Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 5 min.
  • 9.10.2018

Samsung QLED Q9FN - LCD s čiernou z OLEDu milo prekvapil

Samsung QLED Q9FN - LCD s čiernou z OLEDu milo prekvapil
Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Samsung QLED Q9FN - LCD s čiernou z OLEDu milo prekvapil
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung
98 %
Tohtoročná novinka od Samsungu s QLED panelom chce byť absolútnou špičkou medzi LCD TV. Už prvý pohľad na Q9FN ukazuje, že tu máme niečo výnimočné.

Výhody

  • vynikajúce podanie čiernej
  • 10-bit displej
  • výborná appka

Nevýhody

  • vyššia cena
  • veľký One Connect Box
  • väčšia hrúbka tela
Zdroj | Samsung

Samsung QE65Q9FNATXXH, čo je presný názov testovanej novinky, je prekvapivo pomerne hrubý, má až 3 centimetre. Televízor ale nemá prakticky žiadne porty, iba jediný vzadu. Aj ten sa šikovne skryje, pretože aj konektor doň má na svojom chrbte rovnaký vzor, ako celá zadná strana.

Takéto detaily sa mi veľmi páčia a Samsung ich robiť vie. A viete, čo ešte vie? Vyrobiť telku, ktorá nepotrebuje elektrinu! Na televízore nie je sieťový port, iba jeden jediný smerujúci do krabičky One Connect Box. Navyše je kábel z neho úplne tenký, má iba niekoľko milimetrov. Samsung ho nazval One Invisible Connection. 

Zdroj | Samsung

Ako je to možné? Samsung dokáže po novom prenášať dostatok energie práve cez tento kábel. Takto si predstavujem elegantné riešenia! Na druhej strane krabička, alebo lepšie povedané krabica One Connect Box je takmer dvojnásobná oproti minuloročnému modelu. Napriek tomu neobsahuje o nič viac portov. Škoda.

Už minuloročný modelový rad QLED série 8 a 9 sa dokázal priblížiť kvalitou podania čiernej k OLED panelom. Tohtoročné modely majú byť na tom ešte lepšie. A to aj vďaka novým 10-bitovým panelom so 100 % pokrytím DCI-P3 s FALD podsvieteniu.

Zdroj | Samsung

V skratke ide o full-LED podsvietenie, ktoré je rozdelené do niekoľkých stoviek zón, Samsung hovorí okolo 400-500 zónach. Vďaka novému podsvieteniu a QLED panelu je model Q9FN schopný vyprodukovať jas až 2 000 nitov. Nad displejom je niekoľko rôznych vrstiev, medzi ktorými je aj jedna, ktorá má zabraňovať odrazom – Ultra Black Elite.

V minuloročnom modeli mi však táto vrstva prišla efektívnejšia. Keď nad tým tak rozmýšľam, viac odrazov možno vidím preto, lebo čierna je čierna. Doslova a do písmena. Táto lepšia čierna pomáha aj samotnému obrazu pri pozeraní. Scény sú kontrastnejšie a farebnejšie. Samsung dokázal vytvoriť LCD televízor, ktorý bez mihnutia oka dokáže konkurovať OLED panelom. Samozrejmosťou je aj podpora všetkých známych HDR štandardov (okrem Dolby Vision).

Zdroj | Samsung

Novinkou je aj riešenie Ambient Mode, ktoré premieňa čierny displej vo vypnutom stave na obraz či info centrum. Ak som správne vypočítal, tak spotreba televízora v tomto režime je 50 W. Systém je však natoľko inteligentný, že počas vašej neprítomnosti sa vypne a nečerpá žiadnu energiu.

V závislosti od množstva pohybu v domácnosti sa teda odráža aj spotreba. Pár desiatok centov navyše mesačne za elektrinu ale nie je nič strašné, keď si uvedomíte cenu televízora. Navyše Ambient Mode vyzerá veľmi efektne a nezvyčajne.

Jedine akési splývanie so stenou nie je veľmi praktické. Stenu za televízorom musíte odfotiť, čo je dosť nemožné. V každom svetle – umelom, prirodzenom, počas búrky apod. (napríklad biela) stena vyzerá inak a pokiaľ Ambient režim nevie upraviť obraz na displeji televízora podľa vyváženia bielej, tak televízor bude svietiť iba jednou farbou.

Viem si ale predstaviť Ambient pozadie na televízore, ak máte v pozadí televízora zaujímavú tapetu alebo štruktúru, napríklad tehličky či kameň.

Zdroj | Samsung

Nový je mimochodom aj zvuk. Samsung nazval nový režim Optimalizovaný zvuk. Ide o softvérové riešenie na vylepšovanie zvukového výstupu. Reč je jasnejšia, zvukové efekty vo filmoch ale občas až prehnane rezonujú. Vo finále je to ale lepšie.

Zdroj | Samsung

Cenou novinka ale veľmi nepoteší. Ak čakáte telku s cenou okolo 1 500 €, tak v tomto prípade si pripravte viac ako dvojnásobok tejto ceny. Aktuálne je tento kúsok (QE65Q9FNATXXH) za cenu 3 299 €. Pôvodne stál 3 999 € a to bola možno až premrštená cena. Ak by sa ešte v tomto roku dostal pod trojtisícovú hranicu, tak bude dobrá kúpa. Kvalitou sa vyrovná OLEDke a tú za 3 000 € s 65″ a takou výbavou nekúpite.

Zdroj | Samsung

Samsung QLED Q9FN je absolútna špička, ktorú konkurencia len tak nedoženie. Výrobcovia OLED panelov budú musieť zapracovať, aby tie svoje ešte vylepšili, pretože Samsung im dýcha na krk aj bez OLED technológie. NeOLED telku s krajším obrazom, ako má Q9FN, v súčasnosti nekúpite.

Aj preto si nová Samsung telka od nás vyslúžila ocenenie TIP redakcie.

Televízor Samsung QLED TV QE65Q9FN si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.