Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 8 min.
  • 30.12.2018

Samsung Q900R - prvý 8K televízor ohúril i sklamal zároveň

Samsung Q900R - prvý 8K televízor ohúril i sklamal zároveň
Zdroj | SAMSUNG
Števo Porubský
Samsung Q900R - prvý 8K televízor ohúril i sklamal zároveň
Zdroj | SAMSUNG
Zdroj | SAMSUNG
98 %
Samsung začiatkom roka predstavil svoju prvú komerčnú TV, na jeseň sa dostala aj do Európy. Dnes si o nej môžete prečítať ešte viac, týždeň sme ju skúšali v bežnej prevádzke. Aký je prvý 8K televízor v praxi?

Výhody

  • 8K obraz
  • prekvapujúci upscaling
  • prívetivá cena

Nevýhody

  • extrémne hrubé telo
  • málo portov
  • extrémna spotreba
Zdroj | Samsung

Je to hlavne obor a to sme mali na test najmenšiu, 65-palcovú verziu prvej 8K (7 680 x 4 320 px) TV na našom trhu. Ak by ste novinku chceli googliť, nájdete ju pod označením QE65Q900R Séria Q900R. Ak by ste ale chceli ešte o čosi väčší model, môžete ho mať s 75 alebo 85-palcovou uhlopriečkou. V prepočte ide o uhlopriečky 165 cm (65″), 190 cm (75″) a 215 cm (85″). Aj ceny sú zaujímavé, hlavne pre najmenší model – 4 999 €. Väčšie modely stoja 6 999 € a 14 999 €.

Poviem vám, už 65″ model vie zabrať v obývačke veľký kus miesta. To ma aj trochu sklamalo. Namiesto štýlovej tenkej telky dorazil tučný obor s nepekným dizajnom a spracovaním. Top-end telka juhokórejského Samsungu je z plastu, jediný poctivý kov sú nohy, ktoré je možné umiestniť do dvoch polôh – k okraju a viac k stredu.

Pozrite si

Čo je to 8K a kedy sa udomácni v našich obývačkách?

Na prednej strane nehľadajte nič špecifické, tvorí ju logicky obrovský displej s nie až tak tenkým rámikom okolo. Bočná stena je z plastu s imitáciou kovu. Všimnite si ale jej hrúbku. Dosahuje viac ako 3 cm!

Zadná strana patrí k tým najškaredším, aké som kedy na top televízoroch od Samsungu videl. Opäť je celá z plastu s pomerne zaujímavou štruktúrou, ktorú je možné vidieť na iných top-end modeloch výrobcu. Prečo ale Samsung do nej vytvaroval veľké písmeno M a nechal viditeľných množstvo dier?! Na telke s cenou od 5 000 eur by som čakal prémiové materiály a dizajn, ktorý ma posadí do sedačky.

Mimochodom, do vylisovaného priestoru s tvarom písmena M na zadnej strane sa odkladajú nepoužité kovové stojany v prípade, že si televízor zavesíte na stenu. Je to síce šikovné riešenie ako nezapotrošiť nožičky, no mohli byť pod nejakým krytom.

Televízor Q900R, ako aj iné top modely Samsungu, má na tele iba jediný konektor pre One Visible Connection. Kábel je hrubší ako u starších modelov, prenášať musí nielen obraz, ale aj dostatok energie. Oceňujem však, že Samsung sa drží tohto konceptu a neotravuje majiteľov televízorov s kopcom káblov, ktoré je nutné pripojiť priamo k telu televízora.

Navyše je kábel možné zviesť po jednej z nožičiek, takže reálne z telky netrčí jediný kábel.

Škoda však, že One Connect krabička je ako u ostatných top modelov z tohto roka – je poriadne tučná, pričom nemá žiadne porty navyše. Má iba 4 HDMI 2.0 porty, Ethernet, optický audio výstup, slot na CI karty, trojicu USB 2.0 portov a anténne konektory.

Toto má byť telka pre budúcnosť? Samsung, USB-C porty alebo viac HDMI portov s príp. štandardom 2.1 pre 8K telku netreba? Treba vypratať sklady s niekoľko rokov starými krabičkami so starými portami? Toto je maximálne sklamanie z novej 8K TV.

Snáď sa Samsung zobudí a bezplatne vymení súčasným majiteľom staré krabičky za nové po výstave CES 2019, kedy sa očakáva predstavenie nových One Connection boxov.

Plusom je práve toto, možnosť výmeny dôležitého hardvéru, ktorý zastaráva. Otázne je, za akú cenu. 8K Ultra HD QLED displej s parametrami aké má Q900R tak skoro starý nebude, krabička One Connection bola stará už začiatkom tohto roka.

8K Ultra HD obsah

Pamätám si na časy, kedy som testovával prvé 4K Ultra HD televízory a sťažoval sa na nedostatok obsahu. Časy sa menia, technológie tiež a 4K Ultra HD obsahu je v dnešnej dobe už požehnane. Neplatí to ale o 8K Ultra HD obsahu. Toho je ako šafranu na púšti. Až na pár 8K videí na YouTube (ani tie nie sú native 8K) v našich končinách v tomto rozlíšení nenájdete nič.

Pozrite si

Vysielanie v rozlíšení 8K je v Japonsku už realitou!

Aj preto sa môže zdať byť 8K TV od Samsungu na dnešnú dobu úplná zbytočnosť. Iba sa ale zdá. Procesor a umelá inteligencia vo vnútri tohto tučka robí s obrazom veľké divy. Verte či nie, Q900R dokáže z 4K UHD (3 840 x 2 160 px) obsahu vytvoriť 8K UHD (7 680 x 4 320 px) obsah bez toho, aby ste to dokázali rozoznať. Hovorím však o kvalitných 4K videách, seriáloch a filmoch. 4K UHD video z mid-end smartfónu bude vyzerať stále tak zle, ako na displeji počítačového monitora.

Pixely voľným okom nevidíte…

Novinka dokonca dokáže veľmi kvalitne dopočítavať Full HD (1 920 x 1 080 px) rozlíšenie, ktoré má mimochodom 16x menšie rozlíšenie! V tomto prípade už vidíte akúsi horšiu kvalitu výsledného obrazu, no stále je to výrazne lepšie, ako upscalovanie obrazu do 4K UHD rozlíšenia v low-enddových televízoroch. Kým z dizajnu a spracovania som na zadok nepadol, toto ma posadilo veľmi, veľmi hlboko do kresla.

Čokoľvek, čo som na novom Samsungu pustil, vyzeralo úžasne. Teda najskôr som sa musel pohrať s nastavením obrazu, lebo „dynamické“ nastavenie obrazu má veľmi ďaleko od kvalitného podania farieb. Aby som nezabudol, Samsung Q900R má identické rozhranie (Tizen OS) ako väčšina súčasných televízorov výrobcu. Je intuitívne, ľahko sa ovláda a využívať môžete aj hlas.

Aj diaľkové ovládanie je špička. Kovové telo má 7 tlačidiel, jeden kruhový viacsmerový volič a posuvné tlačidlá na ovládanie hlasitosti a prepínanie programov. Škoda, že tlačidlá nie sú rovnako luxusné, ako telo, ale aj plast Samsung vyrobil perfektne. Mimochodom, toto je azda jediné diaľkové k TV, ktoré vie stáť.

Využiť ale môžete aj prepracovanú appku priamo od Samsunugu, takže po telefóne nemusíte ani siahnuť.

Po nastavení obrazu som už nerušene prepínal medzi YouTube videami, Netflixom a Xboxom s 4K UHD BD diskami. Nevedel som sa vynadívať na tú jemnosť a ostrosť obrazu, perfektné podanie farieb, veľmi kvalitnú čiernu, ktorú by Q900R mohol závidieť nejeden OLED televízor a hlavne kontrast.

Za ten môže masívne podsvietenie, ktoré ponúka v maxime až 4 000 nitov! Ak ma pamäť neklame, toto jediná telka, ktorá to dokáže. 4 000 nitov je pritom hraničná hodnota aj pre filmové štúdiá, takže vybrané filmy bude možné sledovať presne tak, ako ich tvorcovia vyrobili.

Samsung Q900R využíva obrovské množstvo technológií s najrôznejšími marketingovými názvami. Ak vás zaujímajú, nájdete ich v tabuľke vedľa. Pre samotný televízor stačí jediné – svoju prácu si robia výborne.

Samsung Q900R má mať aj kvalitnejší 4.2-kanálový 60 W zvuk. Od tak hrubej telky by to človek očakával. Zvuk je síce lepší, ako u väčšiny televízorov na trhu, no chýba mu dynamika a hĺbka. Do tak hrubého tela výrobca mohol napratať podstatne lepší audio systém, navyše keď už vlastní Harman. Navyše absentuje aj podpora Dolby Atmos zvuku, čo by som osobne od 8K TV už očakával. Každopádne, zvuk nie je zlý, iba očakávania boli väčšie.

Novej telke od Samsungu nechýba ani Ambient Mode. Ak v ňom nájdete využitie, nech sa páči, pre mňa je to úplná zbytočnosť a ak mám za to priplácať, radšej neprosím. Prečo také negatíva? Lebo v pozadí televízora mám nasvietenú bielu stenu. Trafiť odtieň odfotením pomocou mobilu a appky je nemožné, navyše sa mení aj počas dňa.

Takže Ambient využijem jedine na zobrazovanie obrazov, čo ale nepotrebujem, kedže 2 metre od TV visí na stene obrovský obraz. Zobrazovať hodiny? Zbytočné. Novinka ani nemá detektor pohybu, takže Ambient „svieti“ stále.

Mimochodom, televízory Q900R sa pýšia nálepkou Made in Slovakia!

Ešte taký detail, spotreba. Kvôli masívnemu podsvieteniu obrovského panelu a náročnému hardvéru je spotreba televízora okolo 330-350 W! Porovnateľná 4K UHD TV má zhruba polovičnú spotrebu. 85″ model má spotrebu cez 600 W. 🙂

Samsung QE65Q900R Séria Q900R je pre mňa aktuálne najlepší televízor na trhu. Stojí síce ako malé jazdené auto, no koľko sme kedysi platili za najvyspelejšie 40-50″ plazmy? 200-250 tisíc korún? Hoci sa o LCD hovorilo, že plazmy nikdy nedobehne, Q900R ich dobehlo i predbehlo, dokonca i spotrebou.

Aj preto si testovaný model zaslúži naše ocenenie.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si tento televízor na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.