Senzor, ktorý prinesie presnejšie informácie o účinku liekov v metabolizme

Keď vám vlezie pod kožu, dokáže vám odmerať nielen teplotu a pH vašej krvi, ale takisto aj prítomnosť molekúl glukózy, cholesterolu alebo návykových látok. Biosenzor, na ktorom pracuje laboratórium EPFL pod vedením Dr. Carrara, je veľký 1 centimeter a môže byť zavedený pod kožu pacienta. Informácie, ktoré senzory namerajú sú odosielané do mobilného telefónu.

Blood Chip Analyzer

„Na svete je prvý čip schopný merať nielen pH a teplotu krvi ale i množstvo molekúl súvisiacich s ľudským metabolizmom – glukózu, laktáty, cholesterol rovnako ako prítomnosť návykových látok.“ Vyjadril sa Dr. Carrara pre Phys. Elektrochemické senzory pracujú na základe alebo bez enzýmov, čo znamená, že zariadenie môže reagovať na širokú škálu zlúčenín. Tieto procesy môžu prebiehať niekoľko dní, dokonca i týždňov.

POZRITE SI: Zníži tento rakúsky výskum počet úmrtí na ochorenia cievneho systému?

Tento centimetrový štvorček obsahuje tri základné súčasti – obvod so šiestimi senzormi; riadiacu jednotku, ktorá analyzuje prichádzajúce signály z jednotlivých senzorov a rádiový vysielací modul, ktorý informácie odosiela do telefónu. „Jednoduchý plastový kryt drží pohromade batériu a cievky, pričom Bluetooth modul slúži na okamžité zasielanie výsledkov do mobilného telefónu.“ povedal Dr. Carrara.

Blood Chip Analyzer

Na biomedicínskom inštitúte IRB v Bellinzona overovali tento spôsob na myšiach. Boli schopní merať hladinu glukózy a paracetamolu v krvi myší bezdrôtovým senzorom pri dennej činnosti zvierat. Klinické testy na ľuďoch sa môžu uskutočniť približne za tri až päť rokov. Podľa EPFL je senzor minimálne invazívny. Práve to je dôvod relatívne skorého klinického testovania. „Poznať presný účinok liekov na náš metabolizmus v reálnom čase je jedným z kľúčov k osobnejším a presnejším medicínskym postupom, o ktoré sa usilujeme.“

Zdroj a foto: phys.org

Komentáre k článku