Rukopis básne Marína naskenovali v rozlíšení až 9 600 dpi

ZDROJ | SNK, EPSON

Poznáte príbeh nenaplnenej lásky Maríny Pischlovej a Andreja Sládkoviča? Práve ten bol námetom najdlhšej ľúbostnej básne na svete, Marína, ktorú Sládkovič napísal v roku 1845.

epson-perfection-v750-pro
ZDROJ | EPSON

Rukopis básne Marína, ktorý je zákonom chránenou národnou kultúrnou pamiatkou a je uložený v archíve Slovenskej národnej knižnice, bol doteraz digitalizovaný v rozlíšení 600 dpi. Keďže je veľmi krehký a citlivý na svetlo, nemôže byť priamo vystavovaný.

Pozrite siEpson Moverio BT-300 – tretia generácia AR okuliarov ešte ľahšia

https://www.youtube.com/watch?v=0VemdnjsXNk

Zástupcovia spoločnosti Epson a organizácie Marína a Sládkovič prostredníctvom tlačovej správy informovali, že vďaka zariadeniu Epson Perfection V750 Pro sa podarilo originál básne Marína naskenovať v rozlíšení 9 600 dpi, teda 15-krát kvalitnejšie oproti doterajšej kópii.

slovenska-narodna-kniznica
ZDROJ | SNK

Hľadali sme vhodný skener, ktorý by bez poškodenia dokázal skenovať historické dokumenty, bol dostatočne kompaktný a splnil požiadavky archívu Slovenskej národnej knižnice,“ uviedla Katarína Javorská, PR manažér organizácie Marína a Sládkovič.

porovnanie
ZDROJ | SNK, EPSON

Skener Epson Perfection V750 Pro dokázal naskenovať originál rukopisu bez jeho poškodenia vďaka technológii DIGITAL ICE, ktorá skenuje studeným svetlom, navyše vo vysokom rozlíšení.

Preto sú zariadenia, využívajúce túto technológiu vhodné na skenovanie všetkých bežných typov filmu a digitalizácie archívov metódou veľkoobjemového a dávkového skenovania. Technológia DIGITAL ICE je schopná odstrániť prach a škrabance z fotografií, ako aj obnoviť vyblednuté snímky.

ZdrojTlačová správa Epson

Komentáre k článku