Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

S autonómnou Teslou je to ako s diaľnicou do Košíc, Musk má ďalší prísľub

S autonómnou Teslou je to ako s diaľnicou do Košíc, Musk má ďalší prísľub
Zdroj | Steve Nesius/Reuters
Stanislav Vinc
S autonómnou Teslou je to ako s diaľnicou do Košíc, Musk má ďalší prísľub
Zdroj | Steve Nesius/Reuters
Zdroj | Steve Nesius/Reuters

Elon Musk pred reportérmi v Brazílii vyhlásil, že do roka bude mať Tesla hotovú technológiu potrebnú pre plne autonómne riadenie jej vozidiel bez vodiča. Problémom však je, že takéto prísľuby dáva médiám už od roku 2014.

Spoločnosť SpaceX nadviazala spoluprácu s brazílskou vládou, ktorej pomôže pripojiť odľahlé amazonské regióny (primárne školy) k internetu pomocou satelitnej siete Starlink. Pri tejto príležitosti sa Elon Musk postavil pred brazílskych novinárov, pred ktorými sa rozrozprával o budúcich plánoch svojich ostatných spoločností možno o niečo viac, ako pôvodne plánoval.

Musk pred novinármi vyhlásil, že Tesla bude mať hotovú svoju technológiu plne autonómneho riadenia do jedného roka, teda zhruba v máji 2023. Ako to však vtipne podtrhuje zostrih nižšie, takéto prísľuby Musk rozdáva už od roku 2014.

Podľa predchádzajúcich Muskových vyhlásení mala mať už tento rok Tesla na cestách 1 milión robotaxíkov. Musk to však neskôr poprel a uviedol, že na mysli mal 1 milión používateľov zapojených do beta testovania funkcie Full Self-Driving. Dokončenie tejto funkcie „do konca roka“ pritom Musk sľubuje minimálne od roku 2020.

Funkcia Full Self-Driving je vo vozidlách Tesla naďalej dostupná iba v rámci beta verzie a pre svoje fungovanie si vyžaduje prítomnosť vodiča, nakoľko v ostrej premávke naďalej robí pomerne vážne chyby. Nejde však iba o bezpečnosť, prítomnosť ľudského vodiča je naďalej podmienkou aj kvôli zodpovednosti za prípadné nehody a legislatíve, ktorá na autonómne autá nie je plne pripravená.

Pozrite si

Tesla po ceste za majiteľom narazila na malú prekážku – súkromné lietadlo

Vývoj plne autonómneho vozidla je skutočnou výzvou a dnes už snáď ani tí najväčší technologickí optimisti neočakávajú, že takéto autá uvidíme na cestách skôr, než v druhej polovici tejto dekády. To však zjavne nebráni Elonovi Muskovi vyhlasovať odvážne a jednoznačne nerealistické prísľuby, ktoré sú preňho dobrou zámienkou pre postupné zvyšovanie ceny balíka FSD v cenníku doplnkovej výbavy vozidiel Tesla, ako aj dobrým nástrojom pre budovanie nadšenia a očakávania, čo sa odráža aj v cenách akcií samotnej automobilky.

Zdroj