Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 6 min.
  • 21.7.2016

Samsung SUHD Série 8 - tenká nezakrivená TV s výborným obrazom

Samsung SUHD Série 8 - tenká nezakrivená TV s výborným obrazom
Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Samsung SUHD Série 8 - tenká nezakrivená TV s výborným obrazom
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung
94 %
Aktuálna novinka z dielne Samsungu série SUHD bola odhalená začiatkom roka na CES 2016. Už vtedy zaujala široké publikum vďaka novej technológii Quantum Dot. Ako sa správa v praxi?

Výhody

  • výborný obraz
  • Tizen OS
  • tenký profil

Nevýhody

  • vyššia cena
  • slabší zvuk
  • nepodporuje IoT
Zdroj | Samsung

Dizajnom čiastočne pripomína minuloročné vlajkové lode Série 9, no tento model nie je zakrivený. Našťastie. Okrem toho má aj inú pozitívnu vlastnosť – nižšiu cenu.

Tá je o takmer 1 500 EUR nižšia, ako cena zakriveného modelu s rovnakou uhlopriečkou. Dizajnu nemám v zásade čo vytknúť. Nová SUHD Série 8 je krásna aj spredu, ale aj zozadu.

Prednej strane dominuje 138-centimetrový displej, okolo ktorého je lesklý rámik s hrúbkou okolo 1 cm. V jeho spodnej časti v strede sa pýši logo Samsung, ktoré je navyše podsvietené nevtieravou bielou.

Zdroj | Samsung

Stojan je jedným z prvkov, ktoré si novinka požičala z minuloročných vlajkových lodí. Je v tvare písmena Y a je z lešteného kovu. Aj keď je strieborný, k telke sa hodí.

Okrem toho úchyty v zadnej časti zakryjete plastovým dielom v rovnakej farbe. Zadná strana má šrafovaný povrch z plastu, ktorý horizontálne pretína lesklý strieborný pás.

Samsung si na zadných častiach svojich top modelov necháva záležať. Ani tento model nie je výnimkou. Trčia z neho len dva káble.

Všetky ostatné konektory sú zakryté, alebo sú vo One Connect krabičke pod telkou. Na prvý pohľad je to nelogické umiestnenie zdroja a portov na opačnej strane, zjavne však nie je možné umiestniť porty k zdroju.

Zaujímavým riešením by mohlo byť ukrytie káblov do inak dutého stojanu, to by ale zas mohlo robiť problémy pri umiestnení na stenu cez VESA 200 úchyty.

Zdroj | Samsung

 

Horúcou novinkou je aj nové diaľkové ovládanie Smart Control. To výrobca výrazne zjednodušil a vyčistil. Škoda len matného materiálu, ktorý s veľkou radosťou chytá odtlačky prstov.

Stačí, že si dáte k filmu pop-corn a diaľkové je plné vašich daktyloskopických stôp. Klasické diaľkové ovládanie s množstvom tlačidiel v balení už nenájdete.

Nemajte však obavy, s týmto mrňúsom je možné ovládať všetko, dokonca si cez menu môžete nastaviť diaľkové aj pre iné AV zariadenia okolo TV.

Neprekážal mi ani chýbajúci pohybový senzor, s ktorým sa jednoduchšie píše na virtuálnej klávesnici.

Veľkým potešením je vynovený Tizen OS, ktorý sa na vás usmeje okamžite po zapnutí televízora. Nastavenia môžete spraviť extrémne rýchlo, alebo sa s nimi môžete vyhrať cez veľmi podrobné nastavenia všetkého, na čo si zmyslíte.

Samotný Tizen je výborný. Všetky nastavenia, zmeny zdrojov, jednoducho čokoľvek, čo potrebujete s TV spraviť, všetko je v prehľadnom paneli Smart Hub v spodnej časti displeja.

Rýchlo tak viete prepínať medzi TV, pripojenými externými pamäťami cez USB, alebo HDMI zariadeniami. Všetko je to na pár klikov na diaľkovom ovládaní.

Rýchlo je možné zmeniť aj základné nastavenia. V ľavom spodnom rohu Tizen panela je totiž trojica ikon – Nastavenia, Zdroje a Vyhľadávanie. Tie vám poslúžia na väčšinu bežne používaných funkcií televízora.

Ďalším klikom smerom nahor si môžete meniť režimy obrazu, zvuk, titulky, PIP apod. Samsung to vymyslel naozaj dobre a používateľsky prívetivo. Určite nebudete potrebovať návod na používanie.

Trošku zvláštne na mňa ale pôsobilo Vyhľadávanie. Človek by čakal, že slúži na vyhľadávanie všetkého, čo v telke je. Nie je to tak.

Vyhľadávanie slúži na hľadanie videí na YouTube. Na čo ale je potom samostatná appka YouTube, v ktorej tiež môžem vyhľadávať, resp. streamovať videá priamo z appky YouTube v telefóne? Snáď sa to po update systému zmení.

V TV nájdete aj viacero hier a aplikácií. Nechýbajú ani slovenské a české appky, ktoré sú známe už zo starších verzií systému.

Je tu Facebook aj Netflix, avšak iné appky, ktoré radi používate v smartfóne či tablete, tu nájdete len ťažko. Hodilo by sa napríklad také IMDB.com, Spotify, Deezer či iné multimediálne zamerané aplikácie.

Novinka ale nie je len o novom diaľkovom ovládaní či systéme. Hlavným lákadlom je nový 10-bitový displej Ultra Black, ktorý využíva technológiu Quantum Dot.

Výrobca sa chváli, že tento typ displeja má až 64-násobne lepšie zobrazenie farieb, ako bežné televízory. Aké má na mysli, netuším, no až také dokonalé to nie je.

Tým nechcem povedať, že by bol displej zlý, ale 64x lepší, ako iné, to je odvážne tvrdenie. Podanie farieb je výborné. Čierna je čiernou takmer ako na plazmových televízoroch.

Na docielenie perfektného obrazu SUHD Série 8 využíva aj UHD Dimming podsvietenie, jas displeja je vraj 1 000 nitov. Obraz je nádherný, pokiaľ máte kvalitný zdroj, teda aspoň Full HD Blu-ray, alebo priamo Ultra HD video.

Seriály z Netflixu v HDR k nám ešte nedorazili, no boli by určite ešte zaujímavejšie. Novinka totiž používa novú technológiu HDR 1 000 pre ešte kvalitnejšie HDR.

Samsung sa na webe chváli, že displej Ultra Black je vďaka špeciálnej štruktúre podobnej očiam nočného motýľa výborne viditeľný aj počas slnečného dňa. Nie je.

Je na tom síce lepšie, ako naša domáca UHD telka, ale obraz nie je určite tak dobre viditeľný, ako to prezentuje výrobca na webe. Displej má stále krycie sklo, ktoré sa nevyhne odrazom.

Mimochodom, Samsung SUHD Série 8 je jedným z prvých modelov výrobcu, v ktorom už nenájdete podporu 3D. Chýbať to ale asi nikomu nebude.

Zdroj | Samsung

Chýbať by vám nemala ani absentujúca webkamera. Obraz bez zvuku v TV nemôže byť, a tak Samsung vybavil novinku 4.1-kanálovým zvukom.

Žiaľ, kvôli tenkému telu nezostalo miesto na väčšie a výkonnejšie reproduktory. Preto nečakajte, že vás zvuk posadí do kresla. Na bežné sledovanie TV vysielania či seriálov ale bohate stačí.

Ak si však chcete užiť film alebo hru z Xboxu či PlayStation naplno, odporúčam pripojiť aspoň kvalitný soundbar či 2.1ch systém.

Zdroj | Samsung

Nový Samsung SUHD Série 8 ma potešil. Je prepracovaný nielen po dizajnovej stránke, ale výrobca sa vyhral aj po stránke technológií a softvéru. Zároveň sa nesnaží za každú cenu tlačiť zákazníkov do kúpy zakriveného displeja, čo kvitujem.

Zdroj