Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Seriál Pán prsteňov poburuje skalných fanúšikov, sledovanosť má aj tak výbornú

Seriál Pán prsteňov poburuje skalných fanúšikov, sledovanosť má aj tak výbornú
Zdroj | Esquire
Michal Spiegel
Seriál Pán prsteňov poburuje skalných fanúšikov, sledovanosť má aj tak výbornú
Zdroj | Esquire
Zdroj | Esquire

V piatok mal premiéru najdrahší seriál v histórii. Lord of the Rings: Rings of Power však na základe hodnotení dokazuje, že peniaze nemusia vyriešiť spokojnosť skalných fanúšikov sveta Tolkiena.

Kritici píšu o vynikajúcej vizuálnej stránke, no o nudnom príbehu a samozrejme nechýba neustále porovnávanie s Jacksonovou filmovou trilógiou. Tú fanúšikovia vyzdvihujú, keďže sa podľa nich držala knižnej adaptácie a neboli do nej premietané alegórie či ideológia.

Rozkol medzi recenzentmi a fanúšikmi možno pozorovať na stránke Rotten Tomatoes, kde seriálové spracovanie dosahuje u recenzentov zatiaľ 84 % priemerné hodnotenie a pri fanúšikoch iba 38 %.

Obsah pokračuje pod reklamou

Fanúšikom okrem hereckých výkonov, vadia nelogické dialógy a samotné postavy, ktorých charakter je úplne odlišný od knižnej predlohy. Väčšina kritických fanúšikov tvrdí, že seriál sa absolútne nedrží Tolkienovho odkazu a skôr ide proti nemu.

Časť kritikov taktiež nevie stráviť, že niektoré postavy sú čiernej farby pleti či, že seriál údajne pretláča nejakú ideológiu. Seriálové spracovanie vytiahlo na povrch to najhoršie z fanúšikov a na internete je okolo Lord of the Rings hotová kultúrna vojna, podobne ako sme zažili pri novej trilógii Star Wars. Nestačí, že sa ľudia hádajú o politike či aktuálnom svetovom dianí. Polarizáciu zdá sa prehlbuje aj fantasy seriál.

Na druhej strane, seriál sa zatiaľ teší vysokým číslam v sledovanosti, čo je na konci dňa pre tvorcov dobré. Ako sa hovorí v angličtine, „haters gonna hate“, pri Lord of the Rings: Rings of Power sa to potvrdilo. Nájde si svojich fanúšikov, tak ako si nájde svojich kritikov. Iba pripomenieme, že samotný Christopher Tolkien, syn J. R. R. Tolkiena, skritizoval filmovú trilógiu, ktorú väčšina fanúšikov považuje za majstrovské dielo.