Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

S budíkom Nixie objavíte čaro digitrónu. Neviete čo to je?

S budíkom Nixie objavíte čaro digitrónu. Neviete čo to je?
Zdroj | 3Dsimo
Richard Pliešovský
S budíkom Nixie objavíte čaro digitrónu. Neviete čo to je?
Zdroj | 3Dsimo
Zdroj | 3Dsimo

Retro má stále svôj pôvab a to aj v technologickej oblasti. Český startup 3Dsimo cieli najmä na technologických nadšencov, domácich majstrov, na svoje si prídu i dizajnéri a umelci.

3Dsimo rozširuje svoje portfólio produktov Noyce Joyce o zaujímavú stavebnicu digitronového budíka Nixie. Ten kombinuje zabudnuté technológie s modernými. Chce tak plynulo nadviazať na úspech hodín Nixie. Tie boli predstavené začiatkom roka a predalo sa z nich 3,5 tisíc kusov.

Zdroj | 3Dsimo

Budík Nixie je stavebnica s plošnými doskami, ktoré sa navzájom prepoja pomocou vodivých háčikov. Zobrazovanie času majú na starosti miniatúrne číslicové digitróny IN-17.

Zdroj | 3Dsimo

Budík si plní svoju úlohu budenia. Tlačidlom vypnete zvonenie, to sa dá nastaviť aj opakovane. Napriek svoju vintage vzhľadu prináša moderné funkcie. Cez Bluetooth sa dá prepojiť so smartfónom a jas digitrónov sa prispôsobí podľa okolitého svetla, ich svit vás tak nebude rušiť pri spánku.

Čo je to digitrón? Je to plynom plnená číslicová výbojka so studenou katódou. Tieto zobrazovače sa využívali v 50. až 70. rokoch minulého storočia v zobrazovacích jednotkách rôznych elektronických zariadeniach, napr. v meracích prístrojoch, elektronických hodinách, stolných kalkulačkách či registračných pokladniach. V priebehu 70. rokov ich začali vytláčať modernejšie typy zobrazovačov – fluorescenčné a LED diódové displeje. Priemerná životnosť digitrónov sa pohybovala od 2 000 až po 200 000 hodín pri najmodernejších typoch.

Zdroj | 3Dsimo

Zabudnutá technológia si v ponuke 3Dsimo našla svoje pevné miesto. Startup ju dokázal oživiť v podobe plne funkčných produktov, ktoré si okamžite našli svojich priaznivcov. Obrovským problémom je však získať dostatočné množstvo výbojek. Nevyrábajú sa už desiatky rokov a zohnať sa dajú len v krajinách bývalého sovietskeho zväzu, v starých skladoch, alebo u priekupníkov.

Zdroj | 3Dsimo

„Digitróny vykupujeme najmä z Ruska a Ukrajiny, kde sme si vytvorili malú sieť dodávateľov, ktorí pre nás digitróny hľadajú. Problémom je, že sa digitróny už viac ako 40 rokov sériovo nevyrábajú a ide tak o veľmi limitovaný artikel. Okrem toho každý piaty kus, ktorý sa k nám dostane, nefunguje. Intenzívne preto jednáme s niekoľkými firmami z celého sveta o obnovení výroby,” hovorí David Paškevič, CEO 3Dsimo.

Digitrónový budík Nixie si môžete kúpiť od 15. novembra, momentálne je v ponuke za zvýhodnenú cenu 101,99 eur.

Zdroj