Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Satelitným internetom chce Zem pokryť už aj Amazon

Satelitným internetom chce Zem pokryť už aj Amazon
Zdroj | NASA
Števo Porubský
Satelitným internetom chce Zem pokryť už aj Amazon
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Satelitný internet je pojem, ktorý tu máme roky, no až v poslednom období sa o ňom hovorí ako o plnohodnotnej náhrade klasického internetu, ako ho poznáme na Zemi. To, že pôjde o veľký biznis dokazuje aj záujem gigantov ako Facebook, SpaceX, Virgin apod.. Najnovšie sa k nim pridá aj Amazon, ktorý chce na nízku obežnú dráhu Zeme vyslať cez 3 000 internetových družíc.

Pozrite si

OneWeb investuje do vesmírneho internetu miliardy

S informáciou o budovaní siete satelitov prišiel pred časom web GeekWire, ktorému to nakoniec Amazon i oficiálne potvrdil pre niekoľkými dňami. Najnovšie sa objavili i správy o tom, že Amazon chystá divíziu, ktorá sa bude venovať práve projektu Kuiper v Bellevue pri Seattli. Amazon totiž zverejnil vyše 70 voľných pracovných miest práve pre tento projekt.

Zdroj | Amazon

Projekt Kuiper (podľa Kuiperovho pása) je tak realitou a Amazon robí prvé kroky, ktoré vytvoria podmienky pre jeho ďalšiu realizáciu. Napríklad Amazon už cez svoju spoločnosť Kuiper Systems LLC. požiadal ITU (International Telecommunications Union) o možnosť vyslať na obežnú dráhu Zeme satelity v troch fázach projektu.

V prvej fáze má byť do výšky zhruba 590 kilometrov vyslaných 784 satelitov. V druhej fáze má ísť 1 296 satelitov do výšky 610 kilometrov na Zemou. V poslednej, tretej, fáze chce Amazon vyslať na obežnú dráhu Zeme 1 156 satelitov do výšky 630 kilometrov. Celkovo tak pribudne nad Zemou 3 236 satelitov.

Satelity majú pokrývať Zem od 56° severnej zemepisnej šírky až po 56° južnej zemepisnej šírky, takže na južnom či severnom póle si výskumníci či turisti neposurfujú. Aj napriek tomu má internet pokrývať 95% populácie Zeme.

Zdroj | WIRED

O technickej špecifikácii satelitného internetu od Amazonu zatiaľ nie sú žiadne informácie. Vďaka nižšej obežnej dráhe satelitov má byť ale latencia na pomerne únosnej úrovni. Prenosové rýchlosti môžu dosahovať stovky Gbit/s v závislosti od použitých technológií a pozemných staníc.

Známe nie je ani to, kedy by mal byť internet projektu Kuiper spustený. Satelitný internet je obrovská investícia, ktorá si vyžiada miliardy dolárov. Aj preto do takýchto projektov investujú iba obri práve ako Amazon. Aktuálne sú azda najďalej spoločnosti OneWeb (Virgin) či SpaceX. Prvé satelity majú byť v prevádzke už tento rok.

Zdroj | NASA

Všetko toto znie výborne, no ako sa bude cítiť Zem, keď bude obklopená desiatkami tisíc malých či väčších satelitov, ktoré budú poskytovať nielen TV signál, ale aj internet? Keď každá zo spoločností, ktoré chcú ponúkať vesmírny internet vyšle na obežnú dráhu Zeme pár tisícok satelitov, snáď budeme vidieť hviezdy, vrátane tej našej, Slnka. Samozrejme, je to prehnaná predstava, no vesmírny odpad je už v súčasnosti problémom, čo to bude o pár rokov?

Giganti by sa mohli zamyslieť a vybudovať jednu gigantickú sieť s rozdelením nákladov i ziskov. Vďaka tomu by mohla byť podstatne rýchlejšie on-line a zarábať im nemalé financie. Na Zemi je totiž stále väčšia časť bez pokrytia internetom.

Zdroj