Samsung GALAXY Tab A LTE

Samsung vymenil obľúbené dostupné modely tabletov Tab 4 za nové s označením Tab A. Podarí sa mu aj po roku zaujať s podobnými parametrami a s novým displejom s pomerom strán 4:3?

Naše hodnotenie

62%
0 100

Výhody

  • tenké telo
  • kvalita spracovania
  • aplikácie
  • hardvér

Nevýhody

  • rozlíšenie displeja
  • cena
  • umiestnenie reproduktorov
  • menej štandardný pomer strán displeja 4:3

Jednou vetou

Samsung Galaxy Tab A vyzerá dobre, najmä poteší tenké telo.

Po roku prišla na trh nová generácia cenovo dostupných tabletov Samsung, tentokrát s označením Galaxy Tab A. K dispozícii bude tentokrát len jediná uhlopriečka displeja, no môžete si vybrať medzi verziami s Wi-Fi, Wi-Fi + S Pen alebo Wi-Fi + LTE. V redakcii sme testovali najdrahšiu dostupnú verziu tabletu Wi-Fi + LTE (SM-T555) v odporúčanej cene 369 €. Prečítajte si, ako nás novinka zaujala.

Samsung Galaxy Tab A celkový pohľad

S nadšením spomínam na test tabletu Samsung Galaxy Tab S či už v 8.4 alebo v 10,5-palcovej verzii. Určite si prečítajte napríklad recenziu z minulého roka – Samsung Galaxy Tab S 10.5. Prečo píšem práve o tomto tablete, a nie o Tab 4-kách, na ktoré práve novinka Samsung Galaxy Tab A nadväzuje? Preto, lebo dizajnom nové A-čko najviac pripomína práve Tab S-ká. Pri pohľade spredu nevidieť rozdiel. Bočné hrany či celá zadná strana vás však už nenechá na pochybách, že toto je lacnejšia verzia tabletu.

Samsung Galaxy Tab A bočný pohľad

Čistý plast zadného krytu bez atraktívnej perforácie vôbec nepôsobí tak luxusne ako pri Tab S, skôr úplne obyčajne. Na svoju kategóriu je však spracovanie na vysokej úrovni. Celkovo je telo veľmi pevné a poteší vás i tenkosť tabletu. Hrúbka 7,5 mm je naozaj dobrou hodnotou. Dokonca nechýbajú špeciálne otvory na zadnej strane pre pevné uchytenie puzdra, po vzore série Tab S.

Samsung Galaxy Tab A pohľad zozadu

Opäť však musím vysloviť sklamanie, že na týchto miestach nie sú radšej poriadne stereo reproduktory. OK, aj umiestnenie na bočných stranách je postačujúce, ale určite nie tak, ako v prípade novinky Samsung Galaxy Tab A. Oba reproduktory sa totiž nachádzajú v spodnej hrane tabletu (na výšku) po boku microUSB konektora a 3,5 mm audio konektora. Prečo je umiestnenie nešťastné? Skúste si tablet otočiť na šírku a pochopíte.

Samsung Galaxy Tab A reproduktory

Reproduktory počuteľne hrajú len z jednej bočnej hrany, na čo som si pri sledovaní akéhokoľvek videa nevedel zvyknúť. Navyše ich zvuk je vyslovene zlý. Pritom ostatné tlačidlá majú štandardné umiestnenie aj dobrú odozvu. Na tele nechýba ani slot pre microSD pamäťovú kartu či SIM kartu s LTE. V prednej časti nájdete aj známe Samsung hardvérové tlačidlo  či dvojicu dotykových tlačidiel pre krok späť či vyvolanie spustených aplikácií. Výhodou tlačidla aplikácií je aj možnosť jeho podržaním vyvolať aplikácie, ktoré môžu byť naraz zobrazené na jednej obrazovke.

Samsung Galaxy Tab A tlačidlo

Na tele tabletu nájdete aj zadný či predný fotoaparát. Slabý 5 Mpx snímač hlavného fotoaparátu však vytvára podpriemerné fotografie, pričom zabudnite na použiteľné nočné snímky. Video len v HD rozlíšení tiež nie je žiadnou výhrou, jednoducho ide o doplnkovú funkciu, na fotografovanie a nahrávanie videí použite radšej svoj smartfón. S predným 2 Mpx fotoaparátom aspoň môžete telefonovať cez Skype, to sa hodí, keďže Skype je aj predinštalovaný.

Samsung Galaxy Tab A fotoaparát

Po zapnutí tabletu zažijete pravdepodobne najväčšie sklamanie z novinky – ním je rozlíšenie displeja. V dobe keď si v cene do 300 € môžete dopriať už aj Full HD displeje, napríklad v tabletoch Lenovo Yoga 10 a iných, tak vám bude rozlíšenie XGA (1024 x 768) pripadať ako z minulosti. Raster je totiž pri uhlopriečke 9,7 palca dosť viditeľný, číslo 132 ppi hovorí za všetko. Ja som síce zhýčkaný QHD displejom v mojej S6 edge, či Full HD displejom prvej generácie tabletu Sony Xperia Z Tablet, ktorý taktiež dlhodobo používam, ale i tak, rozlíšenie displeja malo byť v novinke roka 2015 už aspoň HD! Najmä keď sa pozriete na cenu tabletu, ktorá nie je najnižšia, je to neodpustiteľné.

Samsung Galaxy Tab A rozšlíšenie

Osobne mi nie je veľmi po vôli ani pomer strán 4:3 použitého 9,7-palcového displeja. Samsung ho síce obhajuje lepším čítaním webu či elektronických kníh a sociálnych sietí, ale ak vás roky učil spolu s ďalšími výrobcami Android tabletov na pomer 16:9, nemyslím si, že zrazu výmena za pomer strán displeja používaný v tabletoch Apple iPad je správny krok. Možno len na prilákanie majiteľov jablka, no neverím, že by tí prešli na Tab A, ktorý je v porovnaní s iPadom predsa len low-endovým zariadením.

Samsung Galaxy Tab A sloty

Súhlasím, že web či PDF verzie štandardných magazínov sa pri pomere strán 4:3 čítajú lepšie. Rovnako má tablet lepšie ťažisko a v rukách sa drží výborne, najmä pri držaní na výšku. Naopak ak ste si zvykli fotografovať vo formáte 16:9 na vašom smartfóne a máte stovky takýchto fotografií, rovnako nahrávate videá 16:9, či pozeráte filmy, jednoducho bude uvedený formát pre vás nevýhodou. Celkovo je pre multimédiá vhodnejší pomer strán 16:9. Pred kúpou novinky si tak zvážte, čo na tablete budete prioritne robiť.

Samsung Galaxy Tab A web

Samsung Galaxy Tab A video

Napriek tomu, že Samsung Galaxy Tab A dostanete s Androidom 5.0.2, nečakajte vzhľadom na použitý hardvér veľké zázraky. Bežnému používateľovi však štvorjadrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 410 s 2 GB pamäťou RAM postačí. Tablet v teste AnTuTu získal iba 19 327 bodov a v 3DMark Ice Storm Extreme zase 2 615 bodov. Ak už ste niekedy mali Samsung smartfón či tablet v rukách, budete doma aj v upravenom prostredí Androidu, kde určite oceníte rýchle voľby po potiahnutí prsta smerom nadol z hornej časti displeja. Zabudnite však na témy či možnosť upraviť veľkosť mriežky pre zobrazenie viac ikon na jednej obrazovke.

Samsung Galaxy Tab A antutu

Samsung vám dnes už neponúkne zbytočne veľké množstvo aplikácií, a tak po kúpe tu nájdete len tie najpotrebnejšie. To však nepovažujem za nevýhodu. Poteší vás napríklad praktická aplikácia Inteligentný správca, ktorá vám umožní rýchly prístup k podrobnému nastaveniu batérie vrátane dvojice režimov šetrenia batérie, ale aj správu pamäte RAM, úložiska tabletu či jeho zabezpečenia. Nechýba ani celé portfólio Google aplikácií či aplikácii Microsoft Apps ako Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Skype a OneDrive.

Samsung Galaxy Tab A Microsoft apps

Samsung Galaxy Tab A Inteligentný správca

Ak by vám však známe Samsung aplikácie chýbali, dostanete sa k nim pohodlne cez obchod Galaxy Apps. Dokonca máte k dispozícii zadarmo na určité obdobie či dlhodobo rôzne tzv. prémiové aplikácie. Tu nájdete napríklad polročné predplatné el. verzie Hospodárskych novín, trojmesačný účet IVIO, Evernote a pod. Určite poteší aj free aplikácia Detský režim, ktorú odporúčam každému, kto má doma malé dieťa a chce mu dať do ruky jeho tablet. Tento režim totiž ponúkne dieťaťu vlastné kreslené rozhranie a vy môžete okrem predinštalovaných a upravených aplikácií povoliť aj ďalšie, dokonca si môžete vytvoriť report činnosti, takže presne viete, čo vaše dieťa na tablete robilo. Detský režim však funguje len pri držaní tabletu na šírku.

Samsung Galaxy Tab A free aplikácie

Samsung Galaxy Tab A detský režim

Ja som si obľúbil aj kalendár Samsungu – Plánovač S, kde oceňujem najmä veľmi prehľadný mesačný náhľad so zobrazením udalostí z rôznych kalendárov.Celkovo budete v prostredí ako doma, Samsung eliminoval známe Android menu, ktoré si vyvoláte z pravého horného rohu aplikácií a poskytne vám len základné najpoužívanejšie funkcie. Keďže tablet ponúka LTE, nechýbajú ani funkčné aplikácie Správy či Telefón.

Samsung Galaxy Tab A Kalendár

Samsung Galaxy Tab A vyzerá dobre, najmä poteší tenké telo. Pri pohľade na spracovanie a použité materiály ho však ihneď zaradíte k dostupným tabletom na trhu. Navyše pri cene verzie bez LTE na úrovni 309 €, s LTE – 369 € vás určite nepoteší len XGA rozlíšenie displeja s neprehliadnuteľným rastrom. Konkurencia tu dokáže ponúknuť už aj Full HD displeje, a to dokonca v zariadeniach s na pohľad kvalitnejším spracovaním a zaujímavým hardvérom. Navyše formát 4:3 nemusí tiež vyhovovať každému. Ak by som chcel tablet od Samsungu, radšej by som dnes siahol po špičkovom tablete Tab S 8.4 alebo 10.5, ich cena je dnes už pomerne nízka, oproti uvádzacej a môžete si byť istí, že dostanete to najlepšie, čo si dnes môžete kúpiť (okrem vodeodolnosti)!

Cena 369,00 € (Wi-Fi + LTE) Rozmery 242,6 x 166,9 x 7,4 mm, 449 g Displej 9,7“, TFT (1 024 x 768 px, 132 ppi), pomer strán 4:3, multitouch Hardvér Qualcomm Snapdragon 410 (4 jadrá 1,2 GHz), GPU Adreno (TM) 306, 2 GB RAM, 16 GB pamäť, microSDXC (do 128 GB), 5 Mpx foto, HD video, 2,1 Mpx webkamera, Wi-Fi a/b/g/n, BT 4.1, GPS/A.GPS, microUSB 2.0, 3,5 mm audio, stereo reproduktory, Li-Ion 6 000 mAh Softvér Android 5.0.2, Samsung TouchWiz UI, SideSync 3.0, Inteligentný správca, Galaxy Apps, Google aplikácie, Microsoft Apps, Inteligentný správca, Plánovač S

 Ďalšie odborné tablet na tablet Samsung GALAXY Tab A LTE nájdete na Recenzie.SME.sk.