RECENZIA Olympus STYLUS SH-50 iHS –kompaktný ultrazoom

„Presne toto som myslela!“ Asi takáto bola reakcia mojej milovanej manželky keď som domov doniesol kompakt od Olympusu. Chcete vedieť prečo sa mu tak potešila? Odpoveď je pomerne jednoduchá, lebo s ním vie fotiť aj ona a pritom nemá tento drobec rozmery mojej zrkadlovky.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

PREČÍTAJTE SI
Olympus STYLUS SH-50 iHS: prepracovaný kompakt s 5-osou stabilizáciou a 24x zoomom

Malý Olympus STYLUS SH-50 iHS, čo je kompletný a pomerne zložitý názov tejto novinky, som si obľúbil. SH-50-ka totiž ponúka jednoduché a prehľadné nastavenia pre začínajúcich fotografov a s prižmúreným okom sa s ním vedia vyblázniť aj tí skúsenejší.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

Okamžite pri prvom uchopení SH-50-tka prekvapí veľmi dobrým spracovaním. Za to vďačí najmä kovovému telu. To sa však prejavuje aj na hmotnosti, nakoľko 269 gramov vrátane batérie už nie je mušia hmotnosť. Vzhľadom však na to, že tento Olympus obsahuje objektív s tak širokým rozsahom to až tak veľa nie je. Najmä ak ho rovnako, ako v mojom prípade, chcete používať najmä ako sekundárny fotoaparát. Jednoducho sú momenty, kedy sa takýto malý kompakt hodí podstatne viac, ako veľká zrkadlovka. Od kompaktov nečakám nijaké pohodlné gripy, ale SH-50-ka ma v tomto prípade príjemne prekvapila. Aj keď chýba priestor na umiestnenie palca, predná pogumovaná časť sa drží veľmi dobre a dáva aspoň určitý pocit istoty pri jeho držaní.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

Na minimalistické ovládacie prvky som si už akosi zvykol. Na tomto Olympuse okrem niekoľkých tlačidiel na vrchnej stene (zapnutie, priblíženie, nastavenie režimu a vysunutie blesku) nájdete už iba štvorsmerové tlačidlo s potvrdzovacím stredom, menu, tlačidlo na prehratie fotografií a samostatné tlačidlo na nahrávanie videa. Za neho Olympus chválim, nakoľko v priebehu sekundy môžete prepnúť z režimu fotografie na natáčanie videa. Rovnako si SH-50 zaslúži pochvalu za svoju rýchlosť. Už 1,5 sekundy po zapnutí môžete fotografovať.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

Na jog-dialy pre nastavenie režimu aj naďalej chýbajú manuálne režimy PASM a okrem siedmych scénických režimov tu nájdete programovú automatiku a akýsi manuálny mód, ktorý vám však povolí nastavenie expozície a clony iba v niekoľkých krokoch. Body však Olympus naďalej stráca za nie príliš domyslené ovládanie. Kompakt síce disponuje 3“ dotykovým displejom, ale výrobca akosi zabudol využiť jeho potenciál. Využijete ho totiž len na listovanie medzi zhotovenými fotografiami, ich priblíženie, alebo na zaostrenie a zhotovenie fotografie kliknutím na displej. Na všetky ostatné nastavenia musíte aj naďalej využívať štvorsmerové tlačidlo. Možno v budúcnosti sa nájde Olympus, ktorý bude mať upravené menu natoľko, že ho budeme vedieť kompletne ovládať dotykom.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

STYLUS SH-50 sa spolieha na známy 16,8 Mpx BSI CMOS senzor, ktorý sa na svet pozerá cez objektív s ohniskovými vzdialenosťami od širokouhlých 25 mm až po 600 mm (pri prepočte na kinofilm). Rovnaký objektív nájdete napríklad v Olympuse SZ-31MR a jeho 24-násobné optické priblíženie je jedným z hlavných ťahákov novinky. Bohužiaľ, na objektíve sa už prejavuje jeho vek (predstavený bol v roku 2011) a najmä pri využívaní maximálneho priblíženia fotografiám chýbajú detaily. Kompakty od Olympusu sú už známe tým, že si radi „zašumia“ a inak tomu nie je ani v prípade SH-50. Nepomôže ani nový procesor TruePic VI, ktorý nájdete napríklad v Olympuse OM-D E-M5, vďaka ktorému sa môže novinka pýšiť hodnotami 11,5 fps pre kontinuálne snímanie či citlivosťou až do ISO 6 400. Za reálne využiteľné hodnoty však v tomto prípade považujem ISO 100 až ISO 400. Pri ISO 800 už je badateľný posprocesing a strácajú sa detaily a pri ISO 1 600 je už badateľný pokles saturácie a kontrastu. Našťastie je objektív vybavený 3-osou stabilizáciou, takže si budete môcť pri niektorých scénach dovoliť podstatne menšie hodnoty citlivosti, ako by ste predpokladali. Ak by sa vám aj tak nedarilo, môžete fotky obohatiť o jeden z 11 filtrov a zvaliť to na zámer.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

Pri natáčaní Full HD videa pri 30 fps si budete môcť dokonca užiť až 5-osú stabilizáciu obrazu, ktorá predstavuje ďalší prínos novinky v segmente kompaktov. Natáčanie videa spustíte už spomínaným samostatným tlačidlom a pri jeho zhotovovaní si SH-50 vedie viac než dobre. Odpustiť mu ale budete musieť mierny šum v tmavých miestach videa. Samozrejmosťou je nahrávanie stereo zvuku a nechýba ani možnosť vytvárania fotografií počas natáčania, alebo možnosť využiť optické priblíženie. Pozor si však budete musieť dať na tiché scény, nakoľko pri ich natáčaní budete vo výslednom videu počuť mechanizmus objektívu. Zlé slovo nemôžem povedať ani na systém automatického ostrenia (detekcia kontrastu), ktorý si svoju úlohu plnil veľmi dobre a iba pri veľmi slabých svetelných podmienkach mal svoje slabšie chvíľky.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

Olympus STYLUS SH-50 je vydareným kompaktom, ktorý využijete na cestách, alebo rovnako, ako v mojom prípade, ako sekundárny fotoaparát pre momenty, keď ste jednoducho lenivý nosiť veľkú zrkadlovku. Potešením je jeho spracovanie, rýchly štart, alebo rozsah ohniskových vzdialeností, či 5-osá stabilizácia pri natáčaní videa. Škoda, že Olympus trochu nepopracoval na lepšom dotykovom ovládaní a privítal by som aj plnohodnotné režimy PASM, či mierne ostrejší objektív.

Olympus STYLUS SH-50 iHS

Hodnotenie: 4/5

 

24-násobné optické priblíženie, systém stabilizácie, rýchle spustenie

 

šum pri ISO 800 a viac, kresba objektívu, nevyužité možnosti dotykového ovládania

 

Cena: 269,00 € Rozmery 112,1 x 63,5 x 42,4 mm, 269 g Displej 3“ (76 mm), 480 x 320 px, TFT LCD, dotykový Hardvér 16,8 Mpx 1/2,3” BSI CMOS, max ISO 6 400, TruePic VI procesor, Olympus Lens (25 – 600 mm; f/3,0-f/6,9), 24x Optical Zoom, 3-osá stabilizácia pre fotografie/5-osá pre video, AF Tracking, Face Detection, Touch Target (ostrenie dotykom), bodové ostrenie, uzávierka (1/2000), sekvenčné snímanie (11,5 fps do 17 záberov), JPEG, +/-2 EV, iAuto, Scény (17), P, M, efekty (11), HDR, Super Macro (3 cm), Full HD video (1080p, 30 fps, MOV, stereo zvuk), fotenie počas natáčania, microUSB, microHDMI, SDXC, batéria Li-90B Li-Ion

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku