Nokia 8110 4G – výbava low-endu mixnutá so smartfónom

Nokia 8110. Jedna z mnohých fínskych legiend, ktorú preslávil Neo vo filme Matrix. Znovuzrodená Nokia, teda spoločnosť HMD Global pod značkou Nokia, predstavila model 8110 4G. Ide o podobný prípad, ako minuloročná Nokia 3310. V mnohom podobný prípad. Prečo?

Naše hodnotenie

51%
0 100

Výhody

  • legendárne meno
  • 4G konektivita
  • dlhá výdrž

Nevýhody

  • prehnaná cena
  • chýba ovládanie hlasitosti
  • nepoužiteľný fotoaparát

Jednou vetou

Nokia 8110 4G je naozaj v mnohom podobná Nokii 3310 z minulého roka. Je to prebalený telefón s legendárnym menom za prehnanú sumu.

Dôvod je jednoduchý. Aj nová Nokia 8110 4G je iba napodobeninou mobilného telefónu. Dizajn je na prvý pohľad zaujímavý, až kým ale telefón nechytíte do rúk. Plastové kryty pôsobia veľmi lacno, už po pár dňoch na nich vidieť škrabance. Výsuvný kryt klávesnice nemá absolútne žiadnu funkciu, iba zavadzať. Teda má aj druhú – po vysunutí sa rozsvieti displej.

ZDROJ | HMD Global

Celý telefón je prehnutý, v žltej farebnej verzii mu prischlo označenie banán. V nami testovanej čiernej mu ťažko vymyslieť nejaký názov. Čierny banán nevyzerá vôbec vábne. Celoplastové telo obsahuje minimum prvkov.

V prednej časti je rozdelený na dve časti – kryt klávesnice a kryt displeja. Prvá časť je matná, druhá lesklá. Reproduktor je logicky nad displejom, mikrofón ale nelogicky v spodnej časti. Druhý je zas úplne dole pod klávesnicou.

Hardvérová alfanumerická klávesnica je v jednej rovine s ovládacími prvkami a je pomerne malá. Ovládanie telefónu chce tak poriadny cvik a ideálne malé palce, resp. dlhé nechty. Hlavne päťsmerové ovládacie tlačidlo je problém. Je veľmi blízko pod časťou s displejom a ťažko sa stláča.

Na pravej strane pomerne hrubého tela je iba tlačidlo na zapnutie/vypnutie. Na opačnej strane nie je nič. Aj vám tu niečo chýba? Možno iba taký základ – ovládanie hlasitosti?

V hornej časti je dvojica portov – microUSB, osadený naopak, a 3,5 mm audio port.

Vzadu je LED blesk, šošovka fotoaparátu a mriežka reproduktora, z ktorého idú všetky systémové zvuky. Pod týmto všetkým svieti strieborné logo NOKIA.

K batérii a slotom na karty sa dostanete po vylúpnutí zadného krytu. To ide podstatne jednoduchšie, ako pri modeli 3310 z minulého roka. Batéria je typu Li-Ion, má kapacitu 1 500 mAh, resp. 5,78 Wh. Po jej vybratí je možné vložiť SIM kartu a microSD kartu do telefónu. Druhú SIM kartu je možné vložiť aj keď nevyberiete batériu.

Pozitívne je, že telefón podporuje dve SIM karty a microSD kartu samostatne a SIM karta nezaberá miesto pre pamäťovku. Prekvapujúce ale je, že SIM1 je typu micro, SIM2 je zas nano.

Vysunutím krytu klávesnice sa automaticky rozsvieti malý 2,4″ displej s rozlíšením 320 x 240 px. Nečudoval by som sa, keby zobrazoval iba 256 tisíc farieb ako displeje kedysi.

Nokia 8110 4G pracuje na novom operačnom systéme KaiOS, ktorý funguje vďaka procesoru Snapdragon 205 s taktom 1,1 GHz na každom z dvojice Cortex-A7 jadier. Sekunduje mu grafika Adreno 304 a 512 MB RAM. Vnútorná pamäť má síce 4 GB, no systém a aplikácie si z nej ukrojili 1,5 GB. Využiť ale môžete microSDXC kartu s kapacitou do 64 GB.

Náročnejší hardvér dokáže batéria živiť zhruba 4-5 dní. V tomto prípade je ale ťažko povedať 4-5 aktívneho používania, skôr sporadického, keďže využiteľnosť novej Nokie je veľmi nízka.

Veľkým plusom novinky je však podpora 4G a VoLTE. Nechýba ani Wi-Fi modul, pomocou ktorého je možné vytvoriť aj hotspot cez sieť mobilného operátora. Samozrejmosťou je aj Bluetooth, v tomto prípade vo verzii 4.1. NFC nečakajte. Nechýba tu ale GPS modul.

Poteší aj FM rádio, ktoré funguje iba s pripojenými slúchadlami. GPS modul nie je iba na parádu, ale dokáže pracovať s aplikáciou Mapy od Google. Za KaiOS totiž stojí aj samotný velikán.

Operačný systém sa približuje smartfónovým systémom, no má od neho pomerne ďaleko. Podobnosť nájdete možno práve v Mapách, no určite aj položke Obchod či dokonca Assistant. Žiaľ, v obchode s aplikáciami je pramálo aplikácií, ktoré by ste vedeli využiť. Rovnako používanie Máp či hlasovej asistentky neponúka také pohodlie, ako na smartfóne.

Zabudnúť ale môžete na Facebook, Messenger, Viber, WhatsApp a množstvo ďalších často používaných aplikácií. Ostatné aplikácie tvoria základ, ktorý je ale ťažké používať. Predstavte si prezerať web na 2,4-palcovom displeji so smiešnym rozlíšením.

Fotoaparát má rozlíšenie iba 2 Mpx. Nemá autofókus ani žiadne iné modernejšie funkcie. Je prakticky rovnaký, ako má Nokia 3310. Fotografie z neho sú ťažko použiteľné aj na sociálne siete, nieto ešte na tlač.

Video je kapitolou samou o sebe. Ak občas vidíte zábery „polícia pátra“ z bezpečnostných kamier, tak presne takého video robí aj Nokia 8110 4G. Rozlíšenie 720 x 480 px patrí už do dôb dávno minulých.

V telefóne nájdete aj Hadíka. Je rovnako strašný, ako v Nokii 3310 z minulého roka. Škoda. Pôvodného sa už asi nikdy nedočkáme.

Táto sranda vás vyjde na 79 €. Pre mňa osobne je to veľa. Za 40-50 € by som nad takýmto niečím uvažoval ako o záložnom telefóne do auta, no 79 € mi príde vzhľadom na výbavu, dizajn a spracovanie za príliš veľa.

Nokia 8110 4G je naozaj v mnohom podobná Nokii 3310 z minulého roka. Je to prebalený telefón s legendárnym menom za prehnanú sumu. Aj tento model si ale nájde svojich zákazníkov, ktorí zatúžia po retre. Ešte stále je však možné kúpiť aj pôvodnú Nokiu 8110 v zachovalom stave za dokonca nižšiu sumu, ako tento kúsok.

Nokiu 8110 4G si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku