Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 9 min.
  • 3.8.2021

Samsung Neo QLED 8K TV (QN800A) - obrovský skok vpred aj bez OLEDu

Samsung Neo QLED 8K TV (QN800A) - obrovský skok vpred aj bez OLEDu
Stanislav Vinc
Samsung Neo QLED 8K TV (QN800A) - obrovský skok vpred aj bez OLEDu
95 %
Samsung tento rok priniesol na trh nové vlajkové lode televízorov postavené na novej zobrazovacej technológii Neo QLED. Ohurujúce špecifikácie, opisy a marketingové lákadlá sa napokon ukázali ako pravdivé, v redakcii sme si vyskúšali nový 8K model série QN800A, ktorý si nás získal na prvý pohľad.

Výhody

  • Technológia Neo QLED
  • Infinity One Design + One connect
  • ekologický SolarCell ovládač

Nevýhody

  • chýba Dolby Vision/Atmos
  • vyššia cena

Pri výbere nového televízora z prémiovej triedy je už nejaký ten rok jednou z vecí na zváženie výber medzi zobrazovacími technológiami OLED a QLED. Prvá menovaná technológia zvykla mať vždy už len z dôvodu individuálneho svietenia organických bodov navrch v zobrazení skutočnej čiernej, Quantum dot však na druhej strane vyniká v širšom pokrytí farebného spektra. Tieto rozdiely sa ale postupne stierajú, aj vďaka novej technológii Neo QLED.

Nová zobrazovacia technológia Neo QLED v sebe zahŕňa nový svetelný zdroj zvaný Quantum Mini LED. Pod týmto názvom sa ukrývajú nové diódy s výškou dosahujúcou 1/40 bežnej LED diódy, ktoré navyše Samsung na rozdiel od samostatného pripevnenia a šírenia svetla šošovkou prekryl spoločne viacerými mikrovrstvami. Nové Neo QLED televízory tak môžu byť tenšie a zároveň môžu ponúkať vyšší jas a precíznejšie podsvietenie dôležitých častí obrazovky.

O samostatné ovládanie diód sa stará technológia Quantum Matrix, ktorá pod záštitou Neo QLED umožňuje ovládať jas obrazu televízora v 12-bitovej hĺbke v celkovo 4 096 krokoch. Tušíte už, kam Samsung s touto technológiou smeruje?

Nové precízne ovládanie podsvietenia vytvára opäť o niečo väčšiu priepasť medzi tou najsvetlejšou a najtmavšou časťou obrazovky (samozrejme v HDR), čím sa už QLED dostáva takmer na úroveň OLEDu, bez preháňania.

Pozrite si

Vyskúšali sme prvý odolný televízor do exteriéru, Samsung The Terrace

Keď som v redakcii po prvý krát zapol novú 65“ verziu Neo QLED 8K TV (konkrétne model QE65QN800A), bol by som dal ruku do ohňa za to, že ide o OLED televízor. Samozrejme ak by ste si tieto zobrazovacie technológie dali jednu vedľa druhej, rozdiel vidíte na prvý pohľad. Technológia Neo QLED však posúva rozhodovanie medzi QLED a OLED nie na druhú, ale až desiatu koľaj.

Do popredia sa vďaka tomu pri výbere nového televízora dostávajú ďalšie parametre, v tomto prípade napr. rozlíšenie, pri ktorom urobí väčšina domácností veľký skok do ďalšej éry. Samsung totiž Neo QLED technológiu v tomto prípade spojil s rozlíšením 8K UHD.

Samsung tu nehrá hru „sliepka-vajce“ a aj keď je dnes po stránke obsahu štandardom ešte len 4K UHD rozlíšenie, nebojí sa priniesť do svojich top-end modelov už jeho nástupcu, pri čom myslí aj na aktuálnu, prakticky nulovú dostupnosť obsahu v 8K UHD rozlíšení.

Do systému Neo QLED televízorov totiž integroval aj nový obrazový procesor Neo Quantum Processor, ktorý sa stará o automatický prevod obrazu do vyššieho rozlíšenia. Postavený je na 16 odlišných neurónových sietiach s umelou inteligenciou, ktorá zvláda prevádzať 4K UHD obsah do 8K UHD rozlíšenia v reálnom čase.

Teraz je na mieste ale iná otázka – potrebujete vôbec 8K UHD rozlíšenie? Odpoveď je takmer určite záporná a to najmä pri menších uhlopriečkach, na ktorých rozdiel medzi 4K a 8K UHD rozlíšením rozhodne nezbadáte. Pravý dôvod, prečo ísť do niektorého modelu z tejto rady, je práve zobrazovacia technológia, nie vyššie rozlíšenie. Skok na vyššie rozlíšenie však môžete brať ako čerešničku na torte technológiami prešpikovanej série Neo QLED.

Pozrite si

Mini LED TV nie je microLED TV, je medzi nimi obrovský rozdiel

Použitý panel napokon poteší aj hráčov, ktorí si v posledných mesiacoch zaobstarali niektorú z herných konzol novej generácie. V hernom režime totiž televízor dokáže zobrazovať akčné scény v 4K UHD rozlíšení pri obnovovacej frekvencii obrazu až 120 Hz a to dokonca po boku technológie AMD FreeSync Premium Pro, ktorá zabraňuje trhaniu obrazu pri obnovovaní snímok.

Na doterajších fotografiách ste si možno všimli, ako čisto pôsobí Samsung Neo QLED 8K TV v priestore. Môže za to mimoriadne čistý Infinity One Design, ktorý sa podpisuje pod neskutočných 15 milimetrov, ktoré má tento model v hrúbke.

Dizajn televízora neruší kabeláž, ku ktorej sa ešte dostaneme, ako ani 70 W audio systém, ktorý je umiestnením na zadnej strane namierený priamo na stenu za televízorom, odkiaľ sa zvuk odráža do celej miestnosti. Vďaka zabudovanej kalibrácii SpaceFit Sound dokáže televízor prispôsobiť smerovanie zvuku automaticky podľa toho, či je umiestnený na stolíku alebo zavesený na stene.

Osem reproduktorov v konfigurácii 4.2.2 podporuje technológiu Dolby Digital Plus, ako aj Samsungovú technológiu Object Tracking Sound+ (OTS+), ktorá okrem samotnej miestnosti prispôsobuje prúdenie zvuku aj objektom na obraze. Výsledok je naozaj parádny a to do tej miery, že si k tomuto modelu na rozdiel od mnohej konkurencie ani nemusíte dokupovať samostatný soundbar, hoci Samsung jeden navrhnutý aj pre tento model v ponuke má.

Ak ste sledovali naše Instagramové Stories z testovania, tak už určite viete, prečo som vyššie narážal na eleganciu pri kabeláži. Samsung Neo QLED 8K TV totiž pokračuje po svojich predchodcoch vo využívaní odnímateľného One connect boxu, ktorý je navyše v novšej generácii ešte tenší ako jeho predchodcovia. Toto je vychytávka, ktorú by sme radi videli aj u iných výrobcov.

One connect vám umožní pripojiť všetky multimediálne zariadenia, herné konzoly, satelitnú TV a internet k televízoru prostredníctvom jediného kábla. Samotnú „krabičku“ môžete mať schovanú v stojane za televízorom, alebo s využitím dlhšieho kábla pokojne aj v skrinke pod televízorom či vo vedľajšej miestnosti.

One connect box zároveň hostí aj celý hardvér televízora. Ak sa vám teda náhodou pokazí nejaký dôležitý komponent, prípadne Samsung umožní tento model upgradovať na novší procesor, v obývačke vám postačí vymeniť neviditeľnú krabičku a televízor môže fungovať ešte zopár rokov ďalej.

Na udržateľnosť tentokrát Samsung myslel aj pri vývoji nového ovládača. K tohtoročným modelovým radom svojich televízorov totiž balí nový ovládač SolarCell so solárnym nabíjaním. Ovládač stačí položiť tlačidlami nadol na slnko alebo aj pod umelé osvetlenie a panel na zadnej strane sa už postará o priebežné dobíjanie vstavanej batérie. Ak by vám ovládač na pár dní zapadol do gauča, nabiť ho rýchlo môžete aj cez USB-C port na spodnej strane.

Solárnym nabíjaním Samsung počas siedmych rokov ušetrí až 99 miliónov jednorázových batérií. Ekologický je ovládač SolarCell už aj svojim spracovaním, až štvrtinu jeho objemu totiž tvorí plast získaný zo zrecyklovaných PET fliaš. Palec hore pre Samsung, na takýto detail nemyslí každý výrobca.

Samsung Neo QLED 8K TV samozrejme nie je len o hardvéri, dôvodom pre jeho výber môže byť aj softvér. Pri tejto triede snáď ani netreba hovoriť, že operačný systém Tizen na ňom beží ako po masle a jeho súčasťou sú všetky vychytávky ekosystému Samsung. Tešiť sa tu tak môžete na asistenta Bixby, aplikáciu SmartThings, ako aj zrkadlenie obsahu zo smartfónu cez Mobile Tap Mirroring.

Medzi moje najobľúbenejšie funkcie Samsung televízorov patrí určite Multi View, ktorý vám umožní sledovať obsah zo štyroch rôznych zdrojov na jednej obrazovke naraz. Tu už začína dávať 8K UHD rozlíšenie väčší význam, sledovať televízne noviny súbežne s hraním hry v druhom okne tu môžete prakticky bez kompromisov. Multi View podporuje aj prenos obrazu z Androidu a iOS.

Smart DNA tohto televízora so sebou okrem toho prináša aj iné zaujímavosti, akou je napríklad možnosť pripojiť k tomuto televízoru webkameru a využívať ju na videohovory napríklad prostredníctvom aplikácie Google Duo. Na tieto účely sme k televízoru dostali na skúšku aj Logitech webkameru, ktorá je svojou konštrukciou prispôsobená aj na uchytenie na vrch televízora. Pandemické videohovory sa s takouto zostavou dostávajú na úplne novú úroveň.

Samsung dokázal s novou sériou Neo QLED vytlačiť kvality kvality svojej zobrazovacej technológie na úroveň OLEDu a pridať k nej prémiový dizajn a top výbavu, ako sa na vlajkovú loď tohto rázu patrí. K dokonalosti jej chýba už len podpora Dolby Vision a Dolby Atmos, aj bez ktorých ale vyzerá obraz na modeli Neo QLED 8K TV QN800A naozaj špičkovo. Za kvalitu sa však platí, v tomto prípade 3 999,00 €.

Samsung Neo QLED 8K TV (QE65QN800A) si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.