Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy Note10+ opäť na vrchole

Samsung Galaxy Note10+ opäť na vrchole
Roman Calík
Samsung Galaxy Note10+ opäť na vrchole
100 %
Samsung Galaxy Note10+ si nielenže udržal pozíciu kráľa medzi biznis smartfónmi, ale je to kráľ smartfónov vôbec, a to najmä vďaka možnostiam fotoaparátu, funkciám S Pen a výkonu.

Výhody

  • pero S Pen a nové gestá
  • kvalita fotografií a foto/video režimy
  • nádherný obrovský displej

Nevýhody

  • chýbajúci 3,5 audio konektor
  • dual SIM len na úkor pamäťovej karty
  • vyššia cena


Ak medzigeneračný posun medzi Note8 a Note9 nebol nijako výrazný, teraz to prišlo. Nový Samsung Galaxy Note10+ je oproti predchádzajúcej generácii lepší a krajší vo všetkých smeroch, navyše aj displej je výrazne väčší. Práve displej vás bude ohurovať pri každom zapnutí zariadenia.

Bol som z neho nadšený pri predstavení a stále som aj po takmer 2-týždňoch intenzívneho používania. Možno i preto, že som mal posledný rok v rukách len Note9 a vynechal som S10+. Práve môj „starý“ Note9 vyzerá pri novinke ako chudobný príbuzný. Keď rozžiarite obrovský 6,8-palcový Dynamic AMOLED displej s rozlíšením WQHD+ (menší Note10 má 6,3“), budete v duchu tlieskať výrobcovi.

Pozrite si

Pozrite si Samsung Galaxy Note10/Note10+ naživo! Aké sú rozdiely?

Zakrivený Cinematic Infinity displej zaberá až 90,7% prednej plochy a doslova sa tiahne celou prednou časťou. Je až o 0,4“ väčší ako pri Note9 a predná kamera je v strede hornej časti takmer neviditeľná. Displej žiari nádhernými farbami a chráni ho odolné sklo Gorilla Glass 6. Nechýba ani podpora HDR10+ či technológia Eye Comfort Display redukujúca modré svetlo.

Nové je i telo novinky, kde najmä vrchná a spodná časť dostali úplne nový vzhľad. V spodnej časti však už nenájdete 3,5 mm audio konektor, čo osobne považujem za nevýhodu. Bežne k smartfónu pripájam externý mikrofón, teraz budem potrebovať USB-C redukciu. Lenže tú v balení nenájdete, zato na už zbytočnú redukciu microUSB/USB-C sa miesto našlo.

Zaujímavé je, že mikrofón mi Note10+ nezobral s redukciami konkurenčných značiek, môžem vám však potvrdiť, že s redukciou od Samsungu za 9,90 € všetko funguje ako má, našťastie.

Pero S Pen je opäť ukryté v pravej spodnej hrane. Na Note10+ však nehľadajte samostatné tlačidlo Bixby. Samsung už má len jedno tlačidlo vľavo. Ním smartfón zapínate a môžete mu priradiť rôzne funkcie vrátane spúšte fotoaparátu či spomínaného asistenta Bixby. Prvé dni som bol trochu zmätený, neustále som zo zvyku hľadal tlačidlo zapnutia/vypnutia vpravo, navyše som sa snažil odomknúť smartfón načítaním odtlačku prsta vzadu, avšak novinka už má čítačku odtlačkov prstov v displeji. Tá funguje výborne.

Vrchná časť ukrýva kombinovaný slot pre 2 SIM karty a pamäťovú kartu. Žiaľ, ak si chcete z Note10+ urobiť DualSIM smartfón, na pamäťovú kartu môžete zabudnúť.

Zadná časť prešla najväčšou zmenou. Nielenže zmizla čítačka odtlačkov prstov, ale aj snímač srdcového tepu. Úprimne, ten i tak väčšina ľudí vôbec nepoužívala. Fotoaparáty sa presunuli po vzore iných výrobcov smartfónov do ľavého horného rohu. Škoda, že si Samsung nezachoval svoj vlastný dizajnový jazyk a musel sa takto „inšpirovať“ konkurenciou. Trojica objektívov vás však poteší. Nie vždy znamená viac lepšie, v tomto prípade však áno.

K veľmi kvalitnému širokouhlému 12 Mpx fotoaparátu s variabilnou clonou f1.5/f2.4 a 12 Mpx fotoaparátu s 2-násobným optickým zoomom pribudol skvelý ultra širokouhlý objektív s rozlíšením 16 Mpx a clonou f2.2. Novinkou je aj DepthVision kamera, ktorá vám umožní skenovať 3D objekty a rovnako zabezpečí vierohodnejší bokeh efekt pri fotografiách a videách.

Celkovo sa mi páči aj testovaná farebná verzia, ktorú Samsung nazýva Aura Glow. Ide v podstate o strieborný smartfón so zaujímavými odleskami pri dopade svetla. Pekné, efektné, luxusné. Aby som nezabudol, novinka má aj väčšiu 4 300 mAh batériu, s ktorou bez problémov dáte deň bez nabíjania.

Kľudne môžete natáčať aj videá a fotografovať vo veľkom. Výhodou je aj rýchle nabíjanie s dodávanou 25W nabíjačkou. Dokúpiť si môžete aj 45W nabíjačku! Funguje aj Wireless PowerShare funkcia, kedy si smartfónom bezdrôtovo nabijete hodinky či slúchadlá Galaxy Buds.

Procesoru Exynos 9825 sekunduje až 12GB pamäť RAM. Oproti pôvodnej generácii ide o 20% navýšenie výkonu, čo aj reálne naozaj pocítite. Jednoducho Note10+ nezaváha ani pri náročnejších aplikáciách a hrách, môžete mať na pozadí otvorených aplikácií koľko len chcete. To čím je ale Note výnimočný je pero S Pen.

Od svojej prvej generácie prešlo viacerými vylepšeniami, ktoré z neho urobili podľa môjho názoru v súčasnosti najdokonalejšie dotykové pero na trhu. To, že s ním dokážete kresliť a písať mimoriadne presne už nikoho neprekvapí. Rovnako sme si zvykli na rôzne funkcie, ako je označovanie textu, výrezy fotografií a iné.

Pero S Pen však už pri Note9 dostalo Bluetooth, a tak pribúdajú nové funkcie diaľkového ovládania. Priznám sa, že diaľkovú spúšť používam veľmi často, hodí sa najmä pri rodinných fotografiách, kedy nemusíte stíhať samospúšť, ale fotografiu či video si vytvoríte, kedy chcete stlačením tlačidla na S Pen.

Po novom však prichádzajú gestá. A to je už iná úroveň diaľkového ovládania smartfónu. Gestá môžete využívať vo viacerých aplikáciách, no najviac funkcií ovládaných gestami je vo fotoaparáte. Ak natáčate videá či fotografujete napríklad so statívom, môžete tak kompletne diaľkovo ovládať fotoaparát.

Režim fotoaparátu meníte pohybom doprava či doľava, stlačením tlačidla na S Pen a jeho mávnutím nahor alebo nadol zase prepnete medzi predným a zadným fotoaparátom. Takúto funkciu ocenia najmä selfie nadšenci, ale i tí, ktorí nahrávajú videá svojpomocne. Najzábavnejšou je možnosť diaľkovo zoomovať, kedy otáčate perom v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek.

Priznám sa, že zoomovanie mi doteraz nejde na prvýkrát, chce to cvik. Bezdotykovo môžete prehliadať aj fotografie v galérii, alebo prepínať stránky v Samsung prehliadači. Podporovaných aplikácií je viacero, avšak väčšina ponúkne len základné ovládanie, fotoaparát je skutočnou výnimkou.

Pero S Pen vylepšilo aj prepis ručne písaného písma do digitálnej podoby a musím priznať, že taký škrabopis, ako sme mu nechali preložiť by som si správne netrúfol prepísať ani ja, softvér to zvládol. Pero S Pen je vychytávkou, ktorej ak prídete na chuť, nebude cesty späť.

Obrovská zmena prišla aj vo fotoaparáte s trojicou objektívov a DepthVision kamerou. Ak ste si mysleli, že už foťáky nie je ako vylepšovať, ste na omyle. Samsung Galaxy Note10+ si rozhodne zaslúži pochvalu za kvalitu fotografií, tak z detailov ako i z vernosti podania farieb budete nadšení. Výrazne lepšie sú aj fotografie v noci, a to nielen na displeji smartfónu. Menej šumu, efektne softvérovo prikrášlené objekty – celkovo ide o fotografie, ktoré nadchnú.

⁹Okrem štandardného bokeh efektu si teraz môžete zvoliť aj jeden zo štyroch nových režimov snímania. Okrem rozostrenia je tak k dispozícii tzv. Veľký kruh, Krútenie, Lupa a Farebný bod. Každý s pozadím urobí to svoje, závisí dokonca v akej intenzite režimy využijete.

Práve pri Veľkom Kruhu a Krútení je vhodnejšie použiť menšiu intenzitu, inak fotografie ťahajú oči a sú doslova nepozerateľné. Najviac ma bavil režim Farebný bod, vtedy si vyberiete objekt na fotografii, ktorý zostane farebný, zbytok fotografie je čiernobiely.

Tentokrát však nezostalo len pri fotografiách, video totiž dosiahlo taktiež novú úroveň. Super spomalené zábery už poznáte, tam stále oceňujem možnosť vybrať si plochu, kde sa automaticky zaznamená spomalené 960fps video. Verte mi, netrafili by ste taký okamžik, ako automatika. Aj vo videu je však už možné rozostriť pozadie. Mal som minimum očakávaní, ale realita ma príjemne prekvapila.

Rozostriť pozadie za osobou smartfón dokáže na prvý pohľad ako kvalitné zrkadlo, aj keď detailisti by si všimli nedokonalosti okolo siluety snímanej osoby, najmä ak sa pohybuje rýchlejšie. Lenže na smartfón ide o vynikajúce zábery, pritom si môžete taktiež vybrať stupeň rozostrenia a dokonca aj rôzne režimy.

K dispozícii je Veľký kruh, Farebný bod a zaujímavý režim Porucha (Glitch). Kreatívci padnú na kolená, tento režim horizontálne rozostrí obraz, ale tak zaujímavým efektom, že sa vám to bude páčiť. Režimy fungujú aj pri prednej kamere, no ak radi točíte 4K videá sklamem vás, maximálne rozlíšenie režimov je Full HD.

Aby toho nebolo málo, vo videu je možné použiť aj funkciu Zoom-In mikrofónu. V praxi, ak zoomujete počas nahrávania videa, zvýrazní sa snímaný zvuk v bode ostrenia, a to o niekoľko decibelov. To, že približujete aj zvuk vidíte v samostatnej ikone počas nahrávania videa, kde vidíte aj intenzitu priblíženia.

Vyskúšal som to a výsledok ma príjemne prekvapil, nielenže je zvuk výrazne zreteľnejší, ale filtruje sa aj okolitý hluk.

Vylepšený editor videa kľudne spôsobí, že si video radi postriháte priamo v smartfóne a na váš počítač už úplne zabudnete. Novinkou je aj režim Instagram, kedy priamo z menu fotoaparátu, kľudne aj diaľkovo cez pero S Pen, nahráte fotografie na svoj účet.

A ešte jedna perlička. Poznáte DeX? Tak ten po novom funguje aj na displeji vášho notebooku s OS Windows alebo Mac OS, stačí k nemu Note10+ pripojiť dodávaným USB-C káblom. Úprimne?

Toto je najlepší Note, aký kedy Samsung vytvoril a budete z neho nadšení! Cena však nie je najnižšia, za testovanú verziu zaplatíte 1 099 €. Opäť nemôžem inak ako udeliť mu plných 100%, keďže je výrazne lepší ako predchodca note9 a to aj napriek 3,5 mm audio konektoru, ktorý chýba. Rozhodne si zaslúži aj náš TIP ŠÉFREDAKTORA.

A ak už si Note10+ kúpite, odporúčam luxusný kožený obal.

Samsung Galaxy Note10+ si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.