Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rehabilitácia spaľovacích motorov? S technológiou Krajete možno áno

Rehabilitácia spaľovacích motorov? S technológiou Krajete možno áno
Juraj Procházka
Rehabilitácia spaľovacích motorov? S technológiou Krajete možno áno

Rakúska spoločnosť Krajete GmbH vyvíja, okrem iného, riešenia na čistenie plynov inšpirované prírodou, zamerané na čistenie na báze adsorbéra emisných plynov.

Ako by ste vnímali spaľovací motor, z ktorého výfukových plynov by zmizli prakticky všetky škodlivé látky? Bol by čistý? A bol by ekologický? Krajete tvrdí, že áno.

Má to však háčik. Firma za „škodlivý“ plyn nepovažuje oxid uhličitý, ktorí mnohí, vrátane klimatických aktivistov a niektorých vedcov, démonizujú a označujú ho kvôli skleníkovému efektu za jeden z hlavných dôvodov otepľovania. Lenže CO2 nielenže nie je jedovatý, ale je nevyhnutnou podmienkou života na Zemi. A netýka sa to len rastlín, pre ktoré predstavuje potravu, ale (z iných dôvodov) aj živočíchov.  

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Elektromobily nemusia byť ekologicky čistejšie, ako spaľováky, tvrdí Green NCAP

Odstránenie takmer všetkých škodlivých zložiek z výfukových plynov automobilov je možné vďaka novej adsorpčnej technológii od Krajete. Je výsledkom dlhoročného vývoja a testovali ju viaceré európske automobilky. Technológia dokáže z výfukových plynov odstrániť uhľovodíky, oxid uhoľnatý, oxidy dusíka, oxid siričitý, aj jemné prachové častice.

Vďaka špeciálnej technológii Advanced Adsorption je plná kapacita čistenia k dispozícii ihneď po naštartovaní spaľovacieho motora. Technológia je dodávaná v ľahko montovateľných dvojitých kartušiach a dá sa prispôsobiť aj na čistenie spalín v priemyselných a domácich spaľovacích systémoch. To tiež nie je márne, pretože „bojovníci zeleného údelu“ vidia nepriateľa životného prostredia aj v pieckach na drevo a v kotloch na pevné palivo.

Zdroj | Blitzkinder Fotografie e.U.

Niekoľko významných automobiliek už roky spolupracuje s Krajete GmbH v oblasti čistenia výfukových plynov automobilov. Vývoj bol spočiatku zameraný na znižovanie škodlivých oxidov dusíka (NOx) na báze prírodného zeolitu. Úspešné pilotné projekty v niekoľkých európskych mestách vyvolali záujem o túto technológiu.

Podľa Dr. Alexandra Krajete-ho, zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Krajete GmbH sa firme podarilo prírodný materiál upraviť a doplniť o ďalšie materiály tak, že jeho adsorbéry dokážu z výfukových plynov odstraňovať aj uhľovodíky, oxid siričitý, oxid uhoľnatý a jemné prachové častice. Advanced Adsorption je ponúkaná v systéme dvojitej kartuše, z ktorých každá viaže dva druhy škodlivín. Pri tom sa odstraňované látky nespaľujú ako v katalyzátore, ale sú reverzibilne viazané.

Pozrite si

Kontroverzné elektromobily? Zmena paradigmy nebude jednoduchá

Na rozdiel od klasického katalyzátora sa to dá zvládnuť bez potrebného času zahrievania, priamo po naštartovaní v studenom stave spaľovacieho motora.

Zdroj | Blitzkinder Fotografie e.U

Pritom v prvých 2 minútach po naštartovaní vzniká viac ako 40 % emisií týchto škodlivín a ešte studený katalyzátor ich nezachytí. Pridanie technológie Advanced Adsorption do motorového vozidla preto umožňuje zachytiť až 100 % všetkých škodlivých emisií z výfukových plynov.

Odstránené zlúčeniny sú však viazané vo filtri, takže nejde o bezúdržbový systém. Krajete aj toto vníma ako výhodu (ako inak?) a uvádza, že zachytené látky môžu byť pomocou tepla uvoľnené a použité ako suroviny. Dusíkaté emisie možno napríklad ľahko premeniť na hnojivo a použiť na poľnohospodárske účely.

Zdroj