Wi-Fi 6 v celom dome? NETGEAR má riešenie, Orbi AX6000

ZDROJ | NETGEAR

Prvý Wi-Fi mesh systém s podporou Wi-Fi 6 štandardu od NETGEARu aktívne používame aj v našej redakcii. Dvojposchodovú budovu systém dokonale pokryl Wi-Fi sieťou. Má ale aj svoje muchy.

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • dokonalé pokrytie veľkých priestorov
  • praktická aplikácia
  • nevtieravý dizajn

Nevýhody

  • vyššia cena
  • slabšia rodičovská kontrola
  • SYNC tlačidlo je vlastne WPS

Jednou vetou

NETGEAR Orbi AX6000 nie je pre každého, no kto potrebuje spoľahlivé bezdrôtové pripojenie pre rozľahlé a komplikované priestory, niet lepšieho riešenia.

Ak máte problémy s pokrytím Wi-Fi sieťou v členitom a komplikovanom byte, dome či kancelárii, určite vám už niekto niekedy poradil Wi-Fi mesh systém. Ide o systém minimálne dvoch Wi-Fi routrov, ktoré medzi sebou komunikujú a vedia pokryť rovnakou Wi-Fi sieťou väčšiu plochu.

ZDROJ | NETGEAR

V prípade troch routrov je napríklad systém schopný pokryť priestor sieťou aj v prípade výpadku jedného routra, satelitu. NETGEAR je v tomto priekopníkom, Wi-Fi mesh systémy už pred rokmi získavali vysoké hodnotenia aj od nás. Testovali sme napríklad systém Orbi AC3000 (RBK50) či Orbi Pro.

Pozrite siČo je to Wi-Fi 6, kde sa stratila 5, 4, 3… a čo najnovšia generácia ponúkne?

Niečo podobné, ale v ešte lepšom, je systém Orbi AX6000 od NETGEARu. Systém totiž ako jeden z prvých podporuje aj najnovší a aktuálne najlepší Wi-Fi štandard 802.11 ax, alebo ak chcete Wi-Fi 6. My sme testovali a aktuálne aj používame v redakcii systém s dvomi routrami Orbi AX6000.

Vďaka podpore Wi-Fi 6 a ôsmim interným anténam v každom routri s podporou beamformingu na 2,4 a 5 GHz pásmach je systém schopný ponúknuť rýchlosť až 6 Gbit/s, teda 6 000 Mbit/s!

Aby toho nebolo málo, využiť môžete aj kábel. Každý z routrov má štyri gigabitové Ethernet porty, hlavný router má 2,5 Gbit/s Ethernet pre prístup k internetu. Pre nás ešte nepodstatným (málo smart home prvkov v redakcii), ale zato celkom príjemným plusom je podpora pre Amazon Alexa či Google Assistant. Dôležitým plusom je fakt, že k Orbi AX6000 je možné pripojiť viac ako 100 zariadení súčasne. 

Už pri inštalácii vás poteší jej jednoduchosť. Všetko je systémom plug&play. Najskôr je vhodné si stiahnuť mobilnú appku a ísť krok po kroku. Do 10 minút aj s hľadaním kábla ste pripojení.

Odporúčam umiestniť hlavný modul a satelit do koncových miestností v dome, byte či kancelárii. Celkovo dokáže dvojdielny systém pokryť takmer 500 m2 plochy. Pripojením ďalšieho satelitu sa plocha pokrytia opäť zvýši na takmer 700 m2, 4 routre pokryjú vyše 900 m2!

NETGEAR vybavil systém aj ochranou voči tretím stranám. NETGEAR Armor je síce iba na skúšku, no ročný poplatok nie je tak vysoký, aby sa ochrana neoplatila. Celkovo vyjde systém na takmer 900 €, no stojí to za to.

V redakcii pracujeme s veľkými dátami vrátane streamingu 4K videa aj na troch televízoroch súčasne a ani raz sa nestalo, že by sme mali problém s rýchlosťou či pokrytím. Redakcia je na dvoch podlažiach, na oboch máme po jednom prvku zo systému.

ZDROJ | NETGEAR

Rýchlosti bez problémov s Telekom optikou dosahujú cez 300 Mbit/s v najvzdialenejšej miestnosti od routra. Čo viac si priať? Azda len nižšiu cenu. Na druhej strane, dva routre dokážu nahradiť viacero routrov či zosilňovačov signálu. Len čo to bude možné, skúsime v redakcii všetci naraz spraviť záťažovú skúšku – všetky naše zariadenia pripojíme na streaming či inak náročnú dátovú službu. Sami sme zvedaví, čo to spraví nie len s optikou, ale aj samotnou Wi-Fi sieťou. Wi-Fi 6 by si mala ale poradiť aj s veľkým množstvom zariadení.

Za nevýhodu možno považovať vyššiu cenu, ale aj fakt, že na routri nenájdete tlačidlo WPS pre spojenie s inými podporovanými zariadeniami (tlačiareň a pod.). Tlačidlo WPS je ale vlastne tlačidlo Sync na oboch routroch. Prečo ho NETGEAR premenoval netuším. Drobnosť, ale prekvapí, keďže od tlačidla Sync predpokladáte tlačidlo na spustenie synchronizácie routrov v mesh systéme.

Sklamaním je aj slabšia rodičovská kontrola cez appku. Orbi AX6000 sa asi bežne nekupuje do domácností, ale skôr do firiem, no aj tak by sa v aplikácii rodičovská kontrola zišla.

Každopdáne, NETGEAR Orbi AX6000 nie je pre každého, no kto potrebuje spoľahlivé bezdrôtové pripojenie pre rozľahlé a komplikované priestory, niet lepšieho riešenia.

Aj preto si od nás vyslúžil ocenenie:

Komentáre k článku