Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Saints Row a Destroy All Humans 2 - akcie stavili na drsný humor

Saints Row a Destroy All Humans 2 - akcie stavili na drsný humor
Michal Korec
Saints Row a Destroy All Humans 2 - akcie stavili na drsný humor

Dvojica akčných hier má povedomé názvy, lebo vychádzajú z existujúcich značiek, ale ponúkajú nové hodiny zábavy. A tentokrát politicky veľmi nekorektnej až pritiahnutej za vlasy, paroduje sa história, politika i správanie gangov.

Saints Row – nový svet, nový gang

Saints Row bola v roku 2006 skôr paródia na GTA, s veľkou mierou nekorektného humoru, stavila na rozmanité gangy a ich trable. Koncept sa rokmi a ďalšími časťami rozvíjal – až gangy nestačili, začali sa do série dostávať aj mimozemšťania, superschopnosti a iné sci-fi elementy. Hrateľnosť otvorenej akčnej hry síce ostala, ale získala úplne iný nádych.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | PlayStation

A tak je Saints Row 2022 skôr reštart série. Začíname s novou partiou hrdinov, budujete si nový gang a chcete ovládnuť mesto či jeho okolie vo svoj prospech. Hra sa pritom tvári ako by mala aspoň tri začiatky – v tom prvom sa cez tajomného hosťa dostávate na veľkú párty v zámku, kde zohrá rolu istý kufrík peňazí. Už tu si však môžete vytvoriť svojho bossa: či to bude muž, žena, veľký svalnáč alebo elegantný človek. Tvorba postavy je fajn a ešte sa aj zopakuje, ak by ste si neskôr chceli čosi vylepšiť.

Z veľkej párty sa dostanete do minulosti, kde zažijete na vlastnej koži tréning a infiltráciu istej bojovej jednotky, pričom chcete dolapiť šéfka gangu. Tento „druhý začiatok“ funguje ako tutoriál na osvojenie prvých možností hrdinu. Naučíte sa hýbať v teréne, strieľať na pohyblivé i statické jednotky alebo ako omráčiť niekoho bez použitia zbraní. Základná bojová taktika sa vám zíde pri naháňačke, ktorá sa aj prepne do bizarných scén, kde raz prídete o partiu, neskôr ju získate a končí netradičným spôsobom.

Zdroj | PlayStation

Posledný začiatok nás konečne dostane do otvoreného mesta a odštartuje hru, ako ju poznáme. Máte pod palcom hrdinu, ktorý dostal na misii slabé chechtáky, tak sa rozhodne niečo s kamošmi vylúpiť a to už nabiehate do tradičného kolobehu. Na jednej strane čakajú príbehové misie, kde sa postupne chcete vypracovať na veľký titulný gang, ale zároveň dostávate aj voľnosť, aby ste sa v meste pretĺkali na vlastnú päsť, zarábali peniaze, kupovali si predmety alebo sa nechali najať na vražednú fušku (tie neraz začínajú záhadne, že niekto mi nedá pokoj alebo potrebujem sa kohosi zbaviť a rozvinú sa na celkom zábavné záťahy).

Hoci hra vyťahuje osvedčený námet, nakoniec sa z nej vykľuje celkom dobrá variácia. Napríklad ten prvotný nápad, že kvarteto si začne vytvárať nový gang v meste, je celkom svieži. Nie sú to žiadni zločinci a najprv si chceli zarobiť na nájom, no situácia sa zvrtla, s jedlom prišla chuť a stúpať na top miesta krimirebríčka s kopou peňazí, áut či luxusu je vždy lákavé. Postupne si budujú svoje sídlo, aj rešpekt, no získavajú si aj nepriateľov – polícia sa rada zapletie do vašich naháňačiek a konkurencia si nechce nechať ujsť svoje podiely na zločinoch či lúpežiach.

Zdroj | PlayStation

Herným svetom je metropola Santo Ileso zasadená do americkej púšte. Pripomína Arizonu i Texas, má široké ulice, diaľničné obchvaty, centrum (dowtown), priemyselnú i obytnú štvrť. Ešte aj umelé jazero. Spočiatku je graficky zaujímavá, i keď po čase vám možno bude chýbať viac zelene či prírody.

Herná náplň je rôznorodá. Na jednej strane snaha dominovať, kradnúť, prestrelky či otvorené súboje s inými hrdlorezmi. Akcia je variabilná, a tak pálite na nohách, z áut, v helikoptére, možnosti sú široké a misie pestré. Otvorené prostredia sú lepšie ako uzavreté, kde na vás hra chrlí série pištoľníkov. No zatiaľ čo kampaň si drží tempo a náplň béčkového filmu, ešte viac zábavy čaká vo vedľajších misiách.

Tam sa ukazuje nátura otvoreného sveta a uvoľnenej náplne. Budovanie klanu si pýta rozširovanie činností a tie sú naviazané na plnenie úloh. Napríklad môžete mať čistiacu firmu a zrazu sa vám otvorí séria na prevážanie odpadu, presuny áut či upratovanie tiel po zásahoch. Alebo skúsite poisťovníctvo, kedy sa hra zmení na paródiu finančného typu, lebo riešite podvody, zničené budovy či majetky. Kto si bude chcieť vyskúšať aj triviálne úlohy ako niekoho ochrániť či zmastiť inú jednotku, nájdete ich vo svojom smartfóne, ktorý obsahuje aj prehľadnú mapu či ďalšie voľby hry.

Zdroj | PlayStation

Saints Row teda reštartuje známu sériu v novom prostredí a do veľkej miery úspešne. Jediná vec, čo vám môže prekážať je občasný bug či systém checkpointov, ktorí vás núti opakovať väčšiu časť misie či presunu, pokiaľ zomriete alebo štartujete hru nanovo. Hlavný prísľub, t.j. humornú akciu v otvorenom svete, však doručí spoľahlivo.

PREČO KÚPIŤ? úderný štart, rozsiahly svet, pestré misie v kampani i mimo nej, crazy náplň, veľa humoru

PREČO NIE? checkpointy ďaleko od seba, občas bug

Saints Row vyšiel 23. augusta 2022 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Destroy All Humans 2: Reprobed – emzáci proti KGB

Destroy All Humans je akčná paródia na tému invázia mimozemšťanov na Zemi. Vyšla už viac ako pred 15 rokmi, preto ju autori oprášili a vracajú späť v remastrovanej podobe. Prekvapivo si pýta viac výkonu, takže vyšla už iba na nové konzoly PS5, Xbox Series či PC.

Jednotku nemusíte poznať, aby ste si užili dvojku – ale možno rýchle zhrnutie, aby ste pochopili, čo sa deje. Hra sa odohráva v 60. rokoch 20. storočia, takže mimozemšťan Crypto je už sčasti etablovaný na Zemi, hoci veľa času v prestrojení. Lenže akurát prebieha studená vojna medzi veľmocami, čo okrem iného prinesie skazu materskej lode agentmi KGB, ktorí sa okamžite stávajú Cryptovým cieľom. Ešteže sa z lode zachovala kópia inštruktora Poxa na šikovný tutoriál, takže vás rýchlo naučí ako bojovať či ovládať nadprirodzené schopnosti.

Zdroj | Steam

Crypto sa totiž dokáže objaviť ľuďom v civilnej podobe a páliť do zlých agentov, no to funguje najmä v okolí zhulených hippies na ich festivale – keď sa dostanete do ulíc, vzbudíte veľké podozrenie. Sám Crypto je odolný akčný bojovník, ktorý ovláda rôzne zbrane: môžete šľahať blesky, rakety, bomby a iné chuťovky. Ale siahnuť môžete aj po jetpacku na rýchly presun a nadprirodzené možnosti zaštíti psychokinéza, ktorou šľahnete KGB agenta o stenu. A mimoriadne užitočné je čítanie myšlienok, lebo vám neraz odhalí lokalitu dôležitej osoby či miesta – stačí prejsť k ľuďom, sústrediť sa im, vniknúť do hlavy a zrazu sa vypíšu rozličné tipy či ich túžby.

Ale Crypto zájde ešte ďalej, čo prospieva hraniu. Aby nevzbudil stále pozornosť ako cudzí element, môže sa prevteliť do pozemšťana, zobrať jeho telo i podobizeň a to mu otvára nové možnosti. Ako poliš vie volať na centrálu či vzbudí rešpekt, ako iný hipík sa ľahšie infiltruje k dákemu informátorovi. Vďaka tomu hra nestagnuje a môžete hrať za ľubovoľné postavy z ulice. Ale ak budete robiť blbosti aj v civilnej podobe a rušiť poriadok, ostatní obyvatelia či polícia si to rýchlo všimne – čo nepomáha pri infiltrovaní alebo pozorných úlohách.

Zdroj | Steam

Zábavné zbrane, kopa ľudí a možnosti je využitá v bláznivej kampani, kde dostávate rozličné úlohy. Plníte tie hlavné, aby ste sa posúvali v deji, ale hra neustále ponúka aj vedľajšie typy likvidovať istý počet agentov či použiť schopnosť/zbraň. Z dejového hľadiska využije hra svet 60. rokov: USA vs. Rusko, inšpirácia starými bondovkami, nechýbajú tajní agenti, mocní muži zákona, pekné ženy atď. Autori si priamo robia srandu z archetypov a tematiku využívajú naplno.

Neskôr využívate bizarné zbrane ako análne sondy, na pomoc si voláte lietajúci tanier, roj meteoritov, vražedné lúče či DNA vzorky – čím lepšie spoznáte lokálnych obyvateľov, tým viac možností máte. Kampaň vás navyše zoberie na viaceré miesta na Zemi: USA, Veľká Británia, zimné Rusko a dokonca aj Japonsko so štýlovými chrámami či sakurami.

Zdroj | Steam

Destroy All Humans 2: Reprobed je podarená akčná paródia, ktorá aj po 16 rokoch dokáže zaujať. Nemá síce otvorené svety, ale levely sú pomerne rozsiahle, náplň je celkom zábavná a svoj nápad vie využiť naplno. Ak máte chuť na akciu, kde to emzák konečne ľudstvu vráti, máte šancu.

PREČO KÚPIŤ? dobrý hrdina, variabilná akcia, kopa humoru, rozličné prostredia, pestré zbrane a možnosti

PREČO NIE? niektoré veci sa ovládajú ťažkopádne

Destroy All Human 2: Reprobed vyšla 30. augusta 2022 na PS5, Xbox Series a PC.