Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ROG Zephyrus G14 - GA401 dvíha latku pre herné notebooky na novú úroveň

ROG Zephyrus G14 - GA401 dvíha latku pre herné notebooky na novú úroveň
Stanislav Vinc
ROG Zephyrus G14 - GA401 dvíha latku pre herné notebooky na novú úroveň
95 %
Nový ROG Zephyrus G14 - GA401 ukrýva vo svojom kompaktnom a elegantnom šasi nadupaný herný hardvér, ktorý ozdobuje pomyselnou čerešničkou na torte v podobe štýlového AniMe Matrix LED displeja na vonkajšej strane krytu. Ak práve hľadáte herný notebook, máme pre vás ideálneho kandidáta.

Výhody

  • pomer medzi veľkosťou a výkonom
  • perfektný displej a reproduktory
  • presný touchpad a klávesnica
  • štýlový AniMe Matrix displej

Nevýhody

  • niekomu môže chýbať webkamera
  • nepresné podsvietenie klávesnice

ROG Zephyrus G14 – GA401 klame telom od prvého momentu, kedy sa vám do rúk dostane pomerne malá krabica, v ktorej navyše samotný notebook zaberá len zlomok priestoru. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že v tele s rozmermi 32,4 x 22,2 x 1,79 centimetra s celkovou hmotnosťou 1,7 kilogramu nemôže byť uložený veľmi výkonný hardvér. Opak je však pravdou.

Nový model je predávaný v dvoch hlavných konfiguráciách s procesormi AMD Ryzen 9 4900HS a Ryzen 7 4800HS, ktorým v oboch prípadoch sekunduje grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 s 6 GB GDDR6 VRAM. My sme mali možnosť testovať druhú menovanú konfiguráciu spojenú so 14“ Full HD IPS obrazovkou s obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Hneď po prvotnom dobrom dojme z rozmerov samotného notebooku vás po jeho zapnutí ohúri 14“ displej, pri ktorom sa ASUS nespoliehal iba na to, že hráčom stačí Full HD rozlíšenie a vysoká obnovovacia frekvencia. Použitý IPS panel totiž pokrýva 100 % farebného spektra sRGB, čo dopĺňa o certifikáciu Pantone Validated a adaptívne synchronizovanie snímkovania obrazu.

Pozrite si

Čo je to FreeSync a v čom sa líši od G-Sync?

Vidieť profesionálne ladený displej v hernom notebooku bolo prekvapivé, no skutočne vítané. Na použitý displej je radosť pozerať a spokojní s ním budú aj používatelia pracujúci s grafikou, kde je presné zobrazovanie farieb na prvom mieste. V úzkych rámčekoch okolo obrazovky sa síce nenašlo miesto pre webkameru, no tá cieľovej skupine tohto notebooku pravdepodobne nikdy chýbať nebude. Prím v hernom odvetví hrajú kvalitné externé (web)kamery.

Skutočná špecialita modelu ROG Zephyrus G14 – GA401 sa „ukrýva“ na opačnej strane obrazovky, teda na vonkajšom kryte. Tu je umiestnený tzv. AniMe Matrix displej tvorený 1 215 individuálnymi jednofarebnými mini-LEDkami, ktorý môžete ovládať cez vstavaný a hráčom na strojoch z dielne Republic of Gamers dobre známy program ROG Armoury Crate.

Na AniMe Matrix displeji si môžete nechať zobraziť vlastné texty, obrázky, hudobný vizualizér, notifikácie, aktuálny čas alebo stav nabitia. Zobrazenie vlastného textu vám umožní nastaviť jeho font, veľkosť, počet riadkov a rýchlosť pohybu po displeji. Po zatvorení notebooku sa s vami ROG Zephyrus G14 rozlúči hláškou „See ya“ zobrazenou na tomto vonkajšom displeji.

 

AniMe Matrix displej samozrejme pri používaní notebooku neuvidíte a úžitok z neho tak po väčšinu času bude mať iba vaše okolie. Na jednej strane tak ide o zaujímavú vychytávku a skutočne unikátny dizajnový prvok, bez ktorého by na druhej strane ROG Zephyrus G14 – GA401 na kráse či kvalite určite neutrpel.

Pravá strana notebooku patrí USB portom, konkrétne dvojici USB portov typu A vo verzii 3.2 Gen 1 a jednému USB-C portu typu 3.2 Gen 2. Rovnaký USB-C port, tentokrát aj s podporou technológie DisplayPort 1.4 a prenosu energie cez Power Delivery, nájdeme aj na opačnej strane.

Prítomný USB-C port je možné použiť aj na nabíjanie, no iba s výkonom 65 W. Pre priame nabíjanie a napájanie slúži samostatný port pre 180 W adaptér, ktorému na ľavej strane robí spoločnosť plnohodnotný port HDMI 2.0 a kombinovaný 3,5-milimetrový jack pre pripojenie slúchadiel a mikrofónu.

Ako ste si možno všimli, ROG Zephyrus G14 – GA401 má z každej strany výduchy pre chladenie hardvéru. Tie dopĺňa špeciálny pánt ErgoLift, ktorý sme mali možnosť spoznať už pri notebooku ASUS ZenBook 14. Tento pánt zo zadnej strany prakticky podoberie telo notebooku, čím sa postará nielen o ideálny náklon klávesnice pre písanie a hranie hier, ale aj o zvýšenie maximálneho prietoku vzduchu potrebného pre chladenie hardvéru.

Tento systém funguje perfektne a čudujem sa, že ho nevyužíva viac herných notebookov. Pri maximálnom vyťažení samozrejme budete chladenie počuť a na istých miestach pri zahriatí šasi aj cítiť, no vzhľadom na svoje kompaktné rozmery sa ROG Zephyrus G14 chladí perfektne. Pri záťažovom teste sa dokonca neprejavilo ani teplotné škrtenie výkonu, ktoré je pri výkonných notebookoch pomerne bežné.

Netreba snáď ani hovoriť, že spomínaný procesor a grafická karta vám ponúknu dostatok výkonu na hranie akýchkoľvek aktuálnych hier. Nové tituly si môžete užívať na najvyšších grafických detailoch aj s ray tracingom (ktorý si však vyberá možno trochu zbytočnú daň na snímkovaní) a staršie tituly zas s vyšším počtom snímok za sekundu, z ktorých vám neunikne ani jedna vďaka 120 Hz obnovovacej frekvencii displeja.

Pozitívny dojem z testovania tohto modelu sa nestratil ani pri jeho používaní na bežnú kancelársku prácu, ktorú zvláda perfektne v hneď niekoľkých smeroch. Tým prvým je touchpad a klávesnica, kde urobil ASUS perfektnú prácu a dovolím si tvrdiť, že ich kvalitou prekonal aj niektoré vlastné modely skutočne určené na nasadenie do kancelárie.

Presný touchpad je spolu klávesnicou radosť používať. Klávesnici by sa dala vytknúť len nešťastná farebná kombinácia kláves s ich popismi v nami testovanej striebornej verzii, na ktorej sú za určitých svetelných podmienok znaky na klávesách ťažšie viditeľné. Nepomáha tomu ani nie celkom zvládnuté biele podsvietenie, ktoré prepúšťa viac svetla pomedzi klávesy, ako priamo pod ich popisy.

Oficiálne údaje o výdrži batérie hovoria o zhruba 11 hodinách pri sledovaní videa a zhruba 9 hodinách pri prehliadaní internetu. Tieto údaje však samozrejme vychádzajú z batériových benchmarkov, ktoré nikdy nezodpovedajú realite a obzvlášť pri herných notebookoch ich berieme vždy s veľkou rezervou.

O to väčším prekvapením napokon bolo, keď ROG Zephyrus G14 vydržal streamovať Full HD videá priamo z YouTube viac ako 6 hodín nepretržite pri jase nastavenom na komfortných 70 %. Hoci má tento údaj od oficiálnych čísel pomerne ďaleko, v skutočnosti je to vzhľadom na určenie modelu a spôsob vyťaženia veľmi slušné číslo.

Aj keď by sa už mohlo zdať, že ROG Zephyrus G14 musí v niektorých aspektoch poľaviť, nestalo sa tak ani pri jeho ozvučení. Audio zostavu tvorí dvojica 2,5-wattových reproduktorov s technológiou Smart AMP a ďalšia dvojica 0,7-wattových výškových reproduktorov. O ich riadenie má na starosť technológia Dolby Atmos, ktorá zvláda túto úlohu bravúrne.

Zvuk reproduktorov je nielen poriadne hlasný, ale aj prekvapivo hlboký a čistý. Hranie hier, ako aj sledovanie filmov a počúvanie rôznych žánrov hudby si tak budete na tejto zostave náramne užívať, za čo patrí opäť divízii ROG palec hore.

ROG Zephyrus G14 – GA401 je nielen najmenším ale pravdepodobne aj najlepším herným notebookom na trhu. Ak vám v hernej zostave nechýba webkamera a dokážete sa preniesť cez nedokonale navrhnutú klávesnicu, s týmto herným strojom budete nadmieru spokojní. Aj preto si od nás vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.

ROG Zephyrus G14 – GA401 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.