Senzory na ľudskom tele sú opäť o niečo reálnejšie

ZDROJ | Bao Lab

Výskumníci zo Stanfordu vyvinuli bezdrôtové senzory, ktoré dokážu sledovať ľudské telo a monitorovať zdravie človeka. Ide o experimentálne nálepky, ktoré sa priliepajú na pokožku.

Vedci vyvinuli spôsob detekcie fyziologických signálov vychádzajúcich z pokožky pomocou senzorov, ktoré sú na nej prilepené a vysielajú bezdrôtové údaje do prijímača umiestneného napr. vo vrecku nohavíc.

Každé elektronické zariadenie potrebuje napájanie a to spôsobuje v prípade ľudského tela vždy problém. Zdá sa však, že vedci prišli na riešenie. Ich senzor BodyNet zhromažďuje energiu a prenáša údaje pomocou pripojenia RFID k prijímaču umiestneného na oblečení.

Vďaka tejto kombinácií môže byť samotný snímač pomerne pohodlný, podľa vedcov asi ako elastický obväz. Prijímač je väčší, na komunikáciu využíva technológiu Bluetooth, ktorá získané dáta odosiela ďalej – do smartfónu alebo počítača.

Systém BodyNet dokáže merať jemné zmeny v pokožke, ktoré vedia poskytnúť množstvo informácií o tele, či už ide o srdcový tep, dýchanie alebo svalovú aktivitu.

Pozrite siTrpíte nespavosťou? Možno je to paradoxne vďaka jej sledovaniu

Profesor chemického inžinierstva Zhenan Bao opísal tento systém v článku pre Nature Electronics. Je presvedčený, že táto nositeľná technológia si nájde uplatnenie nielen v laboratóriu, ale aj v praxi, v lekárskom prostredí. Cieľom jeho laboratória je vytvoriť niekoľko bezdrôtových senzorov, ktoré sa prilepia na pokožku a budú pracovať v spojení s inteligentným oblečením na veľmi presnom sledovaní širšej škály zdravotných ukazovateľov, než aké dnes vedia poskytnúť dnešné smartfóny alebo inteligentné hodinky.

Nálepka BodyNet sa podobá na identifikačnú kartu. Má anténu, ktorá zachytáva slabú energiu prichádzajúcu RFID z prijímača a tá napája senzory. Potom sníma hodnoty z pokožky a prenesie ich späť do blízkeho prijímača.

ZDROJ | Bao Lab

Aby takéto bezdrôtová nálepka fungovala, museli vedci zostrojiť anténu, ktorá by sa vedela rozťahovať a ohýbať ako pokožka. Urobili to sieťotlačou kovového atramentu na gumovú nálepku. Museli kvôli tomu vyvinúť nový typ systému RFID, ktorý dokáže aj napriek výkyvom vysielať silné a presne signály. 

Systém je zatiaľ obmedzený potrebnou blízkosťou medzi senzorom a prijímačom. Pre skúšobné použitie pri sledovaní srdca, alebo spánkových porúch to až tak nevadí, no na využitie v bežnom živote to ešte nie je pripravené.

Pozrite siZDRAVIE V KANCLI | Daň za naše pohodlie raz budeme musieť zaplatiť

Vedci už samozrejme pracujú na novších, vyspelejších nálepkách, ktoré by mohli dokázať zistiť napríklad z potu telesnú teplotu či hladinu stresu.

„Myslíme si, že jedného dňa bude možné vytvoriť pole senzorov pokožky celého tela na zhromažďovanie fyziologických údajov bez zasahovania do normálneho správania sa osoby,“ povedal profesor Bao.

BodyNet, ako aj ďalšie podobné nositeľné systémy, by tak mohli v blízkej budúcnosti zlepšiť kvalitu života ľudí s rôznymi ochoreniami, športovcom pri sledovaní ich výkonu a samozrejme aj bežným ľuďom slúžiace ako monitoring zdravotných funkcií počas dňa aj noci.

ZdrojStanford,Nature Electronics

Komentáre k článku