spoločnosť Versogen, predtým známa ako W7 Energy, z amerického štátu Delaware, ktorá vyrába vysoko výkonné hydroxidové výmenné membrány, umožňujúce znížiť náklady na palivové články.

Zdroj | Versogen

Tieto tri spoločnosti budú mať prostredníctvom koncernu Shell prístup k technickým zdrojom, ktoré im môžu pomôcť pri komercializácii produktov.

Shell GameChanger Accelerator poskytuje startupom vybraným pre tento program až 250 000 dolárov na financovanie, čo je, priznajme si, čiastka, od ktorej nemožno očakávať revolučné zmeny, ale môže pomôcť pri naštartovaní výrobných procesov.

Účastníci sú nominovaní sieťovými partnermi pochádzajúcimi z inkubátorov, akcelerátorov a univerzít a následne sú podrobení skríningovým procesom spoločností Shell a NREL. V troch predchádzajúcich sériách účastníci programu získali 52 miliónov dolárov a v zelenej ekonomike vytvorili 51 nových pracovných miest.

Pozrite si

Zelený vodík má vraj ružové perspektívy

Haibin Xu, programový manažér Shell GCxN, to zhrnul jednoducho: „Štvrtá séria GCxN pomôže dokázať, že elektrochemické technológie môžu nahradiť pôvodné procesy náročné na uhlík. Pretože náklady na obnoviteľnú energiu stále klesajú, medziodvetvové iniciatívy a partnerstvá ukážu, že je možné nákladovo efektívne škálovať tieto technologické aplikácie a uviesť ich v reálnom svete“.

Pokiaľ sa jedná o technológie výroby „zeleného“, prípadne „modrého“ vodíka, lebo toto je oblasť, o ktorú sa v rámci energetickej konverzie zaujímajú ropné a plynárenské spoločnosti, zíde sa každá inovácia. V súčasnosti je totiž vodík ako médium pre dopravu a energetiku dosť problematickou alternatívou k elektrine z obnoviteľných zdrojov, prípadne aj z jadrových elektrární.

Zdroj