Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy Camera nebol dobrý nápad, dôvodom bola rýchlosť

Samsung Galaxy Camera nebol dobrý nápad, dôvodom bola rýchlosť
Števo Porubský
Samsung Galaxy Camera nebol dobrý nápad, dôvodom bola rýchlosť

Samsung pred 7 rokmi ešte stále vyrábal fotoaparáty, ale aj množstvo ďalšej elektroniky, vrátane smartfónov, v ktorých je lídrom dodnes. Nebolo preto veľkým prekvapením, že práve smartfón sa stal základom pre nový kompakt. Alebo bol základom kompakt a smartfón iba jeho doplnkom? Každopádne, tento pokus nemal ružovú budúcnosť.

Aj napriek tomu, že Samsung skúšal šťastie s podobným zariadením aj v roku 2014, Galaxy Camera 2 úspech taktiež nemala. Nepodarilo sa to ani smartfónu Galaxy K Zoom z mája toho istého roku. Ani jeho predchodca Galaxy S4 Zoom to nemal ružové. Všetko malo spoločného menovateľa – rýchlosť. Presnejšie povedané: pomalosť.

Kvôli operačnému systému Android trvalo zapínanie kompaktov s Androidom extrémne dlho. Veď si len skúste vypnúť svoj Android smartfón a potom ho znovu zapnite. Aj preto sme už nikdy viac podobné „chuťovky“ nevideli.  

Na prvý pohľad pôsobil Galaxy Zoom ako bežný kompakt – na strane grip, pomerne veľký objektív s pomerne slušnou svetelnosťou f/2,8 – f/5,9 a 21-násobné optické priblíženie. Za objektívom bol 16,3 Mpx CMOS snímač s veľkosťou 1/2,3″. Pre video bolo maximom Full HD pri 30 fps, alebo HD pri 120 fps.

Na bočnej strane je otvor pre reproduktor a tlačidlo blesku. Profil kompaktu bol vcelku tenký.

Zadnú stranu zaberal iba displej, s ním sa ovládalo úplne všetko. Má 4,77″ a HD rozlíšenie.

Na opačnej strane bol 3,5 mm audio port, kryt s micoUSB portom a úchyt na pútko. 3,5 mm audio port Samsung vymyslel ale na jednotku. Teda nevymyslel, prebral z mobilných telefónov. Z tohto by si mohli brať príklad aj súčasní výrobcovia fotoaparátov. 3,5 mm port je možné utesniť voči vode a prachu, takže nemusí byť pod zbytočným krytom.

V spodnej časti bol, samozrejme, závit na statív, ale aj dvierka pre slot batérie a microSD karty. Pod krytom tu bol aj microHDMI port.

Batéria by kapacitou 1 650 mAh prekvapila aj dnes, žiaľ, pre kompakt s operačným systémom Android to bolo žalostne málo. Množstvo energie si pýtal systém a jeho hardvér, ale aj hardvér fotoaparátu.  

Úhľadná bola aj horná strana. Samsung sa držal čistého dizajnu, čo sa mu podarilo na jednotku. Zľava bol blesk, tlačidlo zapnutia, otvor reproduktora a už len spúšť fotoaparátu, okolo ktorej bol posuvník pre ovládanie zoomu.

Spomínaný problém s pomalosťou spôsoboval práve Android. Ten vo verzii 4.1.1. sa štartoval desiatky sekúnd. Aj celkové ovládanie bolo extrémne pomalé.

Rozhranie bolo ale 100x lepšie, práve vďaka Androidu.

Smartfón pracoval na procesore Exynos 4412 s taktom 1,4 GHz. Vo vnútri bolo 8 GB pamäte aj pre aplikácie. Majiteľov mali tešiť Bluetooth, Wi-Fi a GPS moduly.