Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bowers & Wilkins 800 D4: nová generácia "diamantov" opäť exceluje

Bowers & Wilkins 800 D4:  nová generácia "diamantov" opäť exceluje
Zdroj | B&W
Juraj Procházka
Bowers & Wilkins 800 D4:  nová generácia "diamantov" opäť exceluje
Zdroj | B&W
Zdroj | B&W

Spoločnosť Bowers & Wilkins prvýkrát predstavila svoju prémiovú radu Series 800 Diamond pred viac ako štyrmi desaťročiami a zaslúžene si tým získala priazeň audiofilov z radov fanúšikov Hi-Fi, aj profesionálov. „Osemstovky“ používajú hudobníci a nahrávacie štúdiá po celom svete, vrátane Abbey Road Studios v Londýne.

V septembri Bowers & Wilkins uvádza na trh už štvrtú generáciu reproduktorov Series 800 Diamond (800 D4), s ktorou prichádza nový dizajn a celý rad technických vylepšení.

Pozrite si

Bowers & Wilkins – cez prekážky až k diamantom

Nová edícia 800 D4 zahŕňa sedem modelov – dvojpásmové regálovky 805 D4, trojpásmové stĺpy 804 D4, 803 D4 a 802 D4, dvojicu reproduktorov pre centrálny kanál domáceho kina HTM81 D4 a HTM82 D4 a úplne novú vlajková loď, stĺpy 801 D4, ktoré nahradia súčasného „alfa samca“  800 D3.

V novej sérii sa vracia membrána Continuum od Bowers & Wilkins používaná v stredno-tónových a stredo-basových meničoch, rovnako ako fixný odpružený prevodník (Fixed Suspension Transducer, FST), čo je polymérny prstenec okolo stredovej membrány, navrhnutý tak, aby zlepšoval prechodovú odozvu a zabránil zafarbeniu.

Zdroj | B&W

Tieto technológie sú teraz doplnené o úplne nový systém odpruženia, ktorý B&W nazýva Biomimetic Suspension. Nahrádza konvenčnú látkovú tkaninu a údajne zlepšuje výkon kónusu stredného pásma znížením tlaku vzduchu spôsobeného bežnejšími tkaninami.

Zdroj | B&W

Aby mohli tieto technológie vydať maximum, sú meniče stredného pásma izolované od zvyšku skrine. Vnútrajšok 803 D4, 802 D4 a 801 D4 je vybavený tuhými celohliníkovými krytmi turbínovej hlavy. Menič stredotónového pásma vo všetkých trojpásmových modeloch obsahuje veľmi pevný celohliníkový podstavec s vyladenými tlmičmi (Tuned Mass Dampers, TMD), ktoré zmierňujú rezonancie. Kompletné budiace systémy reproduktorov sú izolované od basovej časti kabinetu na odpružených oddelených držiakoch, aby sa maximálne utlmili vibrácie.

Zdroj | B&W

Modely pre centrálny kanál HTM81 D4 a HTM82 D4 zavádzajú podobný koncept. Sú vybavené vnútorným hliníkovým krytom, ktorý tvorí dobre izolované puzdro a slúži ako oddeľovací mechanizmus.

Dizajn skrine nových modelov teraz navyše obsahuje viac hliníkových profilov a puzdro výškového meniča s pevným telom „Tweeter-on-Top“ bolo inovované s predĺženým zvukovodom, aby tweeter produkoval otvorenejší zvuk.

Pozrite si

Bowers & Wilkins 805 D3 – najmenšie, ale vynikajúce

Aby sa minimalizoval nechcený prenos rezonancií do výškových meničov, diamantová membrána každého modelu, musia byť mimoriadne pevná. B&W v 4. generácii osemstoviek naďalej používa pevné telo pre tweeter vyrobené z jedného kusu hliníka, ale teraz má predĺžený tvar s dĺžkou takmer 30 cm. Nová zostava výškových meničov je oddelená od turbínovej hlavice (v stĺpoch 801 D4, 802 D4 a 803 D4), alebo od tela reproduktora (v najmenších stĺpoch 804 D4 a v regálovkách 805 D4) na dvoch miestach, namiesto jedného, čo zlepšuje priestorovosť a otvorenosť reprodukcie.

Zdroj | B&W

Len 40 mikrónov hrubá, ultra ľahká, extrémne tuhá diamantová membrána  výškového meniča ponúka najpresnejší výkon na vysokých frekvenciách a dokáže hrať do neuveriteľných 72 kHz. Načo je taký ultrazvuk dobrý, keď vycvičené ľudské ucho končí prinajlepšom pri 20 kHz? Takáto redundancia má rovnaký zmysel, ako predimenzovaný výkon zosilňovača – nikdy nepôjdete naplno, ale pri nižšej výkonovej (v prípade reproduktora frekvenčnej) záťaži, to pôjde v oboch prípadoch s väčšou ľahkosťou a čistotou. Pre vlajkovú loď 801 D4 udáva výrobca frekvenčnú odozvu pre odchýlku +/- 3 dB v rozsahu 15 Hz až 28 kHz.

Perfektné basy dosahujú reproduktory vďaka technológii membrány hlbokotónových meničov. Membrána Aerofoil tvorí kompozitný basový kužeľ s výstužou z uhlíkových vlákien a ľahkým syntaktickým penovým jadrom, ktoré má rôznu hrúbku a ponúka maximálnu tuhosť tam, kde je to najviac potrebné. To je kombinované s novou penovou protirezonančnou zástrčkou, ktorá podporuje posilnenie kmitacej cievky a nižšie skreslenie pre čistejšie basy.

Zdroj | B&W

Zmeny sa dotkli aj exteriéru reproduktorov v rade 800 D4. Dizajn skriniek 805 D4 a 804 D4 bol pôvodne vyvinutý výlučne pre najväčšie stĺpy v sérii 800 Diamond. Je navrhnutý tak, aby znižoval profil prednej ozvučnice a zároveň zvyšoval tuhosť kabinetu. Umožňuje montáž výhybiek do vyhradeného priestoru v zadnej časti reproduktora.

Oba najmenšie modely používajú vylepšené maticové vystuženie prostredníctvom hrubších preglejkových panelov (namiesto MDF dosiek) a hliníkových profilov. Vibrácie eliminujú aj vylepšené hroty a stojany.

Zdroj | B&W

Paleta povrchových úprav skine sa rozšírila, keď k doterajším prevedeniam v lesklej čiernej, bielej a saténovej rosenut pribudol saténový orech.

Pozrite si

Videli sme ako sa vyrábajú reproduktory Bowers & Wilkins

Nová horná časť z liateho hliníka, ktorá nahradí predchádzajúcu drevenú verziu a má zabezpečiť väčšiu tuhosť, je vyrábaná v prevedení „Leather by Connolly“ – v čiernej farbe pre tmavé skrinky (čierna, saténový rosenut), alebo v svetlosivej farbe pre svetlejšie povrchové úpravy (biela, saténový orech).

Zdroj | B&W

Nové modely Bowers & Wilkins Series 800 Diamond budú dostupné už v septembri za ceny, ktoré zodpovedajú high-end segmentu, ale aj skutočnej kvalite reproduktorov. Centrálny reproduktor HTM81 D4 sa má predávať za 7 500 € a menší HTM82 D4 za 5 500 €, pričom zodpovedajúci stojan FS-HTM D4 stojí 800 € (ks)..

Zdroj | B&W

Najdostupnejšie regálovky 805 D4 sa budú predávať za 8 000 € / pár, ale za vyhradené stojany FS-805 D4 zaplatíte ďalších 1 200 € (pár). Trojpásmové stĺpy majú odporúčané ceny nasledovné: 804 D4 – 12 500 €, 803 D4 – 20 000 €, 802 D4 – 26 000 € a vlajková loď 801 D4 bude mať cenovku 35 000 € (všetky cena za pár, ale predávať sa budú na kusy).

Ceny štvrtej generácie sú o niečo vyššie, ako v aktuálnej tretej generácii (napríklad doterajšia vlajková loď 800 D3 sa predáva za 15 000 €/ks, alebo 30 000 €/pár), ale za vyššiu sumu ponúka Bowers & Wilkins obrazne, aj doslova povedané viac muziky.

Zdroj