Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SD karty budú ešte rýchlejšie, na svete je nový štandard SD VSC

SD karty budú ešte rýchlejšie, na svete je nový štandard SD VSC
Števo Porubský
SD karty budú ešte rýchlejšie, na svete je nový štandard SD VSC

Asociácia výrobcov SD kariet a ďalších spoločností, ktoré spadajú pod SD Association schválila nový štandard SD VSC pre pamäťové karty typu SD. VSC, teda Video Speed Class sa objaví na kartách v najbližších mesiacoch.

Zdroj | SD Association

Ako už názov nového štandardu naznačuje, bude určený hlavne pre kameramanov, resp. tých, ktorí chcú so svojim fotoaparátom alebo kamerou natáčať videá aj vo vysokom či najvyššom rozlíšení.

Nový štandard VSC bude rozdelený do 5 stupňov s označeniami V6, V10, V30, V60 a V90. Čísla za písmenom V označujú minimálne prenosové rýchlosti, ktoré karty budú musieť zvládať. Nové sú tak hlavne štandardy V60 a V90, pretože v súčasnosti je maximom SDXC U3 karta s minimálnou 30 MB/s rýchlosťou. Vyššie od nej nie je nič (definované), hoci niektorí výrobcovia ponúkajú aj rýchlejšie karty.

Zdroj | SD Association

Zaujímavé však je, že podľa grafu SD Association na Ultra HD video stačí ešte aj karta SD kategórie 6, ktorá ponúka rýchlosti zápisu nad 6 MB/s. Výrobcovia Ultra HD kamier a fotoaparátov však odporúčajú minimálne SD U1 kartu, teda nad 10 MB/s, ideálna je však U3 karta.

Nové vyššie VSV štandardy budú ideálne pre profesionálne Full HD a 4K Ultra HD videokamery. Prenosové rýchlosti nad 60 alebo 90 MB/s sú ideálne a dostatočnou rezervou. Veď v súčasnosti je Full HD video v kamerách pre bežných spotrebiteľov natáčané s dátovým tokom maximálne okolo 200 Mbit/s, teda okolo 25 MB/s.

Pozrite si

Čo je v SD karte? Pozrite sa naživo sami

60 alebo 90 MB/s karty tak znamenajú, že im nebude problém ukladať videá s dátovým tokom vyše 480 Mbit/s. Samozrejme, pri natáčaní sa na kartu ukladajú aj iné dáta a záleží aj od použitého kodeku, takže treba počítať aj s istou rezervou.

Zároveň je potrebná vyššia rýchlosť aj so zvyšujúcim sa fps, s ktorým sa počíta pri nových vyšších rozlíšeniach. SD VSC typu V60 a V90 sú (budú) hlavne pripravené aj na blížiace sa 8K Ultra HD kamery, ktoré budú dátovo ešte náročnejšie, ako súčasné kamery.

Zdroj | SD Association

SDHC a SDXC karty s novým označením sa objavia na trhu pravdepodobne ešte tento rok. Vznikne však problém, pretože výrobcovia budú pravdepodobne aj naďalej používať doterajšie označenie, teda buď C alebo U s rôznymi číslami. Štandard VSC má ale tú výhodu, že označuje vyššie rýchlosti, takže spotrebiteľ bude vedieť, že SDXC karta štandardu V30 ukladá dáta rýchlosťou minimálne 30 MB/s.