Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

S hudobnými systémami Bang & Olufsen rozozvučíte celý byt, aj dom

S hudobnými systémami Bang & Olufsen rozozvučíte celý byt, aj dom
Zdroj | Bang & Olufsen
PR článok
S hudobnými systémami Bang & Olufsen rozozvučíte celý byt, aj dom
Zdroj | Bang & Olufsen
Zdroj | Bang & Olufsen

Dánsky výrobca Bang & Olufsen je v audiofilskej komunite považovaný za špičku nielen kvôli zvukovému perfekcionizmu, ale aj vďaka originálnemu dizajnu a dokonalému spracovaniu produktov. Nie je to inak ani v prípade hudobných systémov a streamovacích reproduktorov, kde ponúka širokú škálu menších, aj väčších prístrojov.

Pozrite si

ZNAČKY | Bang & Olufsen – kráľ, ktorý panuje audio svetu viac ako 90 rokov

Ako reprezentačnú vzorku môžeme spomenúť napríklad výkonný bezdrôtový reproduktor Beoplay A9 v tvare evokujúcom UFO, technológiami nabitý hudobný systém Beosound Balance pripomínajúci kalich a minimalistický prenosný streamovací reproduktor Beosound Level. Variabilita veľkostí týchto modelov umožňuje, okrem perfektného posluchu v jednej miestnosti, pohodlne zaplniť hudbou celý obytný priestor cez sieťovanie viacerých miestností (multiroom networking).

Môžete si tak vytvoriť úplne nový multiroom systém, alebo vďaka konektivite Chromecast a AirPlay 2 skombinovať nové komponenty s už existujúcimi – a to aj od iných výrobcov, pokiaľ disponujú príslušnou technológiou – a počúvať hudbu, alebo akékoľvek audio vo viacerých miestnostiach.

Beoplay A9: dominanta interiéru, ktorá vyhráva

Najnovšia aktualizácia hudobného systému top kategórie Beoplay A9 teraz umožní streamovať hudbu prakticky zo všetkých digitálnych zariadení, a to vďaka rozsiahlej konektivite Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay 2, Chromecast alebo DLNA. Zabudovaný prístup k streamovacím službám Deezer a internetovým rádiám prostredníctvom TuneIn otvára prakticky neobmedzený prehľad hudobných knižníc, aj bez pripojených zdrojových komponentov.

Zdroj | Bang & Olufsen

Intuitívne a bezproblémové ovládanie zvyšuje užívateľský komfort. K dispozícii sú dotykové senzory, reagujúce na poklep a dotyk, aj diaľkové ovládanie pomocou smartfónu alebo tabletu.

Rozmery 70,1 x 90,8 x 41,5 cm (priemer x výška x hĺbka) a hmotnosť 14,7 kg naznačujú, že „pod kapotou“ sa skrýva silný hardvér. Ten reprezentuje sedem meničov – 8″ basový, dva 3″ stredotónové, dva 1,5″ širokopásmové a dva výškové reproduktory s priemerom ¾“.

Zdroj | Bang & Olufsen

Napájané sú samostatnými zosilňovačmi triedy D: 400 W pre basy, 2 x 200 W pre stredné pásmo, 2 x 200 W pre širokopásmové meniče a 2 x 150 W pre výškové reproduktory. S kombinovaným výkonom 1 500 W dokáže BeoPlay A9 zahrať s patričnou razanciou.

Zdroj | Bang & Olufsen

Beoplay A9 pritom hrá v pásme 33 Hz – 23 kHz a basovú odozvu podčiarkuje aj basreflexová ozvučnica. Systém sa dá pomocou trojice drevených nôh umiestniť na podlahu, ale pomocou držiaku ho v prípade potreby umiestnite aj na stenu. Variabilitu rozširuje vymeniteľný predný kryt, takže Beoplay A9 dokážete dizajnovo prispôsobiť interiéru.

Zdroj | Bang & Olufsen

Vďaka funkcii ACTIVE ROOM COMPENSATION prispôsobíte A9 priestoru nielen esteticky, ale aj akusticky. Beoplay A9 pomocou tejto technológie optimalizuje svoj zvuk v závislosti na umiestnení a akustike miestnosti.

Beosound Balance – zažite ten luxus

Tvarom možno pripomína stolnú lampu, alebo vázu, ale dielo, ktoré navrhol britský dizajnér Benjamin Hubert zo štúdia LYAR, je objektom spĺňajúcim vysoké nároky na Hi-Fi parametre, aj estetiku.

Pozrite si

Bang & Olufsen Beosound Balance – koncentrovaný zážitok

Dvojdielny valcový objekt v štýle škandinávskeho minimalizmu má základňu z prírodného, alebo tmavého duba a vrchnú časť pokrytú špeciálnou textíliou Kvadrat. Vďaka siedmim meničom s technológiou vytvárania lúčov, dômyselnému digitálnemu spracovaniu signálu a nenápadnému dotykovému rozhraniu rozžiari nielen akustiku v obývačke, alebo v inej miestnosti, ale aj váš úsmev. Zaujímavým prvkom je precízne tvarovaná hliníková mriežka spodného segmentu s dierkami rozmiestnenými podľa Fibonacciho postupnosti.

Zdroj | Bang & Olufsen

Tvar reproduktora Beosound Balance a rozloženie meničov umožňuje šírenie zvuku v okruhu  360° stupňov, ale akustické vyžarovanie je nastaviteľné podľa konkrétnych potrieb. Reproduktor môže byť umiestnený v poličke na stene, alebo môže byť položený na stole, či inde v priestore. Pomocou aplikácie BANG & OLUFSEN môžete jednoducho nastaviť smerovú charakteristiku tak, aby zvuk znel s optimálnou silou a čistotou práve tam, kde potrebujete. Audio prezentáciu ešte vylepší aktívna kompenzácia miestnosti, ktorá vyladí reprodukciu pomocou digitálnych filtrov.

Zabudovaný mikrofón však využijete aj na hlasové ovládanie prostredníctvom Google Assistant, alebo Amazon Alexa (po update).

Zdroj | Bang & Olufsen

Napriek pomerne neveľkým rozmerom (Š x V x H: 20 x 38 x 20 cm) disponuje tento streamovací reproduktor pozoruhodnou „palebnou“ silou. Zaisťuje ju opäť sedemčlenná skupina meničov, ale v trochu inej výkonnostnej aj geometrickej konfigurácii ako v prípade A9. V hornom valci sú umiestnené dva 5,25“ basové meniče, dva 2“ širokopásmové a jeden ¾“ výškový reproduktor. K tomu sa na zadnej strane pridávajú ďalšie dva 3“ širokopásmové meniče na posilnenie zvuku.

Zdroj | Bang & Olufsen

Každý z meničov je opäť napájaný samostatným zosilňovačom triedy D (2 x 200 W basy, 4 x 100 W širokopásmové a 1 x 50 W tweeter), takže súhrnný výkon 500 W by ste zo zariadenia takejto veľkosti možno neočakávali. Opäť sa potvrdzuje, že sila nie je len o rozmeroch. V prípade Beosound Balance odporúča výrobca jeho nasadenie v širokom diapazóne rozmerov miestností od 10 do 80 m2, pričom horná hranica sa už rozlohou blíži ku školskej triede.

Káblová pripojiteľnosť s jedným Line-in/Optical combi-jack konektorom a dvoma portami pre Ethernet je fajn, ale preferovanou možnosťou bude, vo väčšine prípadov, určite bezdrôtová konektivita. Na tú je Beosound Balance dôkladne pripravený. Pre komunikáciu a streamovanie z mobilných zariadení je vybavený technológiou Bluetooth 5.0 a pre pripojenie do lokálnej siete dobre poslúži Wi-Fi s podporou štandardov 802.11b/g/n/ac. Pre obe pásma (2,4 GHz aj 5 GHz) používa antény 2×2 MIMO (multiple input – multiple output).

Zdroj | Bang & Olufsen

Vďaka vstavaným technológiám Chromecast a Apple AirPlay 2 môžete experimentovať aj s ďalšími kompatibilnými zariadeniami, ale tradičnú multiroom technológiu pre simultánne hranie vo viacerých miestnostiach – Beolink Multiroom – tento reprosystém nepodporuje.

Možné je však spárovať dva reproduktory Beosound Balance pre vytvorenie dokonalej stereo bázy.

Beosound Level – aj malý má veľký (zvuk)

Navrhnúť prenosný hudobný systém ako high-end zariadenie napadne málokomu, hoci zopár podobných riešení by sme našli aj u iných značiek. Dôvodom je, že obdobné zariadenia sú určené skôr pre mladú generáciu, vrátane tínedžerov, a tí často zaobchádzajú so svojimi hračkami trochu drsnejšie a viac ako kvalita ich často zaujíma hlasitosť reprodukcie.

Bang & Olufsen však nerobí kompromisy ani v tejto kategórii, preto Beosound Level nie je žiadny „kabelkový prehrávač“, ale plnohodnotný hudobný systém v retro dizajne, s perfektným remeselným spracovaním a odolnosťou voči vonkajšiemu prostrediu IP 54 (odolnosť proti prachu a striekajúcej vode).

Zdroj | Bang & Olufsen

Dostupný je v dvoch prevedeniach – svetlý dub so skutočne drevenou krycou mriežkou a tmavosivý, so špeciálnym látkovým poťahom. Li-ion batéria mu dodá dostatok energie na 16 hodín prehrávania, pričom maximálny výkon dosahuje 105 wattov.

Opäť by ste to asi nečakali od reprosystému o rozmeroch 34,8 x 23 x 5,6 cm, ale hmotnosť 3,3 kg naznačí, že aj pod jeho kapotou sa skrýva kopa technológie.

Pozrite si

Bang & Olufsen má modulárny a opraviteľný prenosný reproduktor Beosound Level

V tomto prípade päť elektroakustických meničov – dva basové s priemerom 4″, dva výškové (0,8“) a širokopásmový menič s priemerom 2“. Napájajú ich štyri zosilňovače triedy D s výkonom 2 x 30 W pre basy, 1 x 30 W pre širokopásmový menič a 15 W má spoločný zosilňovač pre výšky. Beosound Level má taktiež neobvykle dobrú frekvenčnú odozvu (39 Hz až 23 kHz) takže výborná reprodukcia by nemala nikoho prekvapiť.

Pozoruhodná je aj variabilita umiestnenia. Reproduktor môže byť položený na šírku, alebo na výšku (v tomto prípade akcelerometer vyhodnotí polohu a prispôsobí jej reprodukciu) a môže byť zavesený aj na stene. Aktívna kompenzácia miestnosti umožní prispôsobiť kvalitu zvuku a vyplniť miestnosť až do 50 m2 radosťou z hudby. Zvuk môžete korigovať pomocou ekvalizéra cez aplikáciu B&O App.

Zdroj | Bang & Olufsen

Ak platí, že tento malý prenosný hudobný systém má veľký zvuk, rovnako to platí aj o dostupnej konektivite, v ktorej sa vyrovná väčším súrodencom z portfólia B&O.

Bezdrôtovo dokáže komunikovať cez Bluetooth 5.0 a dual band Wi-Fi ( cez štandardy IEEE 802.11 b/g/a/n/ac) a ponúka AirPlay 2, Chromecast a Google Assistant, aj Spotify Connect. Káblová výbava zas zahŕňa kombinovaný konektor Line-in/optický vstup a 100 Mbit Ethernet.

Zdroj | Bang & Olufsen

Beosound Level nie je práve lacný, hovorili sme však o high end segmente. Ale cene 1 249 € za látkovú verziu krycej mriežky a 1 499 € za drevenú verziu zodpovedá nielen kvalita zvuku a prevedenia, ale aj trvácnosť a odolnosť. Beosound Level je navrhnutý tak, aby čosi vydržal – od kvalitného hliníkového rámu vyrobeného v Dánsku, po modulárny dizajn, umožňujúci výmenu batérií a textilných, aj drevených krytov.

Bang & Olufsen o Beosound Level povedal čosi, čo platí aj pre ostatné produkty, ktoré sme spomenuli. „Je to reproduktor, ktorý si ľahko obľúbite. Dizajn je dôkladný a luxusný. Bez ohľadu na to, či ste dosť starí na nostalgiu – alebo dosť mladí na pestovanie retro štýlu“.

Ďalšie hudobné systémy nájdete takisto v predajnej sieti spoločnosti BIS audio, ktorá distribuuje produkty Bang & Olufsen. BeoPlay A9 môžete mať podľa prevedenia od 2 699 € a obe farebné verzie Beosound Balance stoja 1 999 €.

Zdroj