Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ruben Castano - Spolupráca Motorola a Pantone nie je jednorázová záležitosť

Ruben Castano - Spolupráca Motorola a Pantone nie je jednorázová záležitosť
Zdroj | Motorola
Roman Calík
Ruben Castano - Spolupráca Motorola a Pantone nie je jednorázová záležitosť
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Mali sme jedinečnú príležitosť, rozprávať sa s Rubenom Castanom, manažérom oddelenia zákazníckych skúseností Motorola o jedinečnej spolupráci s Pantone.

Prečo práve farby hrajú veľkú úlohu pri smartfónoch? Kde všade uvidíte logo Pantone pri značke Motorola a ktorá je farba roka?

Motorola pri predstavení smartfónov série edge 30 ukázala aj niečo, čo sme doteraz ešte u žiadneho výrobcu nevideli. Pri farbách svojich zariadení totiž naplno spolupracuje so známou spoločnosťou Pantone, výsledkom čoho sú najmä unikátne farebné prevedenia smartfónu Motorola edge 30 neo, a to konkrétne Very Peri, Aqua Foam, Black Onyx a Ice Palace. O spolupráci Motorola a Pantone sme sa chceli dozvedieť viac, a tak sme sa rozprávali s Rubenom Castanom, manažérom oddelenia zákazníckych skúseností Motorola.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako si môžeme predstaviť veľkosť spolupráce spoločností Motorola a Pantone, kde ste dnes a aká bude budúcnosť? Uvidíme vo farbách Pantone aj iné zariadenia, okrem smartfónov?

To je veľmi dobrá otázka, avšak nateraz nemôžem hovoriť o zariadeniach budúcnosti. Rád by som však prezradil niečo viac o našej spolupráci. Je dobré vedieť, že spolupráca s Pantone nie je jednorázová záležitosť, ale plánujeme strategicky spolupracovať niekoľko rokov. Motorola má pritom exkluzivitu v kategórii mobilných telefónov. To znamená, že s Pantone komunikujeme trendy v oblasti mobilných zariadení, najmä čo sa týka farieb a vyhodnocujeme ich spoločne.

Ako to celé funguje? Pantone vytvoril tím expertov vrátane analytikov na celom svete, ktorí sledujú ekonomické, sociálne, ale i spotrebiteľské trendy. Vďaka takto zozbieraným informáciám dokážu špecifikovať farebnú paletu, ktorá je relevantná pre kategóriu mobilných telefónov, najmä pre zariadenia Motorola. Následne sa stretáva tím Pantone s našim tímom dizajnérov, viackrát ročne, aby aplikovali farebnú paletu na konkrétne produkty v našom portfóliu zariadení. To, čo vidíte pri smartfónoch Motorola edge 30 neo, je výsledok takejto spolupráce.

Sme radi, že sme mohli ukázať široké portfóliu farieb, ktoré vzniklo práve z tejto spolupráce nášho tímu dizajnérov a tímu Pantone. Okrem Very Peri, farby roka 2022, sme tak ukázali ďalšiu trojicu nádherných farebných prevedení smartfónu. Treba povedať, že Pantone definuje farebné štandardy vo svete pre rôzne materiály a rôzne odvetvia. Keď farbu umiestnite na rôzne povrchy, môže sa správať inak, práve preto je tu tím Pantone, aby zabezpečil čo najlepšiu finálnu farebnosť produktov na rôznych povrchoch. Aj náš smartfón má sklo, môže byť kovový, ale má i plastové časti. Farebná jednotnosť je tak prioritou. Našim cieľom je priniesť zákazníkom produkty čo najvyššej kvality, preto sme za túto spoluprácu nesmierne vďační.

Spomínate exkluzivitu. Čo znamená exkluzivita v prípade Pantone? Môže napríklad farbu Very Peri používať na svojich smartfónoch iba Motorola?

Exkluzivita má viacero úrovní. Napríklad máme exkluzivitu na úrovni OEM výrobcov. Pantone tak nespolupracuje s iným OEM výrobcom smartfónov. To sa týka už spomínaných analýz a trendov v oblasti farieb na trhu, ale aj skoršieho prístupu, ktorý máme, k farbe roka či budúcim farbám roka. Práve počas decembra býva oznámená nová farba roka, no my k nej máme prístup už skôr.

Pozrite si

Motorola edge 30 ultra má 200 Mpx fotoaparát a dobrú cenu!

Ďalším dôležitým aspektom je, že farby sú zadarmo. Jednoducho nemôžete si účtovať poplatky za farbu. Príkladom je aj farba Very Peri, aj ostatní si môžu vytvoriť podobnú farbu. Nemôžu si však na svoj výrobok dať označenie Pantone. Pre nás je dôležité, že máme prístup k tomu, čo bude v budúcnosti trendy skôr. My tak dokážeme na produktoch budúcnosti pracovať oveľa skôr, ako ostatní.

Ako vznikol výber štyroch Pantone farieb pre model Motorola edge 30 neo? Prečo práve tieto 4 farby? Very Peri, ako farba roka je asi povinná jazda, ale čo ostatné?

Presne toto je o tej našej spolupráci. Pri tvorbe modelu edge 30 neo bol dizajn na prvom mieste. Chceli sme vytvoriť veľmi krásny produkt, a farba pri výbere produktov u našich zákaznikov znamená veľmi veľa. Takže tu sme vybrali najskôr produkt a potom sme s Pantone komunikovali, aké farby sú preň vhodné. Farby, ktoré budú spĺňať požiadavky trhu, našich zákazníkov, no zároveň nám umožňia zákaznícku bázu rozšíriť. Prihliadalo sa na vek používateľov či pohlavie. Chceli sme, aby farby boli optimistické, aby po pandemickom období priniesli novú pozitívnu nádej v živote ľudí.

Zdroj | Motorola

Samozrejme jasnou voľbou bola farba Very Peri, ktorá bola v čase vydania produktu farba roka. Ostatné farby sme vyberali aj vzhľadom na technologické trendy, ale aj na životné prostredie. Napríklad farba Ice Palace je typická pre vyzdvihnutie zmyslov z objavovania, najmä v technologickom svete. Je rozhodne potrebné mať aj neutrálnu farbu, preto sme vybrali aj Black Onyx.

Treba však povedať, že výber farieb nie je len o našom inštikte. Je za tým obrovské množstvo dát, na ktoré sa prihliada už pri samotnom vývoji produktu – to sú skôr tie technické, ako sa má produkt držať v rukách, aký bude jeho tvar a podobne. Tieto dáta sa stretnú s dátami Pantone, kde sa sleduje najmä emocionálna odozva u zákazníkov. Práve Pantone má dáta, ktoré nám pomôžu správne navrhnúť farbu, ak máme konkrétny cieľ, koho chceme s produktom osloviť.

Musíme uznať, že Pantone farby na edge 30 neo sa nám veľmi páčia. Otázka je, prečo práve edge 30 neo, nie napríklad Moto razr 2022? Tento skladací smartfón považujeme za vašu vlajkovú loď a vieme si predstaviť, že v Pantone farbách by vyzeral výborne.

Obsah pokračuje pod reklamou

Súhlasím. Po mnohých interných diskusiách sme sa však rozhodli práve pre model edge 30 neo, ako špeciálneho člena rodiny egde. Ide o veľmi pekný smartfón, ktorý perfektne sadne do rúk, má ideálnu uhlopriečku displeja a parametre pre väčšinu používateľov. Treba povedať, že to je len začiatok, je to prvý produkt v spolupráci s Pantone, a už čoskoro uvidíte množstvo ďalších produktov, ktoré sme vyvinuli v spolupráci s Pantone.

Zdroj | Motorola

Motorola edge 30 neo je na trhu už nejaký čas, aké sú reakcie zákazníkov? Ktorá z farebných verzií je najpopulárnejšia?

Dobre, že sa pýtate. Mám čerstvé dáta, kde môžem povedať, že farebná verzia Very Peri sa predáva rovnako ako Onyx Black. A to je veľmi zaujímavé, keďže táto farba je určená skôr pre ženy a ľudí vo veku 18 – 24 rokov. Záujem o túto varebnú verziu je teda presne to, čo sme chceli dosiahnuť. Čierna je dlhodobým štandardom, vyrovnať sa jej s Very Peri, je obrovský úspech. Treba povedať, že aj ostatné farebné verzie sa predávajú veľmi dobre.

Ak sa vrátim ešte k čiernej, tá je zaradená ako farba skôr pre mužov vo veku 25 – 35 rokov. Vidíte tú rovnováhu? Takto vieme s jedným produktom zastúpiť rôzne vekové kategórie aj pohlavia. Opäť spomeniem, že ide o veľmi dobré smartfóny, čo sa týka aj technických špecifikácií, takže naši zákazníci sú s nimi veľmi spokojní.

Zdroj | Motorola

Myslíte si, že zákazníci dokážu oceniť spoluprácu s Pantone? V oblasti smartfónov si všímame skôr spolupráce výrobcov s významnými spoločnosťami z oblasti fotografie, ako je napríklad Carl Zeiss, Leica alebo z oblasti audio ako Harman Kardon… poznajú vôbec ľudia Pantone a môže byť takéto logo na produkte dôvodom k jeho kúpe?

Nerád by som komentoval, či sme spoluprácu s Pantone začali, aby sme vďaka ďalšej značke alebo logu na zariadení zvýšili predaj. Je to samozrejme dôležitý faktor, ale v našom prípade to nebolo prioritou. Farby vo všeobecnosti sú prezentované všade. S farbami sa stretávame každý deň, pri všetkom čo robíme… trendy vo farbách a samotné farby sú pre nás prostriedkom, ako sa snažíme osloviť zákazníka, komunikovať s ním. Motorola chce byť mladá a módna značka, ktorá je stále „IN“. Samozrejme predaj produktov je pre nás dôležitý, no veľmi dôležitá je aj naša komunikácia so zákazníkmi. Chceme byť pre nich atraktívni.

Keď ste vyberali finálne 4 farby, mali ste ich na výber viac a rozhodli skupiny testorov spomedzi zákazníkov, ktoré to budú?

Áno, využívame testerov. Ale tu sa zameriavame skôr na to, či sme správne umiestnili fotoaparáty, aká je ich kvalita, aký má zariadenie displej, či sa im nový smartfón dobre drží v rukách a podobne. Ako som spomenul už v predchádzajúcich odpovediach, farby sme sa snažili vybrať za účelom osloviť správnu cieľovú skupiny, pričom zohľadňujú trendy na trhu vrátane tých technologických.

Zdroj | Motorola

Čo teda bude ďalší level spolupráce s Pantone?

Budeme rozhodne naďalej výrazne analyzovať reakcie zákazníkov, pričom farby budú veľmi podstatné. Samozrejme, závisí to aj od použitých materiálov, ekológie a podobne. Nejde však len o vývoj produktov, pre nás je dôležitá aj značka Motorola ako celok. Pantone je veľmi silná spoločnosť v komunikácii so zákazníkmi prostredníctvom farieb. Pantone doslova „influence the influencers“, teda má veľký vplyv na influencerov. Chceme byť trendy a práve spolupráca s Pantone má v tomto smere pre nás obrovský význam. Byť súčasťou módnych trendov je pre nás dôležité, nehovoriac o tom, že s Pantone sme bližšie aj konkrétnym regiónom.

Bol som v Miláne, kde ste oficiálne oznámili spoluprácu s Pantone. Aké boli vaše prvé dojmy po tom, ako ste ukázali zariadenia s Pantone farbami?

Rozhodne spokojnosť. Som súčasťou dizajnérského tímu v Motorole 25 rokov, Pantone bola pre nás vždy referenčná spoločnosť. Teraz sme pracovali spoločne na vývoji zariadení, bolo to skvelé. Mojou úlohou je napĺňať požiadavky zákazníkov, pripravovať veci, ktoré sa im páčia. Spolupráca s Pantone túto moju úlohu posunula na vyššiu úroveň.

Obsah pokračuje pod reklamou