Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sam Altman spravil z umelej inteligencie fenomén dostupný pre všetkých

Sam Altman spravil z umelej inteligencie fenomén dostupný pre všetkých
Zdroj | Drew Angerer/Getty Images
Michal Sobek
Sam Altman spravil z umelej inteligencie fenomén dostupný pre všetkých
Zdroj | Drew Angerer/Getty Images
Zdroj | Drew Angerer/Getty Images

V posledných mesiacoch začala technologickým svetom rezonovať generatívna umelá inteligencia s názvom ChatGPT. Stojí za ňou Sam Altman, človek, ktorý z umelej inteligencie spravil celosvetový fenomén dostupný pre všetkých. V seriáli osobnosti sa pozrieme na jeho príbeh.

Sam Altman bol talent už od mala. Vyrastal St. Louis v štáte Missouri a na počítači Macintosh sa naučil programovať už v ôsmich rokoch. Altman sa priznaj, že je homosexuál po tom, čo kresťanská skupina bojkotovala zhromaždenie v jeho škole.

Altman dva roky študoval informatiku na Stanfordskej univerzite, kým spolu s dvoma spolužiakmi prestali pracovať na plný úväzok na ich mobilnej aplikácii Loopt, ktorá zdieľala polohu používateľa s ich priateľmi. Každý startup dostal 6 000 dolárov a aplikácia bola v rovnakej sorte ako Reddit.

Obsah pokračuje pod reklamou

Loopt nakoniec dosiahol hodnotu 175 miliónov dolárov, no nezískal dostatočný záujem. Altman založil rizikový fond s názvom Hydrazin Capital a získal 21 miliónov dolárov. V roku 2014 bol vybraný zakladateľom Y Combinator Paulom Grahamom, aby sa stal jeho nástupcom ako prezident.

Zdroj | OpenAI
DALL-E 2

Na jeseň 2014 vyučoval na Stanforde sériu prednášok s názvom Ako založiť startup. Altman v 2016 povedal zakladateľom startupu Shypmate, že sa pripravuje sa na prežitie a varoval buď pred smrtiacim syntetickým vírusom, AI útočiacou na ľudí alebo pred jadrovou vojnou. Následne vtipne dodal, že má zbrane, zlato, jodid draselný, antibiotiká, batérie, vodu a plynové masky od izraelských obranných síl.

V roku 2015 Altman spoluzakladal OpenAI s Elonom Muskom, vtedajším generálnym riaditeľom spoločností Tesla a SpaceX. Ich cieľom pre neziskovú spoločnosť s umelou inteligenciou bolo zabezpečiť, aby AI nevyhladila ľudí. Niektoré z najvýznamnejších mien Silicon Valley prisľúbili OpenAI 1 miliardu dolárov.

Altman odstúpil z funkcie prezidenta YC v marci 2019, aby sa zameral na OpenAI. OpenAI nikdy nevyrobilo žiadne príjmy a v súčasnosti nemá žiadne plány na ich dosiahnutie. Neskôr sa stal generálnym riaditeľom OpenAI po tom, čo sa zmenila z neziskovej spoločnosti na korporáciu s obmedzeným ziskom.

Zdroj | Microsoft
OpenAI CEO Sam Altma a Microsoft CEO Satya Nadella.
Zdroj | Microsoft
OpenAI CEO Sam Altma a Microsoft CEO Satya Nadella.

Sam Altman odletel do Seattlu, aby sa stretol s generálnym riaditeľom Microsoftu Satyom Nadellom, kde mu predviedol modely AI OpenAI. Následne spoločnosť získala v roku 2019 od Microsoftu investíciu vo výške 1 miliardy dolárov.

21. októbra 2021 Altman, Alex Blania a Max Novendstern spustili globálny kryptomenový projekt s názvom Worldcoin, ktorý chcel každému na svete poskytnúť prístup ku kryptomenám skenovaním ich dúhovky. V roku 2022spoločnosť prestala pôsobiť v niekoľkých krajinách kvôli logistickým problémom.

Počas Altmanovho pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa OpenAI zverejnilo populárne generatívne nástroje AI pre verejnosť, vrátane DALL-E a ChatGPT. Tie sú známe ako generatívna AI, čo znamená, že robot vytvára svoje vlastné umelecké diela a text na základe informácií, ktoré dostal.

Po vydaní ChatGPT 30. novembra 2022 Altman povedal, že za päť dní dosiahol viac ako 1 milión používateľov. Nedávno začali testovať platenú verziu s názvom ChatGPT Professional, ktorá má poskytnúť lepší prístup k botom.

V januári Microsoft opäť oznámil, že investuje do OpenAI ďalšie miliardy dolárov, ale o konkrétnu čiastku sa nepodelil. OpenAI práve spustila svoj pilotný plán predplatného pre ChatGPT Plus, ktorý stojí 20 dolárov mesačne, ale aktuálne je dostupné iba pre americký trh.