Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Reinkarnácia Bertone - hyperauto GB110 s výkonom 1100 koní

Reinkarnácia Bertone - hyperauto GB110 s výkonom 1100 koní
Zdroj | Bertone
Juraj Procházka
Reinkarnácia Bertone - hyperauto GB110 s výkonom 1100 koní
Zdroj | Bertone
Zdroj | Bertone

Bertone, jedna z veľkých talianskych dizajnérskych firiem sa v posledných rokoch dostala do problémov, ktoré v roku 2014 vyústili do bankrotu. Teraz sa vracia vo veľkom štýle.

Bertone sa reinkarnuje v podobe moderného výrobcu luxusných áut a prvou lastovičkou má byť hyperauto GB110 s výkonom 1 100 koní.

Spoločnosť Bertone bola založená v roku 1912 a je najstarším z veľkých talianskych dizajnérskych domov. Pred bankrotom v roku 2014 mala za sebou viac ako storočné skúsenosti s dizajnom, stavbou karosérií a výrobou vozidiel.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mimochodom, vedeli ste, že dizajnérska firma Bertone stála aj za karosériou legendárnej Škody Favorit? Bol to výrazný obrat od oblých línií predchádzajúcich modelov škodoviek.

Pozrite si

Lamborghini dnes oslavuje 57. výročie

V roku 2020 získali práva na značku Bertone bratia Mauro a Jean-Franck Ricciovci s víziou obnoviť slávu firmy pri výrobe pokročilých hyperáut. Prvým má byť Bertone G110.

Zdroj | Bertone

Novinka nesie Bertoneho odkaz v podobe klinovitého kupé, ktoré sa objavilo v slávnych modeloch ako Lancia Stratos HF Zero a Lamborghini Countach, teraz však v modernizovanej forme s väčším množstvom zaoblených panelov karosérie, výrazne zakriveným nosom a agresívnymi aerodynamickými prvkami, napríklad veľkým predným splitterom a zadným difúzorom.

Veľa technických detailov zatiaľ o Bertone GB110 nepoznáme, ale stroj s rázvorom 2 360 mm je namontovaný na šasi skonštruovanom z nemeckých komponentov. Má dvojité lichobežníkové ramená vpredu aj vzadu a obsahuje vinuté pružiny, stabilizátory a štvorsmerne nastaviteľné tlmenie.

Zdroj | Bertone

Pohon všetkých štyroch kolies prostredníctvom systému AWD má zabezpečiť mohutný spaľovák s výkonom 820 kW (1100 k) a krútiacim momentom 1 100 Nm. Vozidlu má udeliť dramatický odpich so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy a maximálku okolo 380 km/h. Objem valcov, ani výrobcu motora Bertone zatiaľ neuvádza.

Zdroj | Bertone

V každom prípade takýto výkonný spaľovací motor bude mať nemalú uhlíkovú stopu. Bertone sa ju bude snažiť minimalizovať používaním syntetického paliva vyrobeného z plastového odpadu z produkcie nevadskej firmy Select Fuel.

Pozrite si

Podľa Porsche syntetické palivo „vyčistí spaľováky“ na úroveň elektromobilov 

Zámerom Select Fuel je „zabiť dve muchy jednou ranou“ pri riešení záťaží životného prostredia.

Zužitkovaním starých polymérov, vyrábaných z ropných produktov sa zníži množstvo plastového odpadu likvidovaného na skládkach, alebo v spaľovniach, a výroba syntetického paliva vhodného pre existujúce spaľovacie motory prispeje k relatívnemu zníženiu ich uhlíkovej stopy.

Zdroj | Bertone

Nie je jasné, ako chce Bertone zaistiť, aby budúci majitelia GB110 tankovali palivo od Select Fuel, a na akých čerpačkách by sa tak dialo. Teoreticky by sa dalo toto palivo dovážať a distribuovať v malom, pretože Bertone plánuje vyrobiť len 33 vozidiel GB110. Zatiaľ prijíma predbežné objednávky, pričom výroba by mala byť spustená v roku 2024.