Synology Diskstation DS118 – jednoduchý, ale praktický NAS do domácnosti

Každý máme vo svojich zariadeniach dáta, ktoré sú naše a radi by sme si ich niekam uložili. Či sa už jedná o rodinné fotografie, zaujímavé videá alebo dôležité dokumenty. Niekedy je ich toľko, že sa nám už nezmestia do smartfónu alebo notebooku. Vtedy často pristúpime k uloženiu na externý disk alebo sieťové úložisko.

Naše hodnotenie

82%
0 100

Výhody

  • vysoký výkon
  • prehľadný a komplexný systém

Nevýhody

  • miesto iba pre jeden disk
  • cena

Jednou vetou

Synology Diskstation DS118 je sieťovým úložiskom vhodným do domácnosti. Možno nie je najlacnejším, ale patrí k najspoľahlivejším.

Synology Diskstation DS118 je práve takým sieťovým úložiskom. Nové produkty tohto výrobcu sa na trhu objavujú už pravidelne, a tak ani DS118-ka neunikla našej pozornosti. Jej hlavným definujúcim parametrom je možnosť osadenia iba jedného pevného disku. Zato ale ponúka moderný operačný systém a množstvo výkonu, ktorý konkuruje aj vyšším triedam.

DS118 nie je úplne najlacnejší model od Synology, jedná sa dokonca o najvýkonnejší jedno-diskový model v ponuke. Tomu zodpovedá aj osadený 64-bitový štvorjadrový procesor Realtek pracujúci na frekvencii až 1,4 GHz. Ten okrem iného zvláda bez problémov prehrávanie 4K videa, a to dekódovanie H.265. Bez aplikácií je dostupných 1 GB operačnej pamäte DDR4. Aby ste ju dokázali využiť, je potrebné mať spustených niekoľko služieb naraz. Rýchlosť prehrávania do siete je prakticky priamo úmerná kvalite vášho gigabitového routera. Rýchlosti čítania a zápisu presahujúce 100 MB/s sú v tomto prípade reálne dosiahnuteľné.

Aj po softvérovej stránke dostávate plnokrvný Diskstation OS, teda ten, ktorý je dostupný aj pri vyšších radoch sieťových úložísk. Samozrejme, niektoré funkcie ako RAID nie sú dostupné pri osadení iba jedného disku. Ak by ste ale predsa len potrebovali pripojiť ďalší disk, je to možné pomocou dvojice USB 3.0 portov nachádzajúcich sa na zadnej strane zariadenia. Okrem nich tu nájdete už iba jednu gigabitovú sieťovú kartu a konektor napájania.

Najväčšou slabinou DS118-ky je práve možnosť osadenia iba jediného disku. Vaše dáta tak nemajú žiadnu formu ochrany pred zlyhaním a v prípade, že sa disku niečo stane, pravdepodobne sa môžete s vašimi dátami navždy rozlúčiť. Práve preto väčšina zákazníkov kupuje sieťové úložiská s miestom pre 2 a viac diskov. Ak však chcete mať doma iba miesto pre dáta, ktoré nie sú pre vás životne dôležité, ako napríklad videá alebo hudbu, tak je DS118-ka ideálny kandidát.

Po stránke dizajnu sa mi zdá, že Synology v tomto prípade až zbytočne šetrilo na použitom materiáli. Zdrsnený ABS plast mi na dotyk pôsobí lacným dojmom, aj keď je konštrukčne spracovaný na vysokej úrovni. Navyše sa na neho rýchlo lepí prach a odtlačky prstov, takže s čistením zariadenia, ktoré väčšinou niekde stojí a zapadá prachom, bude rozhodne zábava. Je to veľká škoda, pretože zvnútra je všetko precízne spracované a potešil ma aj fakt, že osadený ventilátor si v prípade poruchy po záruke vymení aj začiatočník. Aj tu je vidieť, že Synology predáva svoje stanice na dlhoročné použitie, čo sčasti ospravedlňuje vyššiu cenu.

Pri cene atakujúcej hranicu 200 € ale nie je DS118-ka rozhodne lacným zariadením. K tomu si musíte ešte samozrejme prirátať cenu pevného disku, ktorý do neho osadíte. Pre niekoho sa to môže zdať priveľa za jednoduché zariadenie, ktoré navyše pojme iba jeden disk. Synology je ale osvedčená značka, ich systém je rokmi prepracovaný a ponúka veľké množstvo vlastných aplikácií a možností prispôsobenia na mieru rovnaké ako u násobne drahších modelov. Ak teda chcete stabilné a jednoduché domáce úložisko multimédií alebo iného nekritického obsahu, tak je DS118-ka medzi najlepšími možnosťami na trhu.

Sieťové úložisko Synology Diskstation DS118 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Synology Diskstation DS118

Cena 189,00 €
Veľkosť
166x71 x 224 mm, 0,7 Kg (bez disku)
Hardvér
Realtek RTD1296 1400 MHz (4 jadrá), 1 GB DDR4 RAM, 1 SATA III konektor pre 2,5“/3,5“ disk (do veľkosti 12 TB), 2x USB 3.0, gigabit LAN (RJ45)
Softvér
OS Synology Diskstation 6.2
Cena
189,00 €

Komentáre k článku