Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ROG poteší herné oko, do série Strix prináša špičkové Nebula obrazovky

ROG poteší herné oko, do série Strix prináša špičkové Nebula obrazovky
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS
Stanislav Vinc
ROG poteší herné oko, do série Strix prináša špičkové Nebula obrazovky
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

Herná divízia spoločnosti ASUS predstavila tesne pred oficiálnym začiatkom výstavy CES 2023 svoje horúce novinky pre tento rok. Na prvý pohľad ide o rutinnú aktualizáciu hardvéru, no ich spoločným menovateľom je vizuál.

Republic of Gamers vynovenými modelmi pokračuje v rozširovaní nedávno predstavených obrazových certifikácií ROG Nebula Display a ROG Nebula HDR, ktoré teraz dostáva do širšieho spektra notebookov vrátane nižších tried. Tešiť sa ale majú na čo aj desktopoví hráči.

Portfólio ROG sa bude aj v roku 2023 deliť na štyri hlavné série. Cenovo najdostupnejšou sériou zostáva TUF GAMING, od ktorej vyššie sa dá ísť do modelov série ROG Strix. Vlajkové modely spadajú do série ROG Zephyrus, zatiaľ čo experimentálne modely (kombinácia tablet/notebook, herný Ultrabook a pod.) zostáva doménou série ROG Flow.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aby mali hráči výber toho správneho modelu pre nich spomedzi týchto sérií o niečo jednoduchší, ASUS sa rozhodol v lete minulého roka predstaviť svoje vlastné obrazové štandardy, ktoré pokrývajú širší rozsah konkrétnych špecifikácií. Dostupné zatiaľ boli iba v hŕstke modelov zo sérií ROG Flow a ROG Zephyrus. To sa teraz mení.

Zdroj | ASUS

Do najnižšej série ROG TUF GAMING sa tieto štandardy zatiaľ nedostávajú, čo však neznamená, že tieto modely budú vizuálne za vyššími sériami nejako výraznejšie zaostávať. Nové dvojičky TUF GAMING F15/17 (Intel) a TUF GAMING A15/17 (AMD) ponúknu najnovší hardvér spárovaný s 240 Hz Quad HD obrazovkami, podporou NVIDIA G-SYNC a 3-milisekundovou odozvou.

Iný príbeh je to už v sérii ROG Strix, do ktorej prichádzajú nové modely, ktoré svojimi displejmi zároveň rozširujú aj možnosť výberu rôznych uhlopriečok. K existujúcim 15,6″ a 17,3″ modelom sa pridávajú 16″ a 18″ modely.

Vyšší štandard ROG Nebula HDR ponúknu dvojičky ROG Strix Scar 16/18 (G634/G834) v najvyšších konfiguráciách vybavené Mini-LED displejmi s Quad HD rozlíšením, 240 Hz obnovovacou frekvenciou, 100 % pokrytím farebného spektra DCI-P3 a certifikáciou PANTONE Validated. Samozrejmosťou je už podpora G-SYNC (3ms), ako aj Dolby Vision.

Nižší štandard ROG Nebula Display ponúknu dvojičky ROG Strix G16/18 (G614/G814), ktoré skombinujú Quad HD rozlíšenie a 240 Hz obnovovaciu frekvenciu s pomerom strán 16:10 a maximálnym jasom 500 nitov. Ani v tomto prípade však modelom nechýba podpora Dolby Vision či certifikácia PANTONE Validated, vďaka čomu budú vhodné aj na kreatívnu tvorbu.

Vizuálnou stránkou napokon ROG poteší aj majiteľov desktopových počítačov, ktorí môžu siahnuť po novinke 1440P ENDGAME alias ROG Swift OLED PG27AQDM, podľa ASUSu svetovo prvým herným OLED monitorom s 1440p rozlíšením. Toto rozlíšenie sa rozprestiera na uhlopriečke 27″, k čomu sa pridáva 240 Hz obnovovacia frekvencia a iba 0,03-milisekundová odozva.

Monitor poteší aj anti-reflexnou vrstvou, maximálnym jasom 1 000 nitov a vysokou predkalibrovanou presnosťou farieb na úrovni Delta E < 2 popri 99 % pokrytí farebného spektra DCI-P3, 135 % pokrytí sRGB. Ceny ani dátum vydania týchto noviniek zatiaľ nepoznáme.