Volvo XC60 – Vydarené dynamické SUV

Presne 10 rokov po tom, ako svet v Detroite uvidel prvý koncept modelu Volvo XC60, prichádza na náš trh už druhá generácia švédskeho bestselleru. Vyskúšali sme si ju.

Volvo XC60 je nielen v portfóliu automobilky ikona. Do predaja sa dostalo v roku 2008 a do našej redakcie o rok neskôr, prvú recenziu ste si mohli prečítať ešte v časopise NAVIBOX (áno, boli časy, keď sme aj takýto titul vydávali). Boli sme z neho nadšení a osobne si stále pri pohľade na pôvodnú generáciu XC60 poviem, že toto SUV je tak dobré, žeby ani nepotrebovalo generačnú obmenu.

Mimochodom, predáva sa stále s označením BEST SELLER a môžete si ho kúpiť výrazne lacnejšie ako novú XC60-ku. Chybu neurobíte, je to stále dobré auto s nadčasovým dizajnom. To, čo sa tvorcom podarilo pri novej generácii, si však nezaslúži nič iné len obrovskú poklonu.

recenziaVolvo XC90 – pokrok jednoducho nezastavíš

Novinka si totiž zobrala všetko dobré z modelov XC90, S90 a V90 a zachovala si dynamický vzhľad pôvodnej XC60-ky. Podľa mňa ide aktuálne o najkrajšie Volvo vôbec, ak nie najkrajšie a najštýlovejšie SUV na trhu. V testovanej bielej perleťovej farbe vyniká mohutná maska chladiča, typická pre nové modely Volvo.

Svetelný podpis adaptívnych predných LED svetiel je tiež nezameniteľný. Navyše R-DESIGN prevedenie pôsobí dynamicky a čo ma milo prekvapilo, auto je mimoriadne komfortné aj na 21-palcových R-DESIGN diskoch. A je jedno či jazdíte v režime Off Road alebo Hybrid.

K dispozícii máte 5 preddefinovaných jazdných režimov a ďalší si môžete prispôsobiť individuálne. Najčastejšie som však využíval režim PURE pre ekologickú jazdu či Hybrid. Pod kapotou som mal totiž motorizáciu s označením T8 eAWD.

Je to ten plug-in-hybrid kombinujúci najsilnejší benzínový dvojliter s elektromotorom (65 kW/87 k) s kombinovaným výkonom až 300 kW, čiže 407 koní(!). Zrýchlenie z 0 na 100 za 5,3 sekundy. Znie to dobre, že? Až na to, že „opretie“ do sedačiek sa nekoná. Volvo XC60 v tejto motorizácii je síce rýchle, ale pocit športovej jazdy v tomto komfortnom SUV dosiahnete ťažko. Nepáčil sa mi ani zvuk motora po tom, ako zošliapnete plynový pedál z jazdy na elektrinu.

Aj výrobcom udávaná kombinovaná priemerná spotreba je skôr výsmechom. Na papierových 2,1 l/100 km sa dostanete možno ak prejdete viac ako 80% trasy len na elektrický pohon. Ale to by ste museli nabíjať príliš často.

S plne nabitou batériou prejdete maximálne 30-35 kilometrov. Z 220V zásuvky sa XC60-ka síce nabije za cca. 2,5-hodiny, ale len v prípade že povolíte nabíjačke maximálny prúd 13A. Mimochodom možnosť voľby prúdu od 6A do 13A kvôli poistkám v domácnosti vítam, toto je prvý plug-in-hybrid, ktorý som sa neobával nabíjať aj v noci bez dozoru.

Nabíjací kábel od spoločnosti Mennekes má možnosť voľby vstupného prúdu od 6A do 13A, čo v praxi oceníte!

Reálne sa pripravte na spotrebu na úrovni 8 l/100 km keď budete jazdiť naozaj ekonomicky a miniete aj plne nabité batérie. Dlhodobo a s trocha tvrdšou nohou, veď keď máte výkon 400 koní prečo nie, budete mať priemer určite na úrovni 10 litrov a viac.

recenziaVolvo S90 – luxus, ktorý budete chcieť v garáži

Interiér sa drží súčasnej línie najnovších modelov Volvo. Srší z neho luxus a prémiová kvalita spracovania. Samozrejmosťou je veľký centrálny 9-palcový dotykový displej systému Sensus Navigation.

Jazdu čisto na elektrický pohon si však budete užívať kvôli tichu v interiéri, celkovo je XC60-ka odhlučnená výborne. O to viac vás to poteší, ak si priplatíte 3 000 eur za 1 100 W ozvučenie Bowers & Wilkins. Zvukové orgie môžu začať, nehovoriac o nádherných žltých reproduktoroch prekrytých kovovými krytmi, okrúhlemu dizajnu reproduktora na prístrojovej doske odkazujúcemu na známe high-end modely B&W či odvetrávanému subwooferu. Zvuk je dokonalý aj pri extrémnej hlasitosti!

Veľmi dobrý dojem som mal aj z kvality spracovania interiéru. Ak máte pocit, že vidíte kov, tak je to kov – žiadny nastriekaný plast. Štartovanie pootočením ovládača START/STOP doprava či zmena režimov jazdy dizajnovým valčekom sú nič oproti krištáľovej riadiacej páke 8-stupňovej automatickej prevodovky Geartronic, ktorú vraj ručne vyrobili švédsky sklári zo spoločnosti Orrefors. Skutočný krištáľ, navyše podsvietený, je ozajstným šperkom, dokonca vás v zime príjemne chladí pri radení.

Krištáľová, ručne vyrobená a podsvietená riadiaca páka 8-stupňovej automatickej prevodovky od švédskych sklárov Orrefors je vrcholom exkluzivity.

Tento interiér pôsobí luxusne a bude vás rozmaznávať pri každej jazde. Dlhodobo považujem sedadlá Volvo za jedny z najpohodlnejších, nielen kvôli špeciálny opierkam hlavy, tu tomu nie je inak.

Na hlavnom displeji si môžete nechať zobraziť aj 360° pohľad na okolie. Jednotlivé kamery je možné aj priblížiť.

Na ovládanie cez dotykový displej systému Sensus Navigation si chvíľu budete zvykať. Keď sa s ním zohráte, pochopíte, že to vo Volve mysleli len dobre. Menu sa prispôsobuje tomu, čo najčastejšie používate a reakcie na dotyk sú presné. Asistenčné systémy, ako aj Head-up displej si nastavujete práve tu.

Apropo, pri Head-up displeji som si nevedel zvyknúť na veľkú medzeru medzi ukazovateľom rýchlosti a prečítanými dopravnými značkami. Uprostred síce počas navigovania máte navigačné pokyny, ale bez navigácie mi tá šírka zobrazenia údajov s nevyplneným medzipriestorom prekážala.

Pilot Assist umožní poloautonómnu jazdu len na pár sekúnd (viď. zelený volant vľavo dole a upozornenie na použitie riadenia). Stačí však priložiť prst na volant a systém funguje ďalej.

Prístrojový panel je tiež digitálny a na 12,3-palcovej uhlopriečke vyzerá dobre aj mapa medzi rýchlomerom a otáčkomerom. Oceňujem zmenu grafiky pri zmene jazdných režimov aj prehľadné zobrazenie asistenčných systémov.

Len údaje palubného počítača a multimédií mohli byť krajšie. Keď si ich zobrazíte, vidíte až triviálnu grafiku, no napríklad už neupravíte hlasitosť tlačidlami na volante – tie v tomto prípade plna funkciu pohybu medzi údajmi palubného počítača.

Asistenčných systémov je v XC60-ke množstvo, rozhodne sa oplatí priplatiť za poloautonómne riadenie Pilot Assist. To spája výhody adaptívneho tempomatu a automatického držania auta v jazdných pruhoch. Dokážete takto i zatáčať a volantu sa stačí len každých pár sekúnd jemne dotknúť.

Vylepšená je aj technológia City Safety teraz aj s podporou riadenia, kde vám systém pomáha pri vyhýbacom manévri. Volvo si naďalej drží latku v bezpečnosti mimoriadne vysoko. A to je dobre.

Volvo XC60 je vydarené dynamické SUV, ktoré vás dostane luxusným interiérom, kvalitnými materiálmi, množstvom bezpečnostných asistenčných systémov a užijete s v ňom mimoriadne pohodlnú jazdu. Verzia T8 eAWD však nebude najšťastnejšou voľbou, navyše cena testovaného modelu na úrovni 90 020 € je privysoká.

ZdrojČasopis TECHBOX 12/2017 – 01/2018

Komentáre k článku