ASUS MeMO Pad 7 (ME176CX) s 22 nm Intel Atom za 109 €

Keď si spomeniem na svoj starý článok s prehľadom tabletov na našom trhu z roku 2010, musím sa pousmiať. Pod 200 € ste vtedy kúpili stroj iba od výrobcu, ktorého meno ste predtým (a možno ani potom) nikdy nepočuli, „značkoví“ výrobcovia začínali niekde na 400 € a aj pre ich tablety bolo často trhanie systému v dôsledku nedostatku výkonu skôr pravidlom ako výnimkou.

Naše hodnotenie

68%
0 100

Výhody

  • výkon
  • bezproblémovosť
  • vyvážená výbava

Nevýhody

  • chýba senzor pre automatický jas
  • webkamera mohla byť lepšia

Jednou vetou

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX síce nie je dokonalý tablet, ale jeho nevýhody rýchlo padajú pri pohľade na cenu.

Keď sa pozriem na to, čo dnes trh ponúka za 100 € alebo aj menej, je to obrovský pokrok. Dokazuje to aj malý ASUS MeMO Pad 7 s kódovým označením ME176CX.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Malé 7“ tablety už vídame pomerne menej často ako pred niekoľkými mesiacmi či pred rokom. Dôvod je jasný – ľudia majú stále väčšie smartfóny a malý tablet je im potom zbytočný. No v segmente nízkej ceny sú ešte plne obhájiteľné.

Jednak sú ich zákazníci menej nároční a jednak sa dá predpokladať, že majú menšie, lacnejšie smartfóny či dokonca ešte „hlúpe“ mobilné telefóny. 7“ drobec poteší prijateľnou hrúbkou 9,6 mm aj hmotnosťou 295 gramov. Vzhľadom na veľkosť tabletu to síce rekord nebude, ale je to pohodička.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Rám displeja už sme tiež videli aj menší, ale pri každom pokuse o ľahkovážnu kritiku si musíme spomenúť na cenovku. Zovňajšok tabletu preto prehlasujeme za bezproblémový. Našlo sa aj miesto na nekrytý microSD slot. V našej verzii bolo z hardvérových 16 GB vnútorného úložiska voľných 10,65 GB. To je pre cieľovú skupinu dosť aj bez potreby pamäťovej karty.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Vzadu dole sa nachádza reproduktor. Od lacného tabletu netreba čakať audiofilský zážitok, ale v reprodukcii zvuku je MeMO Pad dobrý. Hlasitosť je primeraná veľkosti, čistota zvuku po nastavení správneho režimu v AudioWizard výborná. Takže sa niet na čo sťažovať. Hoci je reproduktor vzadu, je umiestnený v malom výreze, takže ho po priložení na stôl neupcháte. Aspoň nie úplne.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Zadný fotoaparát má archaický 2 Mpx snímač so 720p videom, ale opäť výrobcu za to nemožno kritizovať. Niekto môže úspešne namietať, že to už nemusel byť fotoaparát žiadny a tablet mohol byť ešte o nejaké to euro lacnejší.

Podľa mňa je lacný už tak dosť a možno vám niekedy aj 2 Mpx fotoaparát zachráni neopakovateľnú momentku. Skôr však zamrzí iba VGA predná kamera, v dobe selfie šialenstva a videohovorov by sa zišlo niečo lepšie. ASUS pridal aj softvér na automatickú „optimalizáciu“ fotografií, tú by však malo zmysel skúmať až vo vybavenejších smartfónoch.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Displej by mal mať oleofóbnu vrstvu brániacu zachytávaniu odtlačkov. Popravde, možno je v tomto o niečo lepší ako bežné panely, ale žiadny prevrat sa nedeje. 7“ uhlopriečka a rozlíšenie 1 280 x 800 pixlov znamená jemnosť 216 PPI. Je to málo? Keď sa k panelu priblížite, samozrejme raster uvidíte. Ale z bežnej pozorovacej vzdialenosti to nie je nič, čo by vás pri používaní rušilo. Navyše ide o kvalitný IPS zobrazovač, takže ani tu nenachádzame žiadny podstatný nedostatok.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Tlačidlo zámku je umiestnené na rozhraní pravej strany a chrbta tabletu. Vidno že inžinieri rozmýšľali. Pri držaní v pravej ruke mi presne na toto miesto dopadal ukazovák, pričom palec sa opieral o bočný rámik displeja, takže je to ergonomický ideál.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CXASUS MeMO Pad 7 ME176CX

A poďme dnu. Tu na vás vykukne Android 4.4 schovaný pod kabátom ASUS ZenUI. Nadstavba sa mi vcelku páči, vďaka množstvu detailov je však pomerne rozsiahla, takže spomeniem len tie najzaujímavejšie zmeny.

Horné lišty sú klasicky dve (z ľavej polovice displeja sa vysúvajú notifikácie, sprava skratky), môžete medzi nimi prepínať jedným tlačidlom. Medzi skratkami nájdete posuvník jasu (žiaľ automatický chýba, čo je prvá reálna chyba), fotoaparát, kalkulačku, poznámky (podporujú aj kreslenie, poznámkové programy sú dokonca dva), prepínač režimov ekvalizéra AudioWizard, sadu štandardných skratiek, ďalej režim čítanie (upraví nastavenia displeja) a úsporný režim.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CXASUS MeMO Pad 7 ME176CX

V menu nájdete tiež pár zaujímavostí, spomeňme aspoň prispôsobenie nastavení displeja Splendid, správcu súborov, rôzne chatovacie appky, zrkadlo či cloud WebStorage.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Klávesnica dostala číselný rad aj viacero nadštandardných prvkov, ktoré jej dávajú trochu neštandardné usporiadanie, takže si na ňu chvíľu treba zvykať.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CXASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Výkon nie je v prípade tohto modelu slabinou, ako tomu býva u priamej neznačkovej konkurencie. Naopak, je jeho najsilnejšou stránkou. Trochu tento fakt naštrbuje iba 1 GB operačná pamäť, ale tých 350-400 voľných megabajtov ešte stačí, aj keď v budúcnosti už asi nebude.

Najzaujímavejší je však procesor, ASUS siahol po lacnom, ale výkonnom a úspornom 22 nm Atome generácie Bay Trail-T. Má štyri 64-bitové jadrá architektúry x86 (nie ARM), ktoré majú bežnú najvyššiu frekvenciu 1,33 GHz, ale v prípade potreby a možnosti (najmä ak je zaťažené iba jedno jadro, čo sa stáva bežne) dokáže v turbo režime zrýchliť na 1,86 GHz. Grafika je na rozdiel od starších Atomov konečne súca svojej doby.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CXASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Rečou benchmarkov, v AnTuTu získal MeMO Pad 35 000 bodov, čo bol ešte nedávno bežný výsledok 300-eurových aj drahších smartfónov. Aj v AnTuTu, ale najmä v grafickom 3DMarku (13 700 b. v režime Unlimited) sa prejavuje dobre zvolené rozlíšenie displeja, ktoré grafickému jadru nerobí najmenší problém.

V 720p 3DMarku získate vďaka stabilnému výkonu takmer 60fps výsledok „Maxed out“. To na strojoch za 100 € nevidieť často. Takže MeMO Pad je perfektne vhodný aj na náročné hry, pokiaľ teda nenarazia na limit operačnej pamäte.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CXASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Zahrievanie je vďaka pokrokovému 22 nm výrobnému procesu pomerne slabé. Tabletu nechýba GPS ani podpora USB on the Go. Výdrž batérie síce nesklame, ale kvôli neveľkej kapacite (15 Wh) z moderného procesora ani nedokáže vyťažiť rekordné hodnoty. S polovičným jasom a štandardným úsporným režimom si cez Wi-Fi zasurfujete asi 5 hodín 33 minút. Únosná hodnota.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX síce nie je dokonalý tablet, ale jeho nevýhody (priemerná výdrž, HD rozlíšenie, fotoaparáty do počtu) rýchlo padajú pri pohľade na cenu 109 €. Pritom výkonom je minimálne na úrovni strednej triedy. Akurát tých pár centov za svetelný senzor už výrobca šetriť nemusel… Každopádne, ak ste cieľová skupina tohto tabletu, vrelo ho odporúčame, je to naozaj perfektná kúpa.

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

Dobra cena

 

Cena 109,00 € Rozmery 114 x 189 x 9,6 mm, 295 g Displej 7“ IPS (1 280 x 800 px, 216 PPI) Hardvér Intel Atom Z3745 (štvorjadrový 1,33-1,86 GHz, GPU Intel HD Graphics, 22 nm Bay Trail-T), 1 GB RAM, 10,65 GB Flash + microSD, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, 2/0,3 Mpx fotoaparáty, Li-Pol 15 Wh Softvér Android 4.4.4 + ZenUI, Do It Later, Flipboard, Mirror, MyASUS, Omlet Char, Party Link, Quick Memo, Super Note, Splendid, Audio Wizard, Šetrič napájania, WebStorage

ASUS MeMO Pad 7 ME176CX

 Ďalšie odborné tablet na tablet ASUS MeMO Pad 7 ME176CX nájdete na Recenzie.SME.sk.

Komentáre k článku