Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 6 min.
  • 29.4.2018

Samsung vyšperkoval svoje QLED televízory. Teraz ich v obývačke neprehliadnete

Samsung vyšperkoval svoje QLED televízory. Teraz ich v obývačke neprehliadnete
Roman Calík
Samsung vyšperkoval svoje QLED televízory. Teraz ich v obývačke neprehliadnete

Samsung na Slovensku začína predávať najnovšiu generáciu svojich QLED televízorov. Najvybavenejší model ponúkne špeciálne podsvietenie diód pre dokonalejší kontrast, novinkou je však aj režim Ambient či úplne nový „neviditeľný kábel“ s prívodom elektrického prúdu.

Pozrite si

Samsung QLED Q9FN – LCD s čiernou z OLEDu milo prekvapil

Samsung si ide vlastnou cestou, a tak v jeho ponuke nenájdete televízory s aktuálne stále obľúbenejšou technológiou OLED. Výrobca totiž vsadil na technológiu QLED, ktorá umožní podať taktiež výborný obraz, no pri nižšej cene. Najvyššie modely novej série televízorov Q9F však ponúknu niečo, čím sa OLED technológii výrazne priblížite.

Ide o technológiu špeciálneho podsvietenia Direct Full Array. V tomto prípade je riadené podsvietenie pre skupiny pixelov, to znamená, že počas zobrazenia sú vybrané pixely samostatne podsvietené, čím sa dosiahne výrazne vyšší kontrast. Na druhej strane „vypnuté“ časti obrazovky zabezpečia zobrazenie dokonalej čiernej.

Výhodou je i použitie antireflexnej vrstvy Ultra Black Elite, ktorú okrem série Q9 nájdete aj pri modeloch sérií Q8 a Q7. V tomto prípade je použitý nanočasticový povrch obrazovky, ktorý eliminuje odlesky a pohlcuje dopadajúce svetlo. Na televízor sa tak dá pozerať aj v prípade, že ste v miestnosti s priamym slnečným denným svetlom, o čom sme sa presvedčili aj priamo počas tlačovej konferencie. Je to obrovský krok vpred.

Pozrite si

Samsung QLED TV pre rok 2018 majú nový režim Ambient

Samsung je však v porovnaní s konkurenciou teraz výnimočnejší, ako predtým. Poďme si novinky odhaliť postupne. Prvou, ktorú v bežnom živote budete radi a často používať je vynovený ovládač s minimálnym počtom tlačidiel. Pozrite sa na fotografiu, nerobíme si srandu, s týmto ovládačom spustíte všetky funkcie televízora a nielen to, môžete s ním plnohodnotne ovládať aj ďalšie zariadenia ako napríklad Blu-ray prehrávač.

Nám sa páči možnosť vyvolať hlasového asistenta jediným tlačidlom. To sa hodí nielen pri vyhľadávaní na YouTube či v internetovom prehliadači, ale televízor vám bude rozumieť aj pri zadávaní rôznych pokynov. K dispozícii je totiž aj aplikácia Bixby, aj keď žiaľ pre náš trh príde neskôr.

Zaujímavosťou je napríklad aj rýchle nastavenie televízora. Ak si ho kúpite a vlastníte smartfón Samsung série Galaxy S, televízor si z neho preberie po zapnutí nastavenia Wi-Fi siete a tak už nemusíte nič dodatočne zadávať. Nová aplikácia SmartThing zase umožní synchronizáciu s vaším telefónom Galaxy a pozeranie videí či akéhokoľvek obrazu z telefónu na veľkej obrazovke bude hračkou. Dokonca si priamo cez rozhranie televízora môžete ovládať ďalšie pripojené zariadenia, ako napríklad robotický vysávač či inteligentnú práčku.

Ak ste poznali tenký káblik, ktorý umožnil konektory televízora umiestniť mimo jeho tela (na fotografii vyššie vpravo), tak teraz išiel Samsung ešte ďalej. Po novom stačí k televízoru pripojiť jediný One Invisible Connection kábel (na fotografii vyššie vľavo), ktorý obsahuje všetko vrátane elektrického napájania. Celý blok s konektormi a zdrojom napájania je síce väčší, ale jeho čistý dizajn nebude prekážať ani v modernej obývačke.

Čo to však znamená? Vi jednoducho zavesíte televízor na stenu a cez jediný kábel, ktorý dokonca nemusíte ani schovávať za stenu, dokážete do televízora dostať všetky pripojené zariadenia vrátane zdroja napájania. Skvelý nápad. Navyše Samsung predstavil aj nový držiak, ktorý eliminuje vzdialenosť zaveseného tela televízor od steny. Dá sa povedať, že televízor je priamo na stene, s čím súvisí aj ďalšia novinka – režim Ambient.

Tu sa zastavíme dlhšie. Samsung si uvedomuje, že ak si umiestnite pekný televízor na stenu, pričom inštalácii teraz vďaka novému spôsobu zavesenia či káblu One Invisible Connection, nič nebráni. Tak by sa z televízora mohol stať aj dizajnový doplnok vašej domácnosti, nielen „čierny“ placka na stene.

Režim Ambient totiž umožní cez mobilnú aplikáciu nastaviť televízor napríklad tak, aby „splýval“ so stenou. Priamo cez aplikáciu je možné rozpoznať farbu a vzor steny a prispôsobiť obrazovku práve interiéru, kde je televízor umiesnený. Vyskúšali sme si to. Pomerne zložité simulované prostredie s tehličkami bolo potrebné nasjkôr cez aplikáciu nafotiť.

 

Aplikácia vás priamo vedie, ako máte umiestniť smartfón. Aplikácia potom spracuje prostredie a zobrazí ho na televízore, pričom si ešte doladíte jas… a je to. Jednoduché, tak ako čítate. Okrem pozadia steny si môžete nechať na obrazovke zobraziť napríklad hodiny, neskôr cez rôzne widgety aj počasie, doprava a podobne. Alebo peknú galériu vyšich fotografií.

Samozrejmosťou je to, že televízor rozpozná či ste v blízkosti alebo nie vďaka pohybovému senzoru umiestnenému v logu Samsung. A tak sa obsah na TV aktivuje ak ste v blízkosti a smozrejme sa vypne, ak nikto v blízskosti TV nie je.

Poviete si, toto bude veľký a zbytočný žrút energie. Samsung tvrdí, že ak je televízor v režime Ambient v priemere hodinu a pol ráno a hodinu a pol večer, tak spotreba energie mesačne sa bude za túto chuťovku pohybovať na úrovni približne 70 centov/mesačne.

Ak ste zvedaví na ceny nových QLED televízorov Samsung, prikladáme ich v samostatnej tabuľke. Za prvou dvojicou písmen je uhlopriečka televízora. Ako vidíte, najväčšia uhlopriečka je na úrovni 75 palcov.

Ceny Samsung TV QLED 2018

ModelCena
QE75Q9FNATXXH5 999 €
QE65Q9FNATXXH3 999 €
QE55Q9FNATXXH2 999 €
QE65Q8CNATXXH3 499 €
QE55Q8CNATXXH2 499 €
QE65Q8FNATXXH3 399 €
QE55Q8FNATXXH2 399 €
QE75Q7FNATXXH4 299 €
QE65Q7FNATXXH3 199 €
QE55Q7FNATXXH2 199 €
QE75Q6FNATXXH3 999 € *
QE65Q6FNATXXH2 799 € *
QE55Q6FNATXXH1 799 € *
QE49Q6FNATXXH1 499 € *

Televízory Samsung QLED 2018 sa začnú predávať v predpredaji od dnes, t.j. 29. apríla 2018 a prví majitelia získajú aj darček, a to spomínaný špeciálny bezmedzerový držiak pre uchytenie televízor na stenu.

 

Zdroj