Samsung HW-K950 a UBD-K8500 – ideálne domáce kino

ZDROJ | Samsung

Samsung je známy svojimi zostavami soundbarov ako alternatívami k 5.1ch zostavám pre domáce kino. V ponuke ich má mnoho. Novinka K950 je ale iná.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • nevtieravý dizajn
  • jednoduchá inštalácia
  • slušný zvuk

Nevýhody

  • pomerne vysoká cena
  • chýba NFC
  • krátke káble k satelitom

Jednou vetou

Samsung HW-K950 a UBD-K8500 je systém domáceho kino pre náročnejších, ktorí si chcú užívať priestorový zvuk z BD diskov.

ZDROJ | Samsung

Okrem toho, že má bezdrôtové satelity a subwoofer, nevytvára len 5.1ch systém, ale 5.1.4-kanálový systém pre Dolby Atmos zvuk. Aký to je?

Takmer ako klasický 5.1ch systém, no v soundbare a satelitoch sú ďalšie reproduktory, ktoré mieria smerom nahor pod určitým uhlom, aby vytvárali dojem dokonalého virtuálneho zvuku zo všetkých strán. K tomu sa však ešte dostanem.

ZDROJ | Samsung

Samotný soundbar je pomerne nenápadným kusom elektroniky pri televízore. Má síce rozmery až 1 210 x 82 x 131,5 mm, no Samsung upustil od prečačkaných a pretvarovaných výstrelkov.

Na TV stolíku alebo na stene (úchyty v balení) tak budete mať masívny systém takmer celý potiahnutý kovovou mriežkou v čiernej matnej farbe.

ZDROJ | Samsung

Ak si naň posvietite, uvidíte dvojicu reproduktorov namierených nahor a 9 menších reproduktorov smerujúcich dopredu. Pod mriežkou je navyše jednoduchý LED informačný displej. Na bočnej strane sú štyri základné ovládacie tlačidlá.

ZDROJ | Samsung

Chýba mi tu jedine NFC pre rýchle párovanie cez Bluetooth. Satelity sú dizajnovo veľmi podobné. Aj tie sú pomerne veľké, pričom oba majú dva reproduktory – jeden dopredu a jeden dohora.

V ich prípade mi však vadil krátky sieťový kábel. Odporúčam tiež siahnuť po príplatkových stojanoch, pretože ich len tak na rohy sedačky nepoložíte.

ZDROJ | Samsung

Subwoofer sa dizajnovo trochu vymyká ostatným trom reproduktorom. Pomerne veľký 8“ menič je krytý látkovým poťahom.

Kabinet je z masívnej drevotriesky v matnej čiernej, takže nebude až takým lapačom prachu, ako lesklí konkurenti.

ZDROJ | Samsung

Zapájanie je otázkou pár minút. Stačí všetky štyri reproduktory pripojiť k elektrickej sieti a je to. Po zvukovej stránke ma zostava Samsung K950 prekvapila. Juhokórejský výrobca totiž nemá povesť hi-end značky pre audio produkty, no v tomto prípade musím zložiť pomyselný klobúk z hlavy.

Zvuk je veľmi čistý, len si ho treba manuálne nastaviť pomocou šikovného diaľkového ovládania. Podpora Dolby Atmos znie vznešene, má však jeden problém.

Na plnú funkčnosť potrebujete zdroj s Dolby Atmos zvukom. To znamená, že sa vám zíde vlastniť Blu-ray prehrávač UBD-K8500 a potom i filmy s Dolby Atmos zvukom. Existuje Blu-ray od Dolby s perfektnými ukážkami možností Dolby Atmos, no chce to film.

ZDROJ | Samsung

Skúsil som teda nový Warcraft. Bolo to neskutočné. Masívny zvuk znel z každej strany a cítil som sa ako v kine. To, či znel aj zo stropu, ťažko povedať, no asi áno. Priestorový efekt bol na jednotku.

Pri bežnom sledovaní TV či klasických DVD/BD diskoch to nie je zlé, ale nevyužijete plný potenciál zostavy. Zapnúť si môžete aj jeden zo 6 režimov zvuku (Hudba, Film, Večer ai.).

ZDROJ | Samsung

Zaujímavosťou je manuálne nastavenie hlasitosti pre každý z reproduktorov zvlášť (okrem subwoofera). Novinke nechýba ani možnosť zapojenia do multiroom systému v domácnosti.

Appka s rovnomenným názvom od Samsungu je ukážkou toho, ako by mala aplikácia pre multiroom vyzerať. Jednoduchá, prehľadná, rýchla a bohatá na nastavenia či služby. Nechýba tu ani TIDAL, či dokonca budík.

ZDROJ | Samsung

Cena reproduktorov K950 je 1 479,00 €, Blu-ray prehrávač K8500 stojí 484,00 €.

Samsung HW-K950 ma prekvapil. Má svoje muchy, ale po zvukovej stránke je výborný. Bohaté nastavenia, výborná mobilná appka či podpora nového Dolby Atmos mu hrajú do karát. V kombinácii s Blu-ray prehrávačom je to výborný set domáceho kina pre náročnejších. Najnáročnejší sa musia popozerať po iných zostavách.

Komentáre k článku