Samsung Galaxy Ace 2: najlepšia ponuka súčasnosti?

Samsung Galaxy Ace sa stal populárnym a dobre predávaným smartfónom aj napriek niektorým nezanedbateľným chybám – napríklad malej pamäti RAM, pomalšiemu procesoru či displeju s nižším rozlíšením. Aj tak ale ponúkol rozumnú a dostatočnú výbavu na pohodlné používanie nového operačného systému, ktorý vtedy začínal svoj zlatý vek.

Naše hodnotenie

81%
0 100

Výhody

  • priaznivá cena
  • výborný displej s rozumným rozlíšením
  • výkon, ktorý by mal vystačiť ešte dlho
  • aktualizácia na Android 4.0
  • dostatok pamätí
  • solídna ostatná výbava

Nevýhody

  • lesklé bočné hrany (zhoršenie oproti Galaxy W)
  • video stále nezaostruje a nepreostruje
  • batéria mala mať väčšiu kapacitu

Jednou vetou

Galaxy Ace 2 je skrátka rozumná kúpa, veď vďaka pomerne veľkému displeju so štandardným rozlíšením a nadpriemernému výkonu zvládne všetko, čo od androidu z roku 2012 môžete očakávať.

Samsung Galaxy Ace 2 by mal byť priamym nástupcom tohto bestselleru, no pravda je taká, že zlepšenia sú natoľko razantné, že môžeme hovoriť skôr o náhradníkovi za pomerne vybavený Galaxy W. Keďže tento už dlhší čas používam, mohol som ho s novinkou pekne bok – po boku porovnať.

Samsung Galaxy Ace 2

Zadný kryt je z veľkej časti potiahnutý textúrou

Konštrukčné spracovanie je také, na aké sme u Samsungu zvyknutí – plast, ale kvalitný. Hlavná časť zadného krytu je potiahnutá textúrou, v porovnaní s Galaxy W ale menej výraznou. Takže mobil sa drží stále dobre a o trošku lepšie vyzerá. Ostatok tela je už žiaľ lesklý. Samsung našťastie ešte nepodľahol trendu nahrádzať tlačidlá pod displejom virtuálnymi na displeji, navyše ešte stále používa jedno tlačidlo fyzické, čo je veľmi dobre. Okrem neho môžete displej odomykať aj vypínačom v pravom boku, súčasným stlačením týchto tlačidiel vytvoríte screenshot. Veľkosť i hmotnosť zariadenia sú veľmi príjemné a podľa môjho názoru práve uhlopriečka displeja okolo 3,7-4 palce ponúka ideálny kompromis medzi pohodlím v zmysle veľkosti a možnosťou ovládania jednou rukou. Oproti Galaxy W displej narástol o 0,1“, oproti Galaxy Ace o 0,3“. Navyše pochádza z novej rodiny PLS, nástupcu IPS – vďaka čomu dosahuje plné pozorovacie uhly a o niečo krajšie farby. Rozlíšenie 800 x 480 bodov je na tejto uhlopriečke výbornou voľbou, zabezpečuje plnú kompatibilitu aplikácií, rozumnú jemnosť (246 PPI) a na rozdiel od HD panelov zbytočne nevyšťavuje batériu a grafické jadro.

Samsung Galaxy Ace 2Samsung Galaxy Ace 2

Hardvér? Solídny, ale nie prehnaný

Fotoaparát sa oproti Galaxy W nezmenil – ani rozhraním, ani kvalitou. Stále teda ide o priemerný snímač s LED bleskom a autofókusom. Nastavenia sú bohaté, avšak Samsung ešte stále neobjavil možnosť preostrovať vo videu, čo poriadne degraduje výsledné video, predovšetkým v horšom svetle a z kratšej vzdialenosti. Ostatní výrobcovia, napríklad Sony, už túto vymoženosť implementujú aj do smartfónov nižšej strednej triedy. Rozlíšenie fotiek zostalo na 5 Mpx, u videa stále figuruje 720p. Pochvalu si Samsung zaslúži za hardvér. Ako už bolo spomenuté, Galaxy Ace mal problém s mierne pomalším procesorom, občasným nedostatkom operačnej pamäte a nižším výkonom grafického jadra. Dvojka toto všetko s prehľadom rieši. RAM-ka narástla na úctyhodných 768 MB, takže nebude problém ani po prechode na Android 4.0. Bežne má používateľ k dispozícii 250-350 MB, čo je naozaj komfortná hodnota. O nič horšie na tom nie je procesor. NovaThor U8500 od ST-Ericsson má dve jadrá podtaktované na 800 MHz, vďaka čomu podáva dobrý výkon (Quadrant okolo 2 000 b.) a zároveň nevycicia batériu tak rýchlo. Problém s nedostatkom výkonu by mohol nastať len pri aplikáciách využívajúcich iba jedno jadro, ale tých bude ubúdať. Výhodou je aj výkonné grafické jadro ARM Mali-400MP, ktoré poznáme z Galaxy S II. Ani v náročných hrách žiadny problém. Vnútorná pamäť ponúka 2,3 GB miesta a je rozšíriteľná pamäťovými kartami, kiežby sme mohli povedať „samozrejme“.

https://www.youtube.com/watch?v=oyxi6_jaxaU

Zatiaľ stačí perník, zmrzlina má čas

Operačným systémom je zatiaľ Android 2.3.6 rozšírený pomerne rozsiahlou a aj mierne náročnejšou nadstavbou. No vzhľadom na vyššie opísaný výkon to nie je problém. Ak ste za posledné mesiace držali v rukách niektorý Samsung s Androidom, prostredie vás neprekvapí. Veľa sa toho od minuloročného Galaxy W nezmenilo. Nová je prakticky len odomykacia obrazovka, aj keď iba vizuálne, principiálne prebieha odomknutie rovnakým spôsobom. To ale vôbec nevadí, práve naopak. Nadstavba Samsungu ponúka šikovné skratky v informačnej lište, praktického správcu procesov (s rýchlym uvoľnením RAM), správcu súborov, prehliadač dokumentov, rôzne služby sociálnych sietí, editor fotografií a ďalšie. Osobne som si veľmi obľúbil „Minipapier“ – praktický widget s poznámkami. Prítomné programy pre hlasové ovládanie žiaľ nefungujú v slovenčine a ani s angličtinou neboli moje skúsenosti dobré. Výrobca zatiaľ spomenul aktualizáciu na Android 4.0 iba v jednom produktovom videu, inak túto výhodu nespomína, takže príchod updatu nie je istý. V každom prípade, hardvérovo to novinka zvládne. Po aktualizácii samozrejme dôjde k razantnej zmene vzhľadu prostredia, pribudnú nové funkcie, ale aj klesne výkon. No vďaka rezerve Galaxy Ace 2 určite zostane dobre použiteľný aj napriek vyšším nárokom. Práve schopnosť zvládnuť bez problémov Android 4 (aj novší 4.1) testovaný prístroj odlišuje od väčšiny konkurentov, ktorí s jedným jadrom a najmä 512 MB RAM môžu mať problémy.

Samsung Galaxy Ace 2

Batéria nesklame

Ja osobne si veľmi dám záležať na výdrži batérie. Je fajn, ak majú smartfóny výkon približujúci sa notebooku, ale to nie je dôvod prehliadať fakt, že batérie narastajú neúmerne pomalšie, v skutočnosti takmer vôbec. Niektorí výrobcovia to už našťastie začínajú chápať. Ak má byť Samsung Galaxy Ace 2 bestsellerom a adeptom na rozumnú kúpu, nesmie sklamať ani v tejto oblasti. A skutočne nesklamal. Kapacita 1 500 mAh je síce rovnaká ako u Galaxy W, ktorý mal okrem toho menší displej a nižší výkon, no postačí. Výdrž batérie samozrejme závisí od používania, Ace 2 však tak či tak vydrží podstatne dlhšie, než high-endy alebo napríklad Xperia sola. Jeden deň nie je problém, pri striedmejšom používaní pokojne aj dva alebo ešte viac.

TIP: Viac fotografií a screenshotov nájdete v galérii pod článkom.

Najvýhodnejší?

Galaxy Ace 2 je skrátka rozumná kúpa. Vďaka pomerne veľkému displeju so štandardným rozlíšením a nadpriemernému výkonu zvládne všetko, čo od androidu z roku 2012 môžete očakávať. Veľká výkonová rezerva znamená, že to bude platiť aj po prechode na náročnejší Android 4.0. Cena je stanovená pomerne rozumne a určite ešte bude klesať. Skrátka, ak si plánujete kúpiť rozumný android, ktorý ovláda všetky moderné funkcie a zároveň sa morálne nezastará po pol roku, Samsung Galaxy Ace 2 je v súčasnosti asi najlepším kandidátom na kúpu. Ak by som sa mal rozhodnúť ja, za súčasných podmienok by som neváhal.

Samsung Galaxy Ace 2

Samsung Galaxy Ace 2 (GT-I8160)
Operačný systém Android 2.3.6+TouchWiz, aktualizácia na Android 4.0
Displej PLS, 3,8″, 480 x 800 b., 246 PPI
Procesor dvojjadrový 800 MHz ST-Ericsson NovaThor U8500, GPU ARM Mali 400-MP
Pamäte 768 MB RAM (250-350 MB voľná), 4 GB užívateľská (2,3 GB voľná), microSD slot
Fotoaparát 5 Mpx, AF, LED blesk, HD video (1 280 x 720 b.), VGA webkamera
Bezdrôtové moduly HSPA, GPS, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 s A2DP
Konektory microUSB 2.0, microSD (max 32 GB), 3,5 mm audio
Rozmery, hmotnosť a batéria 118 x 62 x 10,5 mm, 122 gramov, 1 500 mAh