Reklama

Samsung využíva AI na vylepšovanie receptov v appke Food. Tým to ale nekončí!

Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Samsung ešte počas IFA 2023 oznámil spustenie platformy Food. „Nová služba ponúka milovníkom dobrého jedla nevídané gastronomické zážitky, ktoré si môžu prispôsobiť na mieru,“ tvrdí juhokórejský výrobca.

Nejde však len o milovníkov dobrého jedla, ktorí chcú kulinárske zážitky. Platforma Food je pre všetkých, a to nielen používateľov Samsung zariadení. Zaujať chce využívaním umelej inteligencie i očakávanými funkciami.

Obsah pokračuje pod reklamou

V appke (Android, iOS), ktorá je žiaľ iba v niektorom zo svetových jazykov, sa zaregistrujete, alebo použijete niektorý z globálnych účtov – Samsung, Google, Apple, Facebook…, poviete appke čosi viac o sebe, či máte špeciálnu diétu (vegán, paleo, lakto…), či sa chcete vyhýbať niektorým druhom potravín, aké kuchyne preferujete a či chcete rovno sledovať niektorých z kuchárskych ambasádorov. Ich recepty potom vidíte na hlavnej obrazovke.

V spodnej časti môžete hľadať ďalšie, ale aj ukladať vlastné, a to dokonca aj z on-line sveta. Stačí vám link. Appka, resp. jej pozadie je tak šikovné, že aj zo slovenských receptov je schopná prečítať a dať do zoznamu potrebné ingrediencie z receptov, ktoré nájdete on-line. Takto si viete obľúbené recepty mať pod jednou strechou a v prípade potreby si rovno vytvoriť nákupný zoznam chýbajúcich súčastí receptu.

Vďaka využitiu big data systémov a umelej inteligencie má appka ale ponúkať podstatne viac ako bežné kulinárske aplikácie – vie sa prispôsobiť potrebám a životnému štýlu používateľov. Výrazne má tomu pomáhať rozsiahla databáza aplikácie Whisk s technológiou Food AI, ktorú Samsung kúpil v roku 2019. 

Každý jeden recept si môžete upraviť podľa seba, pridať ingrediencie, fotky, poznámky. „Priamo v prostredí Samsung Food je k dispozícii funkcia Personalize Recipe alebo Recept na mieru. Tá využíva technológiu Food AI, ktorá dokáže zmeniť uložený recept tak, aby lepšie zodpovedal diétnym požiadavkám a životnému štýlu používateľa.“ Pokiaľ ide o originálny recept, appka vám vypočíta aj kalorickú hodnotu, glykemický index a ďalšie potrebné nutričné hodnoty.

A keďže je to appka Samsungu, k Samsung Food sa dá dostať nielen z mobilných zariadení, ale aj z chladničky Bespoke Family Hub. Stačí otvoriť aplikáciu na displeji chladničky. Rovno na displeji chladničky si následne viete vyklikať, ktoré suroviny máte v nej a appka vám ponúkne možné recepty čo z nich pripravíte. V spojení so Samsung smart rúrou je zas možné ju nechať rovno predhriať na teplotu udávanú v recepte. Časom majú pribudnúť aj varné dosky či mikrovlnky.

Zdroj | Samsung

Aplikácia vie tiež vytvárať s pomocou umelej inteligencie pre používateľov na mieru šitý každodenný jedálniček na základe zdravotných údajov, stravovacích preferencií a obľúbených typov jedál.

Do budúcna ešte lepšie

Samsung Food sa má v budúcnosti ešte výrazne rozrásť. Už koncom tohto roka sa plánuje Samsung Food prepojiť so Samsung Health, čo vraj výrazne vylepší možnosti starostlivosti o zdravie. Aplikácia bude napríklad odporúčať jedlá podľa najrôznejších údajov, medzi ktoré patria BMI, telesná stavba či spotreba kalórií.

Budúci rok do Samsung Food príde technológia Vision AI, vďaka ktorej appka rozpozná jednotlivé potraviny pri použití fotoaparátu a na displeji sa zobrazia detailné informácie vrátane ich nutričnej hodnoty. Aplikácia bude môcť napríklad odporučiť obľúbené recepty, v ktorých sa použijú tieto ingrediencie, uložiť ich používateľovi do schránky či pridať potrebné ingrediencie na nákupný zoznam.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.