Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sami Marttinen - podviedli ma a tak som vybudoval sieť Swappie

Sami Marttinen - podviedli ma a tak som vybudoval sieť Swappie
Zdroj | Swappie
Michal Biznár
Sami Marttinen - podviedli ma a tak som vybudoval sieť Swappie
Zdroj | Swappie
Zdroj | Swappie

Sami Marttinen je zakladateľ a CEO spoločnosti Swappie, ktorá predáva repasované iPhony. Nedávno sa Swappie rozšírilo aj na Slovensko a my sme Samiho Marttinena vyspovedali. Ako firma vznikla a aké sú trendy v biznise s použitými smartfónmi?

Aká bola myšlienka za vašim projektom a v čom je Swappie iné ako ostatní konkurenti?

Myšlienka vytvorenia Swappie sa zrodila z mojej zlej skúsenosti. V roku 2016 som sa rozhodol kúpiť si mobilný telefón z druhej ruky a stal som sa obeťou podvodu. V ten moment som si uvedomil, že neexistujú žiadne bezpečnostné záruky pre spotrebiteľov a práve to je pre nich hlavnou prekážkou pri výbere repasovaných smartfónov, v tomto prípade telefónov iPhone.

Našou veľkou výhodou oproti iným podobným službám je skutočnosť, že vlastníme a kontrolujeme celý proces repasovania a máme vlastnú továreň, kde opravujeme všetky zariadenia. Tak si môžeme neustále udržiavať našu kvalitu aj zákaznícky servis na vysokej úrovni. Úroveň detailov v našom procese repasovania, v rámci ktorého musia telefóny iPhone prejsť náročným procesom, ktorý pozostáva z 52 testov, robí naše služby lepšími a z nás robí spoľahlivú a cenovo dostupnú možnosť, ktorá má súčasne pozitívny vplyv na životné prostredie. Naši odborní technici môžu pri opravách ísť na úroveň základnej dosky telefónu, vďaka čomu sú výsledné zariadenia v mnohých prípadoch ešte kvalitnejšie než originálne.

Ako ste začali? Kúpili ste si jeden starý iPhone, ktorý ste opravili a predali? 

Áno! Po tom, ako som sa nechal oklamať nákupom použitého smartfónu, sme so spoluzakladateľom Swappie, Jirim, vyrazili do ulíc Helsínk a pýtali sa ľudí, či by si kúpili repasovaný smartfón so zárukou. Uvedomili sme si, že dopyt bol obrovský, ale na trhu chýbali štandardy kvality a dôvera. Inšpirovaní týmto problémom sme si kúpili prvé telefóny a začali budovať službu.

Zdroj | Swappie

Medzi kúpou použitého iPhone a jeho ďalším predajom existuje niekoľko krokov. Môžete zhrnúť cestu smartfónu od nákupu k predaju vrátane času potrebného na tento proces?

Ak všetko ide dobre, tak ráno k nám dorazí telefón, ktorý sa ďalšiemu zákazníkovi pošle ešte v to popoludnie. Znamená to, že sa za jeden deň podarí telefón otestovať, diagnostikovať, opraviť aj predať.

Pred samotnou opravou technici Swappie otestujú každý proces pomocou 52 krokov. Technik kontroluje postupne všetky funkcie telefónu od fungovania dotykovej obrazovky cez stav batérie až po praskanie reproduktora a zobrazenie farieb či fungovanie mikrofónu.

Po výmene alebo oprave všetkých chybných komponentov telefón prechádza ďalším inšpekčným procesom. Keď je telefón pripravený, technik vyberie kategóriu stavu označujúcu jeho vonkajší vzhľad a potom sa telefón začne predávať na webových stránkach Swappie.

Zdroj | Swappie

Predávate telefóny iPhone bez nabíjačiek. Čo robíte so starými nabíjačkami? 

Kupujeme iPhony od spotrebiteľov a firiem bez nabíjačiek. Naše telefóny predávame s nabíjacím káblom, ale väčšina našich zákazníkov už má adaptér, takže to, že ich automaticky nezasielame spolu s iPhonmi, nám pomáha ešte viac znižovať elektronický odpad.

Prečo by som si mal kupovať použitý iPhone 12 (alebo 12 Pro) a nie nový? Medzi cenou nového a použitého nie je až taký rozdiel.

Pri rozhodovaní o kúpe repasovaného zariadenia zvyčajne zaváži pomer vysoká kvalita za nízku cenu. Je pravda, že ceny nie sú drasticky nižšie pri najnovšej sérii iPhonov 12, ktoré sú na trhu menej ako 6 mesiacov. Spoločnosť Swappie však stále dokáže ponúknuť úsporu nákladov a nákup použitého zariadenia má zároveň obrovský dopad na životné prostredie.

Zdroj | Swappie

Ak si cez Swappie kúpim iPhone, dostanem s ním vždy aj obal alebo môže prísť iba samotný iPhone?

Všetky naše telefóny sú zabalené v krabičke značky Swappie, ktorá zaisťuje bezpečný príchod telefónu, nabíjací kábel a nástroj na vysunutie SIM.

Čo stojí za úspechom vášho podnikania? Samotná myšlienka predaja repasovaných smartfónov, expanzia, marketing alebo niečo iné?

Ľudia sú nadšení z možnosti, že môžu pri nákupe ušetriť peniaze a zároveň byť ohľaduplní k životnému prostrediu. Kvalita našich zariadení je zároveň skvelá a množstvo našich zákazníkov sa o nás dozvedelo vďaka odporúčaniu od priateľa alebo člena rodiny. Taktiež o nás nájdete množstvo recenzií, napríklad recenzie Trustpilot hovoria samy za seba.

Na Slovensku funguje vaša marketingová stratégia hlavne prostredníctvom influencerov na sociálnych sieťach. Swappie reklamy často vidíme na YouTube. Zvažujete ďalšie formy reklamy?

Stále zvažujeme nové spôsoby, ako komunikovať, čo sú repasované telefóny. V severských krajinách napríklad bežali televízne kampane.

Zdroj | Swappie

Má každá krajina inú marketingovú kampaň alebo sú viac-menej rovnaké na všetkých Swappie trhoch?

Ku každému trhu, na ktorom pôsobíme, pristupujeme individuálne, takže marketingové kampane sú odlišné.

Swappie pôsobí vo viac ako 25 európskych krajinách. Plánujete expanziu aj na ďalšie kontinenty? Ktoré? 

Našim dlhodobým cieľom je stať sa cieľovým miestom pre všetko repasované a to globálne. Práve teraz máme v Európe stále veľký rastový potenciál. Naše telefóny dodávame do viac ako 25 európskych krajín, ale v 11 z nich sme vstúpili priamo na trh, najnovším prírastkom je práve Slovensko.

Aké boli dôvody expanzie na Slovensko, kde je v obchode s použitými smartfónmi pomerne bohatá konkurencia?

Našimi najväčšími konkurentmi sú v skutočnosti predajcovia nových smartfónov. Väčšina našich zákazníkov kupuje použité alebo repasované zariadenie po prvýkrát. Skutočne meníme spôsob, akým ľudia kupujú spotrebnú elektroniku, a sme schopní ponúknuť bezpečný a spoľahlivý spôsob nákupu repasovaných telefónov iPhone, pretože máme úplnú kontrolu nad celým procesom. Postavili sme vlastnú továreň so sídlom v Helsinkách, kde sa opravuje všetko vybavenie.

Zdroj | Swappie

Zameriavate sa výlučne na telefóny iPhone. Logicky sa vynára otázka, prečo nezahrniete aj Android, hlavne vlajkové lode od Samsungu alebo Huawei?

Od uvedenia Swappie sme sa zamerali na iPhone, pretože nám umožňujú ovládať celý proces a ponúkať kvalitnejšie produkty za lepšie ceny. Práve tento proces nám umožňuje ponúknuť zákazníkom 12-mesačnú záruku a v tejto chvíli sa preto aj naďalej chceme zamerať výhradne na iPhony.

Ak sa rozhodnem predať iPhone, bude cestovať zo Slovenska do svojej centrály vo Fínsku, alebo máte miestnych pracovníkov, ktorí opravujú a predávajú telefóny?

Obnova smartfónu sa vykonáva v našej vlastnej továrni so sídlom v Helsinkách. Všetky zariadenia sú opravené pomocou vyspelej technológie až do najmenších detailov a následne odoslané zákazníkovi. S rastom tiež plánujeme otvoriť ďalšie továrne po Európe.

Aký je najobľúbenejší model iPhone, ktorý sa všeobecne predáva prostredníctvom Swappie, a aký je najobľúbenejší model na Slovensku?

Náš najpredávanejší model je iPhone 8 a je to tiež najpopulárnejší model na Slovensku.

Vďaka minuloročnej investícii sa začala masívna expanzia Swappie do Európy. Ovplyvnila pandémia koronavírusu túto expanziu a vaše podnikanie? Ako?

Počas minulého roku zvýšili všetky e-commerce podniky svoje tržby, čo platí aj pre Swappie. Počas prvých mesiacov pandémie sme zdvojnásobili naše príjmy a odvtedy sme pokračovali v rýchlom raste. Počas tohto obdobia sme tiež spustili 8 nových trhov, vrátane Slovenska.

Zdroj | Swappie

Zvažovali ste predĺženú záruku na 24 mesiacov, ako to majú niektorí konkurenti?

Nechávame našich zákazníkov rozhodnúť, akú záruku chcú. 12-mesačná záruka je bezplatná, pri výbere smartfónu si však môžete kúpiť aj 36-mesačnú záruku.

Prečo nemáte na webe skutočnú fotografiu telefónov iPhone, najmä tých, ktoré sú opotrebované?

Všetky telefóny fungujú ako nové a sme plne presvedčení, že telefóny majú rovnaký vizuál ako je uvedené v popise. Spätná väzba zákazníkov bola navyše veľmi pozitívna a po vyskúšaní tohto prístupu sme si uvedomili, že fotografie nie sú potrebné.

Keďže v rámci našej politiky ponúkame možnosť bezplatného vrátania tovaru, je úplne bezpečné si od nás kupovať telefóny.

Môže si u vás kúpiť iPhone aj firma?

Áno!

Koľko zariadení sa momentálne na Slovensku predáva mesačne?

Ešte nie sme pripravení povedať presné čísla, ale prijatie na Slovensku nás veľmi potešilo.

Aký je najbežnejší komponent, ktorý vo svojom prístroji meníte pri oprave?

Jedným z komponentov, ku ktorým pristupujeme najprísnejšie, je batéria. Ak batéria nezodpovedá našim štandardom kvality, vždy ju vymeníme.

Zdroj | Swappie

Obehové hospodárstvo je budúcnosťou udržateľného sveta. Ako vidíte trend nákupu použitých telefónov iPhone v nasledujúcich desiatich rokoch? 

V súčasnosti sa smartfónový trh v Európe odhaduje na 100 miliárd €, z ktorých trh s repasovanými smartfónmi tvorí približne 10 %. Veríme, že vývoj v oblasti spotrebnej elektroniky bude podobný ako v automobilovom priemysle, kde trh s použitými autami tvorí až 50 %. Hlavné dôvody, prečo trh zatiaľ nerastie rýchlejšie, súvisia so starostlivosťou o zákazníka a funkčnosťou a práve tieto dôvody sa snažíme riešiť našim biznis modelom. Veríme, že môžeme zvýšiť dôveru spotrebiteľov v tieto typy riešení a tiež zvýšiť povedomie o možných dopadoch na životné prostredie.

Trh s repasovanými smartfónmi je stále iba zlomkom trhu s novými smartfónmi. Máte prehľad o tom, čo sa deje s týmito novými telefónmi a kde končia?

Vieme, že väčšina použitých telefónov sa nepredáva ani nerecykluje a obrovské množstvo starých zariadení leží v zásuvkách ľudí. Dúfame, že sa v budúcnosti rozhodnú predať svoje staré telefóny iPhone a týmto zariadeniam môžeme dať nový život. Predĺžením životných cyklov telefónov z dvoch na 4 až 5 rokov môžeme znížiť uhlíkovú stopu týchto zariadení.