Segway predstavil prvú robotickú kosačku, ovládať ju bude cez GPS!

ZDROJ | Segway

Svetoznámy výrobca elektrických približovadiel, Segway, predstavil čosi, čo určite nikto nečakal – robotickú kosačku. Segway Navimow prekvapuje aj tým, že nepotrebuje mať v trávniku žiadny pozičný kábel, navigovať sa bude pomocou GPS!

ZDROJ | Segway

Segway prekvapil a predstavil robotickú kosačku. Dnes už takú nájdete u každého výrobcu kosačiek či hobby produktov, od Segway by to ale čakal málokto. Keďže kosačka Navimow na sebe nesie logo Segway, iné ako top tech výbava sa od nej neočakáva.

ZDROJ | Segway

Okrem nezvyčajného dizajnu zaujme aj množstvo viditeľných senzorov, horné dve dvojice dokonca pôsobia ako oči, ďalší ultrazvukový snímač vpredu zas ako papuľa akéhosi zvieraťa. To môže lákať malé deti či domácich miláčikov, no Segway Navimow je dostatočne múdri na to, aby okamžite prestal kosiť v okamihu, keď sa k nemu takýto návštevníci priblížia.

ZDROJ | Segway

Elektromotor a ozubené kolesá majú zvládnuť až 45° sklon. Samozrejmosťou je odolnosť voči vode (IPX6), poteší však detekcia dažďa, pričom sa robot automaticky vráti do nabíjacej stanice. Kosiť v daždi je aj tak zbytočné, iba sa spodná časť zaniesla pokosenou mokrou trávou.

Na presné navigovanie slúži Exact Fusion Locating System, ktorý na presné určovanie polohy využíva GPS snímač. Keďže ale vieme, že GPS nie je úplne presné, Segway upravil systém tak, aby presný bol. Presnosť má byť 2 cm. Navyše aj keby GPS signál náhodou vypadol, snímače na kosačke dokážu detegovať všetky prekážky na trávniku a nekosiť čo nemajú.

ZDROJ | Segway

Kosiacu plochu je možné určiť cez mobilnú appku, pričom obrovskou výhodou je možnosť zmeny mapy kosenia. To sa zíde v prípade, keď sa rozhodnete do trávnika zasadiť napríklad nový strom či záhon s kvetinami. V appke sa pritom ovláda všetko, vrátane nastavenia výšky kosenia – 3-6 cm.

ZDROJ | Segway

Hlučnosť kosačky má byť len 54 dB. Dôvodom je i to, že na kosenie využíva tichý elektromotor a tri „žiletky“, ktoré dokážu sekať trávu do šírky 21 cm. Bežné kosačky majú veľký rotujúci nôž, ktorý vydáva práve ten nepríjemný hluk. O hluk sa zároveň stará aj elektromotor.

ZDROJ | Segway

V predaji majú byť viaceré verzie. Najslabší model,Segway Navimow H500E, je určený pre 500-metrové pozemky. Cena je 1 199 €.

ZDROJ | Segway

Väčšie modely (H800E, H1500E a H3000E) sú pre väčšie pozemky (800-3 000 m2), majú silnejšie batérie a aj GPS ochranu pred ukradnutím a 4G pripojenie na vzdialené ovládanie. Top model stojí 2 499 €. To je ale stále menej, ako top modely od iných renomovaných značiek, ktoré navyše potrebujú na svoje fungovanie navigačný kábel zakopaný pod trávnikom.

Čosi podobné predstavil pred rokmi aj iRobot, model Terra, no dodnes sme sa kosačky nedočkali.

ZdrojSegway

Komentáre k článku