Reklama

Samsung HMX-Q10: Prvá Full HD kamera aj pre ľavákov!

Števo Porubský

Juhokórejský Samsung ešte pred výstavou CES 2011 ukázal novú Full HD videokameru so zaujímavou cenou a technológiami, ktorú si neskôr na CES aj doniesol. Novinka vychádza zo zvláštneho modelu s nakloneným objektívom T10 (Samsung HMX-T10: Full HD kamera s „nahnutým“ objektívom), no pridáva nezvyčajné funkcie ako napríklad Switch Grip. O čo ide?  

 Samsung HMX-Q10

Model HMX-Q10 nie je žiadnym velikánom, ktorý by vytŕčal z radu. Ide o klasickú Full HD videokameru za pomerne nízku cenu a niekoľkými riešeniami, ktoré len tak nevidíte. Kompaktná kamera má rozmery len 119,4 x 53,3 x 43,7 mm hmotnosť  gramov, takže v batožine na cestách nebude vôbec zavadzať. Podobne ako model T10 aj Q10 má vo svojom vnútri 1/4.1″ BSI CMOS senzor s rozlíšením 5 Mpx. Ten umožňuje natáčanie Full HD videa pri 60 fps, resp. HD (720p). Nechýba ani stabilizácia OIS Duo (Optical Image Stabilization Duo), či známy objektív Schneider-Kreuznach Varioplan-HD s 10-násobným optickým priblížením a pomerne výbornou svetelnosťou (f/1.8). Samozrejmosťou je aj možnosť vytvárania statických snímok v rozlíšení 4,9 Mpx čo na bežné (dovolenkové) fotenie úplne stačí. Škoda len nevylepšeného slotu pre SD karty. Maximom sú aj naďalej SDHC karty s kapacitou do 32 GB. SDXC formát by znel oveľa lepšie, hlavne do budúcnosti.

Vlastnosti produktu

  • výborný BSI CMOS senzor a svetelný objektív
  • Switch Grip technológia
  • Record Pause technológia
  • len SDHC formát kariet
  • ovládanie cez dotykový displej

 

 

 

 

 

 

 

Switch Grip?

Tak nejak nazval Samsung svoj patent na možnosť natáčania aj pre pravákov, aj pre ľavákov! Otáčanie obrazu a snímania má na starosti pohybový senzor známy hlavne z mobilov. Otázne je, či funguje aj pri kamere naklonenej len v určitom uhle. To by pomohlo hlavne začiatočníkom, ktorí ešte nevedia odhadnúť „vodorovnosť“ obrazu. Technológia Easy Operation implementovaná do kamery by mala tiež uľahčiť prácu s kamerou. Vraj je vďaka nej užívateľské rozhranie Samrt Access UI intuitívne a jednoduché na ovládanie. Ovládanie väčšiny funkcií funguje výhradne cez 2,7-palcový dotykový LCD displej. Ktovie ale, ako sa bude kamera ovládať v zime… Ak však zapnete funkciu Smart Auto, nemusíte sa starať o nič. Automatika vie bez problémov rozoznať snímanú scénu a nastaví potrebnú kompozíciu. Zaujímavou je aj funkcia Record Pause, vďaka ktorej si kedykoľvek počas filmovania nahrávanie pozastavíte a neskôr v ňom pokračujete bez toho, aby sa vám video uložilo ako nový klip. V prípade záujmu si môžete nastaviť aj niekoľko manuálnych nastavení (WB, expozíciu, časovač, C.Nite…), no čisto manuálne funkcie chýbajú. Samsung HMX-Q10 má však pomerne silnú batériu s kapacitou 1 250 mAh. Cenovka novinky je predbežne stanovená na úrovni 300 €, na svetových trhoch by sa mala objaviť v priebehu prvého kvartálu.

Samsung HMX-Q10

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.