Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Satelitná komunikácia už v Galaxy S24? Samsung úspešne testuje vlastný modem

Satelitná komunikácia už v Galaxy S24? Samsung úspešne testuje vlastný modem
Zdroj | unsplash/Alec Favale
Michal Sobek
Satelitná komunikácia už v Galaxy S24? Samsung úspešne testuje vlastný modem
Zdroj | unsplash/Alec Favale
Zdroj | unsplash/Alec Favale

Spoločnosť Samsung dobieha svoju priamu konkurenciu a oznamuje technológiu obojsmernej satelitnej komunikácie pre smartfóny. Dočkáme sa jej už v sérii Galaxy S24 alebo si počkáme ešte dlhšie?

Satelitná komunikácia je aktuálne trendom a výrobcovia sa ju snažia čím skôr integrovať do svojich zariadení. Prvou lastovičkou bola spoločnosť Apple, následne na tento vlak postupne naskočili spoločnosti ako Huawei a Qualcomm. Absencia tejto funkcie pri sérii Samsung Galaxy S23 vyvolala miernu vlnu kritiky.

Mobilný šéf spoločnosti TM poznamenal, že funkčnosť tejto, už existujúcej, technológie je dosť obmedzená. Uviedol to ako hlavný dôvod na nepridanie satelitného pripojenia do série Galaxy S23, to sa však čoskoro zmení.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Samsung

Konkrétne ide o technológiu modemu 5G neterestriálnych sietí (NTN) na priamu komunikáciu medzi smartfónmi a satelitmi. Spoločnosť plánuje integrovať túto technológiu do svojich modemov Exynos. Môžeme ju poznať napríklad zo zariadení Apple, kde funguje služba Emergency SOS. Tá umožňuje smartfónom pripojiť sa k satelitom a poskytnúť tak konektivitu vo vzdialených regiónoch. Podporovaná je najnovšia séria iPhonov 14 a niektoré modely Apple Watch.

Technológia satelitného pripojenia od spoločnosti Samsung pracuje na svojom modeme Exynos 5300 na pripojenie k satelitom na nízkej obežnej dráhe Zeme. Jej budúce modemy budú podporovať aj obojsmernú komunikáciu, rovnako ako riešenie Snapdragon Satellite od Qualcommu. Smartfóny vybavené takýmito modemami budú schopné odosielať a prijímať textové správy, obrázky a videá v oblastiach, kde nie je k dispozícii bežný mobilný signál.

Pozrite si

Ako ušetriť na TV? Zistili sme, ktorá IPTV služba sa teraz najviac oplatí

Nepadlo slovo o tom, či túto komunikácia poskytne Samsung bezplatne, teda aspoň na určité obdobie, prípadne, aká bude výška mesačného predplatného tejto služby. To sa však až dozvieme zrejme s prvými smartfónmi Samsung, kde bude táto technológia už integrovaná.

Nevieme, ktoré smartfóny by mohli túto satelitnú komunikáciu od Samsungu využívať, ale modem Exynos 5300, na ktorom Samsung túto technológiu testuje, sa nachádza aj v smartfónoch série Google Pixel 7, teda konkrétne na procesore Tensor G2.

Zdroj