Robotický vysávač Samsung JetBot 90 AI+ má umelú inteligenciu od Intelu

ZDROJ | Samsung

Juhokórejský Samsung prekvapil úplne novým robotický vysávačom, ktorý sa nie len sám vysýpa po vysávacích cykloch, ale operuje vďaka umelej inteligencii od Intelu. Vďaka nej má byť podstatne šikovnejší a šetrnejší.

ZDROJ | Samsung

Robotické vysávače súčasnosti síce využívajú šikovné mapy priestoru, no takmer žiadny (až ná pár výnimiek) nevie s priestorom narábať v reálnom čase. A tak nie je nič nezvyčajné, že sa vysávače buď niekde zaseknú, alebo do niečoho narazia.

Hlavným rozdielom oproti bežným robotickým vysávačom je na prvý pohľad tvar. Ten spája kruhové telo s výraznou rovnou prednou časťou s čistiacimi hubicami. Osobne mi mierne pripomína Wall-eho z rovnomennej rozprávky.

„V Samsungu usilovne pracujeme na vývoji nových domácich spotrebičov, ktoré našim zákazníkom nevídaným spôsobom uľahčujú domáce práce,“ vyhlásil John Herrington, viceprezident a riaditeľ divízie domácich spotrebičov.

Na orientáciu JetBot 90 AI+ využíva laserovú navigáciu LIDAR, ktorú využíva čoraz viac robotov od konkurencie. Súčasťou navigačného systému je ale aj 3D snímač, vďaka ktorým vie robot vytvárať mapu priestoru v 3D a lepšie sa v ňom orientovať a hlavne upratovať. Výrobca tvrdí, že robot JetBot 90 AI+ je schopný detegovať aj maličké predmety.

ZDROJ | Samsung

Všetko toto si robot ukladá do pamäti, aby umelá inteligencia vytvorila mapu priestoru a algoritmy v akých sa bude vysávač pohybovať v priestore pre čo najefektívnejšie a najbezpečnejšie vysávanie. Bezpečné hlavne pre to, že vysávač má byť schopný detekcie predmetov, ktoré by mohol poškodiť a ktoré by mohli vytvoriť ďalšie znečistenie. Má ísť napríklad o vitríny, kvety na labilných stojanoch, konferenčné či príručné stolíky zo skla apod.

Vysávač má podľa Samsungu využívať 30W sací výkon a systém Jet Cyclone. Kefa v prednej časti má byť samočistiaca. Zaujímavo a veľmi nezvyčajne ale znie systém na vyprázdňovanie zbernej nádoby po dovysávaní: „Po dokončení práce sa vysávač JetBot 90 AI+ automaticky vracia do základňovej stanice Clean Station. Všetky nečistoty sa tam automaticky vyklápajú do vrecka, ktoré stačí raz za dva až tri mesiace vymeniť.“

Našťastie ide iba o zlý preklad a nečistoty sa nebudú vyklápať, ale základňová stanica ich zo zbernej nádoby vysaje do vrecka ako ukazuje video na konci. Pri vyklápaní (ako pri vyklápaní zbernej nádoby do koša na odpadky) by totiž mohlo vznikať ďalšie nemalé znečistenie okolo základňovej stanice.

Samozrejmosťou je Wi-Fi modul pre priame i nepriame spojenie s mobilnou appkou SmartThings od Samsungu. Nastaviť robota na konkrétne dni a časy vysávania je tak otázkou pár sekúnd. Integráciou v SmartThings by ale malo byť možné s robotom pracovať ešte ďalej, napríklad ho nastaviť na vysávanie po opustení domácnosti.

Nový robotický vysávač by sa mal objaviť na trhu v lete tohto roka vo svete, neskôr, ale ešte tento rok sa dostane aj náš trh.

AKTUALIZOVANÉ: Samsung Jet Bot AI+ je na slovenskom trhu dostupný od októbra 2021 v bielej farbe. Odporúčaná maloobchodná cena je 1 499 €.

Samsung ale okrem reálne dostupného robotického vysávaču predstavil aj roboty do domácnosti budúcnosti.

 

ZdrojSamsung TS

Komentáre k článku