Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ruská televízia odvysielala Zelenského prejav, vďaka hackerom

Ruská televízia odvysielala Zelenského prejav, vďaka hackerom
Zdroj | StratCom
Stanislav Vinc
Ruská televízia odvysielala Zelenského prejav, vďaka hackerom
Zdroj | StratCom
Zdroj | StratCom

Pravdepodobne ukrajinskí hackeri v sobotu prenikli do vysielania ruskej televízie Prvý kanál, ktorý je dostupný na okupovanom území Krymu. Divákom ukázali prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Nech si každý z ruských predstaviteľov, ktorí sa zmocnili vzácnej pôdy na Kryme, pamätá, že toto nie je krajina, kde budú mať mier,“ hovorí Zelenskyj vo videu.

O útoku na ruskú televíziu informovalo Centrum pre strategickú komunikáciu (StratCom) ozbrojených síl Ukrajiny prostredníctvom komunikačného kanálu v četovacej aplikácii Telegram.

Obsah pokračuje pod reklamou

Posledný veľký útok na ruské televízie [prebehol v máji], kedy hackeri narušili prejav ruského prezidenta pri príležitosti osláv víťazstva Sovietskeho zväzu nad fašizmom.

Ako sa hackerom podarilo preniknúť do vysielania ruskej televízie, v tejto chvíli nie je jasné. K útoku sa zatiaľ neprihlásila ani žiadna známa hackerská skupina. Teoreticky však mohlo ísť aj o útok hackerov, ktorí sa prihlásili k výzve samotnej ukrajinskej vlády budujúcej si vlastnú kybernetickú skupinu.

Kybernetické útoky sú súčasťou hybridnej vojny, v rámci ktorej sa na oboch stranách okrem konvenčných zbraní využívajú aj tie nekonvenčné, vrátane hackerských a informačných útokov. Dezinformačná scéna dokonca v rámci týchto aktivít siahla už [aj po technológii deepfake]. Technológie však do prebiehajúcej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou vstupujú aj inými spôsobmi.

Satelity Starlink spoločnosti SpaceX prakticky od začiatku otvoreného konfliktu umožňujú ľuďom v napadnutých oblastiach naďalej využívať internetové pripojenie aj napriek narušeniu káblovej infraštruktúry. Slovenská platforma Simplicity zas umožnila upozorňovať občanov na prípadné hrozby a v prípade potreby ich spojiť s mestskými orgánmi.

K týmto aktivitám sa nedávno pripojila aj dobrovoľnícka iniciatíva švajčiarskej charitatívnej organizácie Slobodná Ukrajina, ktorá vyvinula a [vydala aplikáciu MineFree]. Aplikácia dokáže obyvateľov upozorniť na lokality, v ktorých sa môžu nachádzať nebezpečné objekty, napr. protitankové míny.

Zdroj