Súboj 27” monitorov Philips vs. Samsung

Porovnali sme dvojicu 27” monitorov, ktoré sa snažia zaujať po svojom. Jeden ide na to s podsvieteným stojanom, druhý umožní bezdrôtové nabíjanie smartfónov. Ktorý je lepší?

DIZAJN A OVLÁDANIE
Oba monitory sú vhodné tak do domácnosti, alebo modernej kancelárie vďaka bielemu vyhotoveniu a štýlovým prvkom. Philips zozadu upúta jemnou vlnitou štruktúrou, Samsung sa chce zas odlíšiť modrým priehľadným plastovým orámovaním displeja. Hodnotnejšie pôsobí Philips, navyše má displej osadený o čosi vyššie. To sa počíta, keďže ani jeden z monitorov neumožňuje polohovateľnosť displeja vo vertikálnom smere.

Philips má prehľadnejšie menu ovládania a navyše tlačidlá, i keď dotykové, sú vpredu. V menu monitora Samsung sa musíte zorientovať, výhodou je päťsmerový joystick, ktorý však musíte vždy nahmatávať v zadnej časti monitora.

suboj_monitory_philips
Philips 275C5QHGSW za cenu 389,00 €ZDROJ | Philips

KVALITA OBRAZU
Pre mnohých bude kvalita obrazu monitora alfou a omegou pri kúpe. Určiť však jednoznačného víťaza je ťažké. Oba monitory poskytnú rovnakú 27-palcovú uhlopriečku s Full HD rozlíšením, ktorú v súčasnosti považujem za ideálnu. Philips používa špičkový panel AH-IPS s veľmi dobrým jasom a vernými farbami. V nastaveniach si môžete vybrať aj rôzne smart režimy, ktoré dynamicky prispôsobujú kontrast a sýtosť farieb.

Efektne pôsobí aj úzky rám okolo panela. Samsung zvolil PLS panel s vysokou úrovňou jasu. Farby sú pekné, opäť si môžete vybrať aj z viacerých špeciálnych režimov. Navyše poteší odozva len 4 ms. Lepšie sa mi však pracovalo s monitorom Philips.

suboj_monitory_samsung
Samsung LS27E370DS za cenu 354,00 €ZDROJ | Samsung

ŠPECIÁLNE FUNKCIE
Každý z testovaných monitorov chcel zaujať svojím stojanom. Philips ide na to s podsvietením stojana vďaka technológii Ambiglow+. Podsvietenie sa vie prispôsobiť aktuálnemu obrazu na monitore, alebo si môžete zvoliť vlastnú farbu. Počas niekoľkotýždňového testu som tejto vychytávke na chuť neprišiel, a to milujem svetlá.

Navyše ak pracujete s notebookom, práve stojan si budete prekrývať a podsvietenie stratí význam úplne. To isté platí aj pre stojan Samsungu. Ten má totiž integrovaný bezdrôtový štandard Qi pre bezdrôtové nabíjanie zariadení, napríklad vášho smartfónu. Super nápad! Mám S6 edge+, ale nabíjal som ho minimálne. Umiestnenie za otvoreným displejom notebooku je jednoducho nevhodné na každodenné používanie, pri hovore musíte zakaždým sklápať displej, aby ste videli čo sa deje. Navyše stojan je ďaleko od vás.

Ak by som si mal vybrať svetlo alebo bezdrôtové nabíjanie, vyhralo by nabíjanie, predsalen ide o praktickejšiu funkciu. Philips vás však poteší aj podporou MHL-HDMI, ktorá Samsungu chýba.

suboj_monitory_philips2
Philips monitor má podsvietený stojan vďaka technológii Ambiglow+.
suboj_monitory_samsung2
Stojan Samsungu umožní bezdrôtové nabíjanie zariadení

Obe novinky sú si veľmi podobné, dokonca i cenou. Ak nevyužijete bezdrôtové nabíjanie, vyberte si monitor Philips. Poteší vás dizajnom či vyšším umiestnením a kvalitou displeja. Ak však máte smartfón s bezdrôtovým nabíjaním, kúpte si určite monitor Samsung.

Komentáre k článku