ASUS MeMo Pad HD7: tablet príjemných rozmerov s lákavou cenou

Ak chcete tablet, nemusíte nutne za neho vysoliť niekoľko stoviek eur. Na trhu totiž nájdete aj cenovo dostupné alternatívy a pritom sa nemusí jednať o pochybnú neznámu čínsku značku. Jeden takýto cenovo dostupný tablet od spoločnosti ASUS sa objavil aj v našej redakcii...

Naše hodnotenie

74%
0 100

Výhody

  • vynikajúca výdrž na jedno nabitie
  • spracovanie
  • rozlíšenie a kvalita displeja

Nevýhody

  • lesklá zadná strana náchylná na škrabance
  • displej bez tvrdeného skla
  • reproduktory

Jednou vetou

ASUS MeMo Pad HD7 je oproti prvej verzii výrazným krokom vpred v podobe vynikajúcej výdrže, odladeného operačného systému a najmä bohatého multimediálneho využitia.

ASUS MeMo Pad HD7

Pozrite siTablety nikdy neboli lacnejšie. Značkový kúpite aj pod 200 eur

Nový ASUS MeMo Pad HD7 vychádza z minuloročného modelu MeMo Pad a ako už prezrádza označenie novinka prináša najmä zmeny v oblasti displeja. Nový MeMo Pad HD7, ktorý bol prvý krát predstavený počas medzinárodnej výstavy Computex 2013 však bude aj naďalej konkurovať viac ako prijateľnou cenou.

ASUS MeMo Pad HD7

Pozrite siASUS MeMO Pad: značkový tablet môžete mať za 169 eur!

Keďže hlavným lákadlom novinky bude cena, nemôžete ani v balení očakávať žiadne výnimočnosti. Okrem USB nabíjačky a microUSB kábla výrobca nepribalil nič iné. Chýba aj jednoduchý plastový stojan, ktorý nájdete v modeloch MeMo Pad FHD10. Rovnako sa cena odrazila aj na použitých materiáloch. MeMo Pad HD7 je vyrobený z plastu, ale na druhú stranu si ASUS zaslúži pochvalu za jeho spracovanie. Musel som sa naozaj snažiť a tablet poriadne postláčať, aby plasty vydali aspoň nejaký zvuk. Vďaka použitému plastu navyše nemusí byť váš MeMo Pad iba čiernou plackou, ale jeho zadná strana môže byť v rôznych farbách. Nami testovaný biely model pôsobil naozaj elegantne. Na bielej vynikne objektív integrovaného fotoaparátu a mriežka reproduktorov. Práve fotoaparát je oproti prvému MeMo Padu novinkou.

ASUS MeMo Pad HD7

Integrovaný reproduktor je namierený od používateľa

Okrem čierneho MeMo Padu HD7 si môžete kúpiť aj nami testovaný biely, zelený, modrý alebo ružový.

Takmer celú prednú stranu zaberie 7“ IPS displej s rozlíšením 1 280 x 800 pixlov. Samotný displej je oproti prvému MeMo Padu výrazným krokom vpred a vyznačuje sa verným podaním farieb a dobrými pozorovacími uhlami. Aj keď sa môže zdať, že výrobca nevyužíva celú plochu a okolo displeja je zbytočne hrubý rám, pri bežnom používaní to oceníte. Práve na ráme totiž budú pri držaní tabletu položené vaše prsty a tak sa nestane, že by ste náhodne stláčali ikony na displeji. Ďalším znakom tejto triedy tabletu je kryt displeja. Ten totiž nie je tvrdený, takže ušetrené eurá môžete investovať do kvalitnej fólie, ktorá zabráni jeho poškriabaniu. Ovládacie prvky sú už súčasťou zadného krytu a tlačidlo pre zapnutie a nastavenie hlasitosti nájdete na pravej strane. Možno budete spočiatku mierne bojovať s ich odozvou, ale po niekoľkých dňoch si zvyknete. MicroUSB konektor a 3,5 audio konektor sú na vrchnej strane. Na ľavej sa už nachádza iba nechránený slot pre microSD kartu. Moje obavy o tom, že bude microSD karta prekážať v používaní sa nepotvrdili a po jej zasunutí je v jednej línii s telom tabletu.

ASUS MeMo Pad HD7

Displej je hlavnou inováciou oproti prvej verzii

Prekvapením, najmä vzhľadom na cenovú kategóriu tabletu, je použitie štvorjadrového procesora. Konkrétne sa jedná o model Mediatek MTK 8125 s taktom 1,2 GHz, ktorý má k dispozícii 1 GB operačnej pamäte a grafickú kartu PowerVR SGX 544MP. Vďaka týmto parametrom a najmä takmer čistej verzii operačného systému Google Android 4.2.1 som sa počas používania tabletu nestretol so žiadnym zaváhaním. Hravo si poradí so všetkými súčasnými aplikáciami a aj keď hry moc na tablete nehrávam, nebude mať MeMo Pad HD7 problém ani s nimi. Na náročné HD hry však vopred zabudnite. Hardvér na ne nie je stavaný. Aj napriek tomu, že testovaný model mal integrovanú pamäť s kapacitou 16 GB, budete mať okamžite po jeho spustení k dispozícii len niečo cez 11 GB voľného priestoru. Ak by vám ani to nepostačovalo, môžete využiť už spomínaný microUSB slot, ktorý pojme karty do kapacity 32 GB. Bohužiaľ ASUS MeMo Pad HD7 neobsahuje funkciu USB Host, takže externý disk k nemu nepripojíte.

ASUS MeMo Pad HD7

V prípade konektivity ponúkne MeMo Pad HD7 všetko potrebné. Okrem Wi-Fi b/g/n a Bluetooth 4.0 modulu v ňom nájdete aj GPS prijímač, takže tohto drobca môžete využiť aj ako navigáciu. Ak však od svojho tabletu čakáte aj 3G pripojenie, budete musieť hľadať inde. MeMo Pad HD7 3G modulom nedisponuje. Príjemným prekvapením bola výdrž integrovanej batérie. HD7 nemá problém s dosahovaním výrobcom udávaných hodnôt. Priamo v systéme dokonca nájdete aj aplikáciu na šetrenie energie, ktorá výdrž ešte o niečo predĺži, ale za cenu odpojenia od WLAN siete, alebo zníženia jasu displeja. Okrem dvoch predvolených režimov, si však môžete nastaviť aj vlastný režim šetrenia, v ktorom určíte intenzitu podsvietenia pre rôzne činnosti.

ASUS MeMo Pad HD7

Operačným systémom novinky je Google Android 4.1.2 (Jelly Bean), ktorý ASUS nechal takmer v pôvodnej verzii. Mierne zmeny oproti čistému Androidu, aký poznáme napríklad z modelu Nexus 7 prináša nadstavba označovaná Waveshare UI. Jej hlavným prínosom je zmenená notifikačná lišta, v ktorej môžete priamo nastavovať niekoľko funkcií, alebo regulovať jas podsvietenia displeja. ASUS MeMo Pad HD7 totiž nedisponuje automatickou reguláciou jasu podsvietenia displeja. Okrem zmien v notifikačnej lište prináša ASUS aj lištu s miniaplikáciami, ktoré môžu bežať nad ostatnými aplikáciami. Jednotlivé miniaplikácie sa spúšťajú tlačidlom v spodnej lište a okrem predinštalovaných aplikácií ako napríklad kalkulačka, prevodník mien, prehrávač videa, alebo hudobný prehrávač si medzi miniaplikácie môžete pridať aj vlastné aplikácie. Okrem polohy jednotlivých miniaplikácií na obrazovke môžete meniť aj ich veľkosť.

ASUS MeMo Pad HD7

ASUS pridal aj možnosť nastavenia režimov obrazovky. Toto nastavenie sa zobrazí po vykonaní gesta pich-to-zoom na základnej obrazovke. Okrem prednastavených troch režimov si môžete navoliť aj vlastné. Jednoducho tak môžete mať rôzne rozloženie prvkov na displeji pri práci a pri multimediálnom využití tabletu. Medzi doplnkovými aplikáciami, o ktoré ASUS obohatil HD7 nájdete napríklad rodičovský zámok, aplikáciu na zálohovanie dát, aplikáciu na zamknutie prístupu k zvoleným aplikáciám, aplikáciu na maľovanie, možnosť vytvárania poznámok, aplikáciu na zmenu zvukového profilu a množstvo iných aplikácií.

ASUS MeMo Pad HD7

Hlavnou zmenou oproti prvému MeMo Padu je v prípade HD7 pridaný 5 Mpx fotoaparát. Bohužiaľ, ako som očakával, tento fotoaparát je skôr doplnkom. Svojou kvalitou neprekvapí, ale na druhú stranu poteší automatické zaostrovanie a bohaté možnosti nastavenia fotoaparátu samotného. Fotenie tabletom asi aj tak nikdy nebude jeho hlavným využitím, ale na druhú stranu na rýchle odfotografovanie dokumentu integrovaný fotoaparát bohato postačuje. Vzhľadom na cenu ma však prekvapila kvalita nahrávaného videa. HD7 zvládne nahrávať video vo Full HD rozlíšení a dokonca umožňuje aj preostrovanie počas nahrávania. Pre videohovory bohato postačuje predná webkamera s rozlíšením 1,2 Mpx. Čo sa týka multimediálneho využitia MeMo Padu HD7, je tento drobec priam stvorený na prehrávanie filmov. Zvládne totiž bez zaváhania prehrať Full HD video, ale najlepšie si ho užijete so slúchadlami. Integrované reproduktory sú síce stereo, ale ich umiestnenie tento efekt znižuje. A v tomto MeMo Padu HD7 nepomôže ani použitie technológie ASUS SonicMaster. Samotný zvuk je síce bez basovej zložky, ale na druhú stranu je dostatočne hlasný a bez výrazného skreslenia.

ASUS MeMo Pad HD7

ASUS MeMo Pad HD7 je oproti prvej verzii výrazným krokom vpred. V danej cenovej kategórii je však už pomerne silná konkurencia. HD7 tak bude musieť trošku zabojovať, no na druhej strane má na tento boj pripravené veľmi dobré zbrane v podobe vynikajúcej výdrže, odladeného operačného systému a najmä bohatého multimediálneho využitia. Škoda len, že MeMo Pad HD7 dostatočne nevyužíva stereo reproduktory, ktorých umiestnenie ich jednoducho zabíja

ASUS MeMo Pad HD7

Cena: 149,00 € Rozmery 196,8 x 120,6 x 10,8 mm, 302 g Displej 7“, IPS, LED (1 280 x 800 px), multitouch Hardvér 1,2 GHz, Mediatek MTK 8125 (4-jadrový), GPU PowerVR SGX 544MP, 1 GB RAM, 16 GB pamäť (11,82 GB dostupných), 5 Mpx foto, Full HD video, 1,2 Mpx webkamera, microSDHC slot (do 32 GB), Wi-Fi a/b/g/n, BT 4.0, GPS, microUSB, gyroskop, digitálny kompas, 3,5 mm audio, stereo reproduktory ASUS SonicMaster, Li-Pon 15 Wh Softvér Android 4.2.1, ASUS Waveshare UI, App Backup, App Locker, ASUS Artist, ASUS Splendid, ASUS Story, ASUS Studio, ASUS ToDo, Audio Wizard, BuddyBuzz, rodičovský zámok, správca súborov, Super Note Lite, ASUS WebStorage (16 GB na 1 rok zadarmo)

Komentáre k článku