Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy J5 Duos (2016) - upgrade s väčším displejom

Samsung Galaxy J5 Duos (2016) - upgrade s väčším displejom
Imrich Maťo
Samsung Galaxy J5 Duos (2016) - upgrade s väčším displejom
83 %
Ďalším smartfónom s modelovým upgradom na rok 2016 je Samsung Galaxy J5. Keďže minuloročný model sme testovali na jeseň, môžeme si obe verzie porovnať.

Výhody

  • výdrž batérie
  • väčší, kvalitný displej
  • predný LED blesk

Nevýhody

  • chýba notifikačná dióda
  • nepodsvietené tlačidlá
  • vyššia cena

Tento raz sme na test dostali zlatú verziu vo vyhotovení Duos, teda s podporou dvoch SIM kariet. Tá sa mi oproti bielej verzii minuloročného modelu zdá byť elegantnejšia.

Pozrite si

Samsung Galaxy J5: lepšie selfie s prednou LED-kou

Je prirodzené od upgradovaného modelu očakávať vylepšenia. J5 (2016) ich má niekoľko a nie sú zanedbateľné. Preto najskôr spomeniem, čo majú spoločné.

Na počudovanie, tohtoročná J5 má rovnaký procesor, ktorým je dobre známy Snapdragon 410 so štyrmi jadrami taktu 1,2 GHz. Svoju úlohu si však plnil výborne. Všetky bežné úkony smartfónu zvládal bez väčších problémov.

Pozrite si

Samsung Galaxy J3 Duos (2016) – ušitý pre začiatočníkov

Zachovaný zostal aj zadný fotoaparát s 13 Mpx snímačom i neduhom mierneho vyčnievania zo zadnej strany. Vďaka viacerým prednastaveným režimom sa pri fotografovaní môžete trochu aj realizovať a popustiť uzdu fantázii.

Prekvapilo ma však, že popri režimoch Automatický, Profesionálny, Panoráma atď. chýba režim HDR, pričom slabší model J3 ho má… Exteriérové fotografie vyhotovuje v celkom slušnej kvalite. Pri interiérových zázraky nečakajte.

Predná selfie kamera má tiež zhodný 5 Mpx snímač, no dostala lešiu svetelnosť hodnoty f/1,9. Navyše jej výrobca zamenil pozíciu s LED diódou. To je ale skôr estetický detail. Škoda, že predná LED po aktivácii permanentne svieti a oslepuje, ako u minuloročného modelu. Lepšie by bolo, keby zasvietila iba počas expozície.

Som ale rád, že J5 (2016) má zachované umiestnenie 3,5 mm audio a micro USB konektorov, a to vedľa seba na spodnej strane. Aspoň káble, ak sú pripojené súčasne, netrčia každý z inej strany smartfónu.

Výpočet vylepšení J5 (2016) začnem pri tlačidlách hlasitosti. Sú dve samostatné, preto sa lepšie nahmatávajú a stláčajú. Na zadnej strane vedľa fotoaparátu majú reproduktor a LED dióda vymenené pozície. No čo je podstatnejšie, reproduktor má lepší zvukový výstup ako predchodca.

 

Jednou z podstatnejších zmien je väčší, 5,2” Super AMOLED displej, veľkosti 65 x 115 mm. Zachované HD rozlíšenie vôbec nie je naškodu. Naopak, menej zaťažuje batériu. Zväčšenie displeja sa len minimálne podpísalo pod mierne väčšie rozmery a hmotnosť.

O spoľahlivosť chodu a stabilitu systému sa starajú, okrem procesora, dva ďalšie podstatné faktory. J5 (2016) má implementovanú novú verziu OS Android 6.0.1, ktorý je veľmi dobre vyladený.

 

Navyše pamäť RAM je zväčšená na 2 GB. Kritizovaná vnútorná pamäť sa tiež dočkala zväčšenia, a to na 16 GB. Z toho je používateľsky dostupných takmer 11 GB.

Potešiteľným zistením pri J5 (2016) je silnejšia batéria s kapacitou 3 100 mAh. Jej výdrž je vynikajúca. Pri hernom záťažovom teste vydržala 662 min! Mnohé top smartfóny vydržia ledva polovicu. Počas bežnej prevádzky som ju bežne nabíjal po viac ako dvoch dňoch, ba aj neskôr.

 

Samsung Galaxy J5 Duos (2016) je vydareným upgradom pôvodného modelu za nižšiu sumu. Väčší displej, silnejšia batéria s dlhou výdržou, nový OS Android a iné ocenia aj pokročilejší používatelia.

Pozrite si tiež vzorové fotografie, vyhotovené smartfónom Samsung Galaxy J5 Duos (2016).

Recenzia bola publikovaná v časopise TECHBOX 7-8/2016.

Zdroj